Пенсійне забезпечення у 2015 році: чого очікувати

44
Цьогорічні законодавчі зміни торкнулися і питань пенсійного забезпечення. Кого саме стосуватимуться внесені зміни та у яких розмірах тепер призначатиметься пенсія окремим категоріям громадян — розглянемо разом

Із 1 січня 2015 року законодавчі норми, що регулюють пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, зазнали змін. Спричинена поява цих змін набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 (далі — Закон 76).

Зокрема, Законом 76 оновлено положення Законів України:

 • «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (далі — Закон про прокуратуру);
 • «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI (далі — Закон про судоустрій);
 • «Про статус народного депутата України» від 17.11.1992 № 2790-XII (далі — Закон про народних депутатів);
 • «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі — Закон про держслужбу);
 • «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-XII (далі — Закон про наукову діяльність);
 • «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796).

Пенсії прокурорам, суддям, держслужбовцям і нардепам

Законом 76 в частині призначення пенсій оновлено:

 • статтю 501 Закону про прокуратуру;
 • статтю 139 Закону про судоустрій;
 • частину 12 статті 20 Закону про народних депутатів;
 • статтю 37 Закону про держслужбу.

Із 1 січня 2015 року суму місячної заробітної плати, з якої призначається пенсія особам, на яких поширюється дія вказаних законів, зменшено з 70 до 60%. Тож таким особам пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року — страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Варто врахувати також, що за нормами та в порядку, визначеними Законом про держслужбу, призначаються пенсії посадовим і службовим особам органів місцевого самоврядування, журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, дипломатичним працівникам, помічникам-консультантам народних депутатів, їхні пенсії також установлюються у розмірі 60% суми їх заробітної плати. А особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, — у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на держслужбі.

Утім, вказані нововведення поширюються лише на тих осіб, які звертаються за призначенням пенсії після 01.01.2015 (набувають права на таку пенсію після цієї дати). Натомість за зверненнями до органів ПФУ до 01.01.2015 осіб, які право на пенсію набули до вказаної дати, застосуються ті норми законодавства, які діяли на час звернення за пенсією. Тобто пенсію таким особам призначають у розмірі 70% від заробітної плати.

Із 01.01.2015 діє нова редакція статті 371 Закону про держслужбу, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Уряд (раніше право на проведення перерахунку пенсій пенсіонери мали у разі підвищення заробітної плати працюючим держслужбовцям).

Змінилися правові підстави для перерахунку пенсій відповідно до Закону про прокуратуру (ч. 18 ст. 501) та Закону про судоустрій (ч. 4 ст. 138). А Законом про народних депутатів тепер передбачено за певних умов позбавлення особи права на одержання пенсії народного депутата (абз. 12 ч. 12 ст. 20). Позбавляється права на пенсійне забезпечення за Законом про народних депутатів народний депутат України, повноваження якого припинено достроково у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього, або за рішенням суду в разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, або якого було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, наслідком чого не стало дострокове припинення повноважень цього народного депутата. Пенсію народному депутату України за таких умов призначають на загальних підставах.

Пенсії науковим та науково-педагогічним працівникам

Норми Закону про наукову діяльність, що регулюють пенсійне забезпечення наукових та науково-педагогічних працівників, також змінилися. Відповідно, істотно зменшено розмір наукових пенсій для таких працівників із 1 січня 2015 року.

Наразі пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначають в розмірі 60% (раніше — 80%) від сум заробітної плати, яка визначається відповідно до статті 23 Закону про наукову діяльність і частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон про пенсійне страхування) та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (внески).

Зменшено і відсоток від суми заробітної плати, що використовується для обчислення пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, а також унаслідок каліцтва чи захворювання у зв’язку з Чорнобильською катастрофою. Тепер він становить:

 • інвалідам І групи — 60% (раніше — 80%) заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника;
 • інвалідам ІІ групи — 50% (раніше — 60%) заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника.

Зменшено також відсоток при призначенні пенсії у разі втрати годувальника непрацездатним членам сім’ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника (годувальника), які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника). Зокрема, така пенсія призначається у розмірі:

 • на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї — 60% (раніше — 80%);
 • на двох непрацездатних членів сім’ї — 50% (раніше — 60%);
 • одного непрацездатного члена сім’ї — 40%.

Тож пенсію у разі втрати годувальника обчислюватимуть так: спочатку визначають пенсію годувальника в розмірі 60% заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, а потім  від неї залежно від кількості утриманців розраховують пенсію непрацездатним членам сім’ї у разі втрати годувальника.

Достроковий вихід на пенсію

Із 1 січня 2015 року виключено із:

 • Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII — статтю 21;
 • Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI — статтю 49.

Цими статтями передбачалося право дострокового виходу на пенсію осіб, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення ними пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону про пенсійне страхування, або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону про держслужбу, Закону про прокуратуру, Закону про народних депутатів та Закону про наукову діяльність (за відповідних умов).

Також втратили право на достроковий вихід на пенсію за два роки до встановленого законом пенсійного віку (на день звільнення) працівники ЧАЕС, які влаштувались на роботу до 15.12.2000 і вивільняються з роботи у зв’язку з достроковим зняттям ЧАЕС з експлуатації (пункт «в» статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» від 11.12.1998 № 309-XIV, що передбачав таке право також вилучено із цього Закону).

Тож із 1 січня 2015 року пенсії особам, звільненим до досягнення ними пенсійного віку, не призначатимуться.

Доплати до пенсій чорнобильців у зоні посиленого радіоекологічного контролю

Також Законом № 76 вилучено норми, що визначали категорії зон радіоактивно забруднених територій, а саме:

 • статтю 2 Закону № 796;
 • абзац п’ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 № 791а-XII.

Із 1 січня 2015 року зона посиленого радіоекологічного контролю не відноситься до зон радіоактивно забруднених територій. І відповідно, доплати до пенсій, на які мали право особи, що там проживають, не встановлюються.

Оподаткування пенсій

Із 1 січня 2015 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України (ПК), внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VІІІ.

Внесеними змінами передбачено оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати у розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, — у частині такого перевищення (пп. 164.2.19 ПК).

У 2015  році базою оподаткування ПДФО є сума пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.

До того ж із 01.01.2015 змінилися ставки ПДФО. Тепер вони становлять:

 • 15% — якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 12 180 грн.);
 • 20% — якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати. Така ставка нараховується до суми перевищення.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль