Середній заробіток для виплати лікарняних: опановуємо новації

170
Порядок обчислення середньої зарплати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та інших виплат за соціальним страхуванням оновлено з 4 липня 2015 року. На окремих нововведеннях оновленого порядку зупинимося детальніше.

Нова редакція Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — оновлений Порядок 1266), набрала чинності 04.07.2015.

З її появою порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи та нарахування лікарняних зазнав істотних змін. Розглянемо їх детальніше.

Як визначено пунктом 2 оновленого Порядку 1266, лікарняні нараховують на кількість календарних днів, що підлягають оплаті. Тож тепер хворобу працівника у вихідні дні також оплачують.

І відповідно, бухгалтер не матиме клопоту з обчисленням кількості робочих днів для оплати лікарняних.

Розрахунковий період

Варто зазначити, що потреба рахувати календарні дні розрахункового періоду замість робочих у підсумку зменшить суму нарахованих лікарняних. Трохи компенсує таку втрату хіба що потреба оплачувати вихідні дні, що припадають на час хвороби працівника.

Загальним розрахунковим періодом для обчислення середньої зарплати є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи, що передують місяцю настання страхового випадку (п. 25 оновленого Порядку 1266).

Якщо за останнім основним місцем роботи працівник перебував у трудових відносинах менше 12 календарних місяців, то розрахунковим періодом є фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).

А коли працівник перебував у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за останнім основним місцем роботи, то розрахунковим періодом є фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.

Якщо певні календарні дні у розрахунковому періоді працівник не відпрацював з поважних причин, такі дні не враховують у розрахунковому періоді. Поважними причинами вважаються:

 • тимчасова непрацездатність;
 • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;
 • відпустка без збереження зарплати.

Зауважимо: місяці (з першого до першого числа), в яких працівник не працював з поважних причин, не враховують у розрахунковому періоді.

Середня заробітна плата

За оновленим Порядком 1266 середньоденну заробітну плату для нарахування лікарняних обчислюють, поділивши нараховану за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплату, на яку було нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді. При цьому календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин, участь у розрахунку не беруть.

Тепер уже не діє вимога про пропорційне врахування заохочувальних та компенсаційних виплат разового характеру. Ці виплати включають до розрахунку середньої заробітної плати при нарахуванні лікарняних у повному розмірі.

Аби обчислити суму лікарняних, потрібно помножити суму денної виплати на кількість календарних днів, що підлягають оплаті. Розмір денної виплати встановлюють у відсотках середньоденної зарплати залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством (п. 2 оновленого Порядку 1266).

В окремих випадках середню заробітну плату визначають із тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. А саме:

 • якщо працівник перед настанням страхового випадку з поважних причин не мав заробітку у розрахунковому періоді;
 • якщо страховий випадок стався у перший день роботи.

Аби обчислити середньоденну заробітну плату за один календарний день, потрібно тарифну ставку (посадовий оклад), мінімальну зарплату або їх частину (якщо особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), двократний розмір мінімальної зарплати поділити на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Як випливає із пункту 32 оновленого Порядку 1266, підставою для обчислення лікарняних є дані звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) працівників та суми нарахованого ЄСВ.

Страховий стаж

Розмір лікарняних залежить від страхового стажу.

У загальному порядку лікарняні виплачують працівникам в таких розмірах:

 • 50% середньої зарплати — за страхового стажу до трьох років;
 • 60% середньої зарплати — за страхового стажу від трьох до п’яти років;
 • 70% середньої зарплати — за страхового стажу від п’яти до восьми років;
 • 100% середньої зарплати — за страхового стажу понад вісім років.

Оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи розраховують також залежно від страхового стажу в розмірах, встановлених статтею 24 Закону про соцстрахування (п. 5 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 № 440).

Варто згадати про важливу вимогу оновленого Порядку 1266, що при оплаті перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи застосовують обмеження у разі, якщо страховий стаж менший ніж 6 місяців протягом останніх 12 місяців перед настанням страхового випадку.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль