Особливості нарахування ЄСВ з мінімальної заробітної плати

54
Новації з нарахування ЄСВ на заробітну плату у разі, якщо її розмір менше розміру мінімальної заробітної плати, запроваджені ще на початку року. Утім, і дотепер бухгалтери продовжують шукати відповіді на свої запитання.

Нове правило нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) на заробітну плату працівника (основну, додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.2015 № 108/95-ВР) установлюють частини п’ята та шоста статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VII (далі — Закон  2464).

Так, якщо розмір зарплати працівника менше розміру мінімальної заробітної плати (далі — мзп), ЄСВ нараховують не з розміру фактично нарахованої заробітної плати, а з розміру мзп. Тобто за таким працівником установа нарахує ЄСВ у розмірі мінімального соціального внеску.

Водночас є деякі особливості нарахування ЄСВ у разі, коли розмір нарахованої заробітної плати (база нарахування) менше за розмір мзп. Розглянемо їх разом.

База нарування ЄСВ у разі зовнішнього сумісництва

Основним місцем роботи вважають те місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону 2464).

Трудова книжка — це основний документ про трудову діяльність працівника. На осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуть тільки за місцем основної роботи (ст. 48 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).

Відомості про роботу за сумісництвом, як установлює абзац сьомий пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58, зазначають в трудовій книжці окремим рядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом.

Тобто до трудової книжки як основного документа про трудову діяльність працівника період роботи за сумісництвом вносять за бажанням працівника. У такому разі установа може поросити у зовнішнього сумісника підтвердження про його основне місце роботи.

Нове правило нарахування ЄСВ застосовується лише до доходів працівників за основним місцем роботи. Тому для зовнішніх сумісників, навіть коли їх заробітна плата менша за розмір мзп, базою нарахування та утримання ЄСВ є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру.

База нарування ЄСВ у разі звільнення працівника за власним бажанням

Нагадаємо, що трудові відносини — це врегульовані законодавством, а також колективними трудовими договорами відносини, що виникають у зв’язку з трудовим процесом у суспільному виробництві у конкретному трудовому колективі.

До застрахованих осіб належать фізичні особи, які відповідно до законодавства підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачують (сплачували) та/або за яких сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ.

Якщо працівник звільнився за власним бажанням протягом місяця, в якому нарахована йому за відпрацьований час заробітна плата не перевищує розміру мзп, встановленої законом на місяць, базою нарахування ЄСВ буде фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру.

Так само визначають базу нарахування для новоприйнятих працівників у місяці їх прийняття. До того ж як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи працівника за сумісництвом.

Нарахування ЄСВ працівнику, який частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати

Насамперед пригадаємо, що відпустки без збереження заробітної плати бувають такими:

 • що надаються в обов’язковому порядку у випадках, передбачених законодавством (ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504; далі — Закон  504). Керівник установи зобов’язаний надати працівнику цю відпустку;
 • що надаються за згодою між працівником і установою (ст. 26 Закону  504) Керівник може як відпустити працівника у відпустку, так іне відпустити.

Відпустку без збереження заробітної плати працівнику можуть надавати у зв’язку з сімейними обставинами та іншими причинами на строк, обумовлений угодою між працівником і установою, але не більше 15 календарних днів на рік.

Керівник установи та працівник узгоджують як можливість надання, так і тривалість такої відпустки. Тобто одного бажання працівника недостатньо.

Оскільки перелік підстав для надання такої відпустки законодавством не визначено, рішення залежить від керівника установи (з урахуванням конкретних обставин).

Якщо у працівника, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мзп, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мзп, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платників.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль