Нова земельна декларація: зміни у часі та за колом платників

89
Мінфін затвердив нову форму Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). З’ясуємо головні зміни та особливості складання нової декларації.

Наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560 (далі — Наказ № 560) затверджено нову форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності; далі — декларація). Нагадаємо, що попередня форма декларації була наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 865. На відміну від попередньої форми декларації, нова враховує вимоги оновлених з 01.01.2015 положень розділу XIII Податкового кодексу України (ПК).

Як бачимо, Мінфін і надалі установлює єдину форму звітності для платників земельного податку та платників орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності. Утім, у новій формі декларації містяться окремі розділи (та II відповідно) для розрахунку:

 • суми земельного податку — розділ I декларації;
 • суми орендної плати — розділ II декларації.

Розрахунок податкового зобов’язання, для якого призначено розділ ІІІ декларації, є спільним і для земельного податку, і для орендної плати.

Тепер перейдемо до аналізу нововведень.

Нововведення у формі декларації зразка 2015 року

Як зазначалося, нова форма декларації поділена на розділи:

 • I «Розрахунок суми земельного податку»;
 • II «Розрахунок суми орендної плати»;
 • III «Розрахунок податкового зобов’язання».

На відміну від попередньої форми декларації, у новій не передбачені додатки. А от про дані, які слід було відобразити в додатках, нормотворці подбали заздалегідь.

Відомості із додатку 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» попередньої форми декларації частково перенесені до розділів I «Розрахунок суми земельного податку» та II «Розрахунок суми орендної плати» нової форми декларації. А відомості про пільги на земельний податок з наявних площ земельних ділянок із додатку 2 до декларації перекочували до колонок 13-15 розділу I нової форми декларації.

Аналогічно заповненню розділів І та ІІ декларації слід заповнювати колонки 2-9. У них для кожної належної платнику земельної ділянки відображають:

 • категорію земельної ділянки. Проставляють двозначний номер арабськими цифрами від 01 до 18 за Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, відповідно до інформації, що зазначена в документах, які засвідчують/підтверджують право власності/користування земельною ділянкою;
 • реквізити правовстановлюючих документів на землю. Якщо платник сплачує земельний податок, то він зазначає у колонці 3 розділу І декларації вид речового права на землю: 1 — власність; 2 — постійне користування; 3 — оренда. А в колонці 4 розділу І вказує також серію і номер документа, який засвідчує/підтверджує право власності/користування землею. Якщо ж платник сплачує орендну плату, він заповнює колонку 4 розділу ІІ дати та вказує номер договору оренди;
 • дату та номер державної реєстрації прав власності/користування чи оренди земельної ділянки;
 • кадастровий номер земельної ділянки (за наявності);
 • площу земельної ділянки. Зауважимо: тепер площу земельної ділянки зазначають у гектарах з чотирма десятковими знаками (нова форма декларації не передбачає таких одиниць виміру площі земельної ділянки, як метри квадратні);
 • нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

У колонці 10 розділу І декларації відображають окремо нормативну грошову оцінку одиниці площі ріллі по АР Крим або по області.

Річну суму земельного податку без урахування пільг (колонка 12) обчислюють арифметично шляхом множення площі земельної ділянки (колонка 8), нормативної грошової оцінки (колонки 9, 10) та ставки земельного податку (колонка 11).

Не забувайте, що відомості про надані пільги зі сплати податку (код, суму та розмір пільги відповідно до законодавства та/або рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, якими пільгу надано) слід додатково вказати у колонках 13-15 розділу I декларації.

У колонці 16 розділу І декларації слід вказати остаточну річну суму податку, що підлягає сплаті, без суми пільги, зазначеної у колонці 15.

Оскільки стосовно орендної плати за землю пільги не передбачені, річну суму орендної плати (колонка 11 розділу ІІ) обчислюють на основі відомостей, відображених у колонках 8-10. А саме площа земельної ділянки, нормативна грошова оцінка та розмір орендної плати у відсотках.

До того ж у розділах I та II декларації за потреби можна збільшити або зменшити кількість рядків.

Що ж містить наразі розділ III «Розрахунок податкового зобов’язання» нової форми декларації?

Насамперед зазначимо, що до розділу ІІІ нової форми декларації перенесено розрахунок податкового зобов’язання з плати за землю.

Як відомо, попередня форма декларації зобов’язувала платника відображати нарахування земельного податку та орендної плати в окремих рядках. Нині ж у розділі ІІІ нової форми декларації передбачено 8 рядків (з 3-го по 10-й), що їх має заповнити платник під час звітування як із земельного податку, так і з орендної плати.

Суму зобов’язання, що підлягає сплаті за даними платника, останній зазначає розділу ІІІ декларації так:

 • річну суму зобов’язання — у колонці 3 рядка 3;
 • помісячну розбивку цієї суми — у колонках 4-15 рядка 3.

Окрім цього він має простежити, щоб дані колонки 3 рядка 3 розділу III декларації відповідали даним колонки 16 «Річна сума земельного податку (до сплати)» підсумкового рядка розділу I чи колонки 11 «Річна сума орендної плати» підсумкового рядка розділу II декларації.

Лише в разі уточнення податкових зобов’язань з плати за землю платник має заповнювати рядки 4-10 декларації.

Насамкінець зауважимо, що відомості у новій формі декларації, так само як і в попередній заповнюють у гривнях з копійками.

Коли звітувати за новою формою декларації

Як передбачає пункт 46.6 ПК нові форми декларацій набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Оскільки наказ № 560 набрав чинності 31.07.2015, нову форму декларації вперше застосовуватимуть:

 • зі звіту за 2016 рік — платники, які  обрали спосіб подання декларації раз на рік;
 • зі звіту за серпень 2015 року — платники, які обрали спосіб подання декларації щомісячно.


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль