Податкова декларація з плати за землю: подаємо у 2015 році

69
Запроваджена в останні дні минулого року податкова реформа не оминула і плати за землю. Норми Податкового кодексу України, що регулюють сплату земельного податку, зазнали змін. До того ж тепер пільги зі сплати цього податку не поширюються на бюджетні установи.

Із 01.01.2015 у зв’язку зі змінами у податковому законодавстві змінився порядок оподаткування земельних ділянок. Проаналізуємо основні зміни.

Та насамперед пригадаємо сталі норми.

По-перше, плата за землю продовжує справлятися як земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.

По-друге, як і раніше, податкове законодавство до переліку платників земельного податку відносить власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

По-третє, наразі залишаються чинними статті 269-289 ПК, які урегульовують оподаткування земельним податком (навіть попри те, що тепер у ПК розділу XIII із назвою «Плата за землю» ми не знайдемо).

Чи не найважливою новацією в оподаткуванні земельних ділянок є те, що із 01.01.2015 плата за землю віднесена до місцевих податків як складова податку на майно (раніше належала до загальнодержавних податків).

Тепер перейдемо до розгляду основних нюансів оподаткування.

База оподаткування

Відповідно до статті 271 ПК базою оподаткування земельним податком є:

 • нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК;
 • площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Орган місцевого самоврядування має обов’язково офіційно оприлюднити рішення відповідної ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів. Зробити це потрібно до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).

Інакше норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Ставка земельного податку

Із 01.01.2015 установлюються такі ставка податку за земельні ділянки:

 • нормативну грошову оцінку яких проведено, — у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь — не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки (п. 274.1 ПК);
 • нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності), — у розмірі не більше 12% від їх нормативної грошової оцінки (п. 274. 2 ПК);
 • нормативно-грошову оцінку яких не проведено та які розташовані за межами населених пунктів, — у розмірі не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області (п. 277.1 ПК).

Орендна плата

Нагадаємо, що орендну плату за земельну ділянку нараховують на підставі договору оренди цієї земельної ділянки. Саме орендар вважається платником орендної плати.

Конкретний розмір орендної плати сторони обумовлюють у договорі оренди. Водночас вони мають врахувати, що річна сума платежу не може:

 • бути меншою 3% нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1 ПК);
 • перевищувати 12% нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 ПК).

Індексація нормативної грошової оцінки земель

Як зазначалося, розмір земельного податку та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності визначають з урахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок (п. 289.1 ПК).

Утім, тепер коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (далі — коефіцієнт індексації), на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року слід розраховувати за новою формулою.

Пільги зі сплати земельного податку

За старими нормами ПК було визначено 11 категорій платників, які мали пільги зі сплати земельного податку. Наразі ж перелік таких пільговиків значно скорочено.

Із 01.01.2015 від сплати земельного податку звільняються:

1) санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;

2) громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25% суми загальних витрат на оплату праці. Проте пільгою вони можуть скористатися за умови, що мають відповідний дозвіл від уповноваженого органу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII;

3) бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується КМУ.

Решта колишніх пільговиків тепер муситимуть сплачувати земельний податок. З-поміж них:

 • заповідники, у т. ч. історико-культурні, національні природні парки;
 • дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ;
 • органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
 • дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості;
 • дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту;
 • підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості.

Податковий період для плати за землю

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених установ та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Податкова декларація з плати за землю

Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року, з огляду на вимогу статті 286.2 ПК, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

При цьому вони використовують форму Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності; далі — податкова декларація з плати за землю), затверджену наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 865 (далі — Наказ № 865). Податкова декларація з плати за землю має два такі додатки, як відомості про наявні земельні ділянки та відомості про пільги на земельний податок з наявних площ земельних ділянок.

Наголосимо: про сплату плати за землю за 2015 рік за формою, затвердженою Наказом № 865, мають звітувати і платники земельного податку, і платники орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Тобто якщо бюджетна установа має земельні ділянки у власності, а також орендує окремі земельні ділянки, вона зобов’язана подати дві окремі декларації з плати за землю як платник земельного податку та як платник орендної плати.

Водночас платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПК).

Насамкінець нагадаємо: при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль