Судовий збір: пільги скасовано, ставки підвищено

76
Днями Парламент вніс зміни до законодавства, що регулює сплату судового збору. Тож бюджетним установам з 1 вересня 2015 року доведеться у разі судових проваджень сплачувати судовий збір за новими ставками. Адже з-поміж пільговиків зі сплати судового збору більшість бюджетних установ вже не значиться.

Із 01.09.2015 законодавство, що регулює сплату юридичними та фізичними особами судового збору, зазнає суттєвих змін. Їх поява пов’язана з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 № 484-VIII.

Судові витрати

Залежно від виду справи бюджетна установа як позивач, відповідач, третя сторона керується, зокрема:

 • Господарським процесуальним кодексом України (ГПК) — у господарських справах;
 • Цивільним процесуальним кодексом України (ЦПК) — у цивільних справах;
 • Кодексом адміністративного судочинства України (КАС) — у адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення.

Судові витрати складаються з:

 • судового збору;
 • витрат, пов’язаних з розглядом справи (господарської, цивільної чи адміністративної).

Ставки судового збору

Розмір судового збору, порядок його сплати і повернення, а також випадки звільнення від сплати судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі — Закон про судовий збір).

Як установлено частиною першою статті 4 Закону про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, — у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ставки судового збору, що їх визначає частина друга статті 4 Закону про судовий збір, змінено з 01.09.2015.

Зокрема, з 01.09.2015 у разі подання позовної заяви майнового характеру у цивільному провадженні ставку судового збору збільшено, а в господарському — навпаки зменшено (збільшено її максимальний граничний розмір). Водночас у разі подання апеляційної та касаційної скарг ставки зросли більш як удвічі.

Порядок сплати судового збору

Порядок сплати судового збору урегульовує стаття 6 Закону про судовий збір. Судовий збір перераховують у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв’язку.

Із 01.09.2015 судовий збір за потреби бюджетні установи зможуть сплачувати також через різні платіжні системи, платіжні термінали, центри самообслуговування тощо.

До того ж з цієї дати  розмір судового збору у разі, коли позовну заяву подано після подання заяви про вжиття запобіжних заходів чи заяви про забезпечення доказів або позову, не зменшуватимуться на розмір судового збору, сплаченого за подання заяви про вжиття запобіжних заходів чи заяви про забезпечення доказів або позову (окрім випадків, передбачених процесуальним законодавством).

Більше того, з 01.09.2015 судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, у т. ч. якщо в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру. Якщо ж позов немайнового характеру подають одночасно кілька позивачів до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачує кожен позивач за окремим платіжним документом.

Розподіл та компенсація судового збору

Судовий збір розподіляють між сторонами судового процесу відповідно до процесуального законодавства.

Із 01.09.2015 державні органи, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, фонди соціального страхування, установи втрачають пільги зі сплати судового збору і зобов’язані  сплачувати судовий збір на загальних підставах.

Із 01.09.2015 із Закону про судовий збір вилучено норму, яка передбачала сплату позивачем 10% розміру ставки судового збору під час подання адміністративного позову майнового характеру, а решту суми — позивачем або відповідачем пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги. Відтак, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджуватиме понесені такою стороною судові витрати (документально підтверджені) сплатити за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Порядок повернення судового збору

До 01.09.2015, якщо сума судового збору у зв’язку із залишенням позову без розгляду підлягала поверненню, але не була повернута, до повторно поданого позову потрібно було лише додати документ про сплату судового збору. Після внесення змін до законодавства стосовно судового збору у разі повторно поданого позову позивач має сплатити судовий збір.

Також змінилися умови для повернення суми судового збору за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Судовий збір не повертатимуть у разі:

 • закриття провадження у справі у зв’язку з відмовою позивача від позову, якщо така відмова визнана судом;
 • залишення заяви або скарги без розгляду у зв’язку з тим, що позивач повторно не прибув або залишив судове засідання без поважних причин, та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

Тож радимо бюджетній установі, що збирається звернутися до суду з позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою або з інших підстав, аби зекономити кошти державного або місцевих бюджетів, зробити це протягом серпня 2015 року, за старими ставками та умовами сплати судового збору.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль