Оподаткування перехідних відпускних: ЄСВ, ПДФО, військовий збір

132
Літо у бюджетних установах — гаряча пора для бухгалтерів. Вони мають не лише обчислити відпускні працівникам, а й правильно нарахувати ЄСВ та утримати з них ЄСВ, військовий збір і ПДФО.

Відпускні виплати належать до додаткової заробітної плати. Тож під час оподаткування відпускних ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), військового збору та податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) є такими, як і під час нарахування та утримання цих податків із заробітної плати.

Утім, іноді навіть досвідчений бухгалтер бюджетної установи, який багато разів нараховував/утримував із заробітної плати ПДФО, ЄСВ, військовий збір може заплутатися під час оподаткування перехідних відпускних. Тобто коли період відпустки працівника припадає не на один місяць, а охоплює дні кількох місяців.

Тож розглянемо разом алгоритм дій бухгалтер у цій ситуації.

ЄСВ: нарахування і утримання

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон 2464) передбачена ставка 36,3% для нарахування ЄСВ на суму відпускних (як і на суму заробітної плати).

Утім, у зв’язку зі змінами, запровадженими в перші дні 2015 року, якщо розмір бази нарахування ЄСВ менше розміру мінімальної заробітної плати, застосовують нове правило нарахування ЄСВ.

Тобто, якщо сума відпускних, нарахованих за повний місяць, менше розміру мінімальної заробітної плати, потрібно застосовувати нове правило нарахування ЄСВ. Тобто нараховувати ЄСВ на розмір мінімальної заробітної плати (1218 грн.).

Якщо ж йдеться про перехідні відпускні, то аби визначитися, застосовувати чи ні нове правило нарахування ЄСВ, бухгалтер бюджетної установи має обчислити у місяці:

 • виходу працівника у відпустку — загальну суму його заробітної плати (чи інших виплат), нарахованої за частину місяця, у якому працівник йде у відпустку, та відпускних, нарахованих на решту днів цього місяця, та порівняти її з розміром мінімальної заробітної плати;
 • повернення працівника з відпустки — загальну суму відпускних, нарахованих на частину місяця, у якому працівник вийшов з відпустки, та заробітної плати (чи інших виплат), нарахованої за решту днів цього місяця, та порівняти її з розміром мінімальної заробітної плати.

Якщо загальна сума виплат менша за розмір мінімальної заробітної плати — бухгалтер має нарахувати ЄСВ на розмір мінімальної заробітної плати (36,3%  × 1218 грн.), якщо більша — нараховуємо ЄСВ на фактичну суму виплат.  

ЄСВ із суми відпускних відповідно до Закону 2464 слід утримувати за ставкою 3,6%. Нове правило під час утримання ЄСВ застосовувати не потрібно.

Нагадаємо: ЄСВ потрібно нараховувати та утримувати у межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ — 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (наразі — 20 706 грн.).

Попри те що суму відпускних бухгалтер бюджетної установи нараховує на весь період відпустки, аби визначити максимальну величину бази нарахування ЄСВ, він має суми відпускних розподілити між періодами, за які їх нараховано.

Суми нарахованого і утриманого ЄСВ, як того вимагає абзац другий частини восьмої статті 9 Закону 2464, слід сплатити одночасно з виплатою заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄСВ.

Військовий збір та ПДФО

Як вимагає податкове законодавство, загальний місячний оподатковуваний дохід є об’єктом оподаткування:

 • ПДФО — відповідно до пункту 163.1.1 Податкового кодексу України (ПК);
 • військовим збором — відповідно до підпункту 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК.

Тобто і для оподаткування ПДФО, і для оподаткування військовим збором об’єкт оподаткування однаковий — загальний місячний оподатковуваний дохід.

Утім, порядок оподаткування відпускних ПДФО і військовим збором дещо різниться. Під час оподаткування ПДФО об’єкт оподаткування зменшують на суму утриманого ЄСВ та суму податкової соціальної пільги (ПСП), якщо працівник має право на її застосування. А під час оподаткування військовим збором об’єкт оподаткування не зменшують на суму утриманого ЄСВ та суму ПСП.

Застосування ПСП для перехідних відпускних

Керуючись підпунктом 169.4.1 ПК, ПСП застосовують до доходу працівника лише у разі, якщо розмір доходу не перевищуватиме суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн., а для працівників, які мають дітей, — зазначеної суми на кожну дитину.

Під час обчислення перехідних відпускних, аби визначити граничний розмір доходу для застосування ПСП, суми відпускних спочатку розподіляють між місяцями, за які їх нараховано, а потім визначають граничний розмір доходу.

Нагадаємо, що ПСП надається в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника ПДФО (абз. 8 п. 1 розд. ХІХ «Прикінцеві положення» ПК).

Ставки оподаткування ПДФО та військовим збором

З нарахованого працівнику доходу бухгалтер бюджетної установи утримує:

 • військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК);
 • ПДФО за ставками:

15%, якщо розмір такого доходу менший або дорівнює 10-кратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто 12 180 грн.);

20%, в частині різниці між доходом та 10-кратним розміром мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (абз. 2 п. 167.1 ПК).

Як і ЄСВ, ПДФО та військовий збір сплачують до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжного доручення на перерахування ПДФО і військового збору (п. 168.1.2 ПК).

Насамкінець нагадаємо, що у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ, затвердженою наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, відпускні відображають, як і зарплату, з ознакою доходу «101».Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль