Чи можна застосовувати ПСП до доходів працівника — учасника АТО

70
Працівник бюджетної установи, який був мобілізований та брав участь в АТО, після демобілізації надав до бухгалтерської служби установи заяву про застосування ПСП та копію посвідчення учасника бойових дій. Чи має такий працівник право на підвищений розмір ПСП?

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон про ветеранів війни) визнаються учасниками бойових дій:

  • військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції (далі — АТО), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО;
  • працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення.

Учасникам бойових дій держава гарантує податкові пільги у разі, якщо вони передбачені відповідними нормами Податкового кодексу України (ПК). Зокрема, учасники бойових дій мають право на пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства (п. 18 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни).

Тож керуючись нормами ПК, бухгалтер бюджетної установи має застосувати податкову соціальну пільгу (ПСП) під час оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) заробітку працівників, які є учасниками бойових дій.

Застосування ПСП

Підпункт 169.4.1 ПК установлює право працівника на застосування ПСП у разі, якщо розмір його доходу, нарахованого протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2015 році — 1710 грн.).

ПСП для учасників бойових застосовують у таких розмірах:

  • 200% (на сьогодні — 1218 грн.) — для інвалідів I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни (пп. «б» пп. 169.1.4 ПК);
  • 150% (на сьогодні — 913,50 грн.) — для учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни (пп. «е» пп. 169.1.3 ПК).

Якщо працівник має право на застосування підвищеного розміру ПСП (150%, 200%), керуючись підпунктом 169.3.2 ПК, він зазначає про таке право у заяві про застосування пільги та додає до неї підтвердні документи.

Документи, що підтверджують статус учасників бойових дій

Статус учасників бойових дій у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни, підтверджують за допомогою копії посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документи, що підтверджують участь у бойових діях у період після Другої світової війни (пп. 7 п. 5 Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227; далі — Порядок № 1227).

Для інвалідів І і ІІ груп, з числа учасників бойових дій у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни, підтвердними документами (пп. 9 п. 5 Порядку № 1227) є:

  • копія посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документи, що підтверджують участь у бойових діях під час Другої світової війни;
  • пенсійне посвідчення або довідка медико-соціальної експертизи.

ПСП для учасників АТО: чи можливо

Проаналізувавши норми ПК, якими урегульовано застосування ПСП, у т. ч. для учасників бойових дій, зустрічаємо лише одне формулюванні «учасник бойових дій на території інших країн».

І це формулювання наразі є перепоною у наданні ПСП для демобілізованих працівників, які брали безпосередню участь в АТО та отримали статус учасника бойових дій.

Адже бойові завдання учасники АТО виконували на сході України, а не на території інших країн.

Як установлює пункт 2 частини першої статті 6 Закону про ветеранів війни, учасниками бойових дій на території інших країн є військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці МВС колишнього СРСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і  радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ, флотів.

Учасники АТО набувають статусу учасників бойових дій за Законом України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 01.07.2014 № 1547-VII.

Водночас на сьогодні ПК не містить норм про надання податкових пільг учасникам бойових дій, які брали участь в АТО.

Тож наразі застосовувати ПСП у підвищеному розмірі під час оподаткування заробітку працівників, які були мобілізовані та брали участь в АТО, бухгалтер бюджетної установи не може. А захисники України — учасники АТО реалізувати гарантоване їм пунктом 18 частини першої статті 12 Закону про ветеранів війни право на застосування підвищеного розміру ПСП не мають можливості



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль