Погодинна оренда майна: усі нюанси — важливі

590
Установа має намір здавати в оренду своє приміщення з обладнанням щоденно лише на чотири години. З’ясуємо, чи потрібно щодня складати акти приймання-передачі приміщення та обладнання в оренду, як розподілити відповідальність за збереження майна та витрати на електроенергію, охорону.

За договором оренди орендодавець передає або зобов’язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-XII (далі — Закон про оренду) установлено, що строк договору оренди не може бути меншим, ніж 5 років, якщо орендар не пропонує менший строк.

Бюджетна установа, на балансі якої перебуває державне майно, може бути орендодавцем лише у разі, якщо об’єктом оренди є:

 • нерухоме майно, загальна площа якого не перевищує 200 кв. м;
 • інше окреме індивідуально визначене майно.

Тож лише за окреслених нами умов (визначених абзацом п’ятим частини першої статті 5 Закону про оренду) бюджетна  установа може передавати належне їй приміщення та обладнання, яке в ньому перебуває, в оренду на чотири години щоденно.

Документальне оформлення оренди державного майна

Бюджетна установа та орендар оформляють відповідний документ (акт) про передачу в оренду будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини). Після того, як цей документ підпишуть обидві сторони договору, починається обчислення строку договору оренди, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 795 Цивільного кодексу України; ЦК).

Коли орендар повертає таке нерухоме майна, сторони договору також підписують документ (акт) про повернення з оренди державного майна. І договір оренди припиняється з моменту підписання цього документа.

Тож, якщо приміщення та обладнання надається в оренду на чотири години щоденно, орендодавець щодня передає приміщення орендарю в користування, а орендар щоденно повертає таке приміщення орендодавцеві. І відповідно:

 • сторони щоденно підписують акт про передачу приміщення в користування і акт про повернення приміщення орендарем;
 • перебіг строку договору оренди починається з підписанням кожного акта про передачу приміщення в оренду, а закінчується — з моменту підписання акта про повернення приміщення орендарем

Тобто сторони договору оренди мають щоденно укладати новий договір оренди приміщення. Звичайно, це не дуже зручно. Тож спробуємо розібратися, чи можна уникнути щоденного складання цих документів.

Укладення єдиного договору оренди

Частиною другою статті 628 ЦК передбачена можливість укладення змішаного договору. Тобто сторони укладають договір, що акумулює у собі елементи різних договорів. До того ж, керуючись статтею 627 ЦК, сторони договору на власний розсуд визначати його умови (окрім істотних, визначених статтею 10 Закону про оренду).

Отже, за бажанням сторони можуть замість щоденних договорів оренди приміщення укласти єдиний договір. У ньому вони обумовлять:

 • користування приміщенням протягом певного періоду в часі (наприклад, протягом року) на умовах щоденної передачі приміщення в оренду та повернення його з оренди через чотири години;
 • порядок підписання актів про передачу орендодавцем приміщення в оренду та повернення його орендарем.

Водночас сторони, аби не створювати великої кількості документів, можуть прописати в договорі умову про те, що вони фіксуватимуть факт щоденної передачі та повернення приміщення в єдиному документі, який вестимуть протягом певного періоду (наприклад, місяця) або й протягом всього строку дії договору. Назвати такий документ можна актом, а можна — журнал обліку передачі та повернення об’єкта оренди (визначивши у договорі, що такий журнал є формою документів (актів) про передачу приміщення в оренду та повернення його орендарем в розумінні статті 795 ЦК). Форму такого журналу доцільно визначити в додатку до договору оренди.

Оскільки такий документ потрібен для обліку і в орендаря, і в орендодавця, його оформляють у двох примірниках.

Оренда обладнання

Стосовно оренди обладнання цивільне законодавство не передбачає спеціальних вимог. Тож оренду обладнання оформляють з урахуванням загальних вимог цивільного законодавства щодо найму (оренди) та Закону про оренду.

У разі, коли сторони договору оренди використовуватимуть журнал обліку передачі та повернення об’єкта оренди, у ньому передбачають відповідні графи для відображення обладнання (найменування, якісні характеристики, кількість тощо).

Орендна плата

Розмір, порядок та умови сплати орендної плати за користування орендованим обладнанням і приміщенням сторони мають визначати в договорі оренди, керуючись статтями 19-21 Закону про оренду та Методикою розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 № 786 (далі — Методика розрахунку).

У разі щоденної передачі майна в оренду на чотири години розмір орендної плати за перший місяць оренди визначають як добуток:

 • розміру орендної плати за базовий місяць (розрахованої за пунктом 12 Методики розрахунку);
 • індексу інфляції за перший місяць оренди;
 • кількості годин оренди (всього за місяць), розділеної на загальну кількість годин у першому місяці оренди.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначають як добуток розміру місячної орендної плати за базовий місяць, індексів інфляції за період з першого по поточний місяць та кількості годин оренди (всього за поточний місяць), розділеної на загальну кількість годин у поточному місяці оренди.

Акт надання послуг

Надання права на користування майном за договорами оперативного лізингу (оренди) належить згідно з підпунктом 14.1.203 Податкового кодексу України (ПК) до операцій з продажу послуг. Тому податківці, як правило, наполягають на потребі складення сторонами актів надання послуг за договорами оренди.

Відповідальність за збереження майна

Орендар зобов’язаний користуватися орендованим майном за його призначенням та умовами договору (ч. 1 ст. 773 ЦК). Стан переданого в оренду державного майна орендар може змінювати лише за згодою орендодавця.

Якщо стан орендованого майна погіршився не з вини орендаря (через його нормальний знос або з вини орендодавця), орендар не нестиме відповідальності за таке погіршення. Натомість, якщо у цьому є вина орендаря, він зобов’язаний усунути погіршення орендованого майна.

А от коли відновити пошкоджене майно вже не можна, бюджетна установа — орендодавець має право вимагати відшкодування завданих їй збитків.

Зазвичай шкоду, заподіяну у зв’язку з користуванням переданим в оренду майном, відшкодовує орендар на загальних підставах. Виняток становить випадок, коли шкоду заподіяно внаслідок особливих властивостей або недоліків майна, про наявність яких орендар не був попереджений орендодавцем та про які він не знав і не міг знати. У цьому випадку за заподіяння шкоди відповідає орендодавець.

Відшкодування витрат на утримання майна

Після укладання договору оренди чи одночасно з ним сторони укладають договір про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна. Його умови мають відповідати умовам Примірного договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю, затвердженого наказом ФДМУ від 23.08.2000 № 1774.

Вартість спожитих орендарем комунальних послуг зазвичай обчислюють за показниками лічильників. Якщо ж приміщення надається в оренду на чотири години, показники лічильників фіксують щодня у відповідних документах (актах чи журналі обліку передачі та повернення об’єкта оренди) на момент передачі приміщення в оренду та на момент його повернення орендарем.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль