Соціальні виплати: обчислюємо середню заробітну плату по-новому

100
Із 4 липня 2015 року зазнав змін порядок обчислення середньої зарплати для нарахування виплат за соціальним страхуванням. Тож про новації в обчисленні середньої заробітної плати для нарахування лікарняних, декретних, допомоги по безробіттю і поговоримо.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266. Із 04.07.2015 цей Порядок діє  у новій редакції (далі — оновлений Порядок 1266).

Тож із 04.07.2015 суми для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи та нарахування лікарняних і декретних визначають за новими правилами. Як застосовувати ці правила під час нарахування соціальних виплат працівникам у окремих випадках, розглянемо разом.

Робота на умовах підсумованого обліку робочого часу

Аби обчислити лікарняні працівникам, які працюють на умовах підсумованого обліку робочого часу, вже не потрібно визначати середньогодинну зарплату. Адже в оновленому Порядку 1266 немає окремих норм для підсумованого обліку робочого часу.

Тож тепер таким працівникам слід нараховувати лікарняні за календарні дні за загальним правилом.

Робота за сумісництвом

Правила нарахування лікарняних сумісникам визначено пунктом 30 оновленого Порядку 1266. Дотримуючись вимог цього пункту, для обчислення лікарняних сумісникам середню заробітну плату слід визначати окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом.

Окремо за кожним місцем роботи визначають і розрахунковий період.

Зауважимо, що у такому випадку сумарна зарплата, з якої розраховують лікарняні, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

Декретні

Тепер під час обчислення декретних ураховують виплати за 12-місячний розрахунковий період. Раніше розрахунковий період становив 6 місяців. А от кількість днів для виплати декретних не змінилася. Адже їх і так виплачують за календарні дні (ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Важливо пам’ятати також, що декретні нараховують у розмірі 100% середньої зарплати працівниці.

Допомога по безробіттю

Допомогу по безробіттю тепер також обчислюють виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців, що передують реєстрації особи в Державній службі зайнятості.

А повні місяці перерви страхового стажу, допущені через поважні причини у розрахунковому періоді не враховують. Перелік поважних причин визначено частиною першою статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-ІІІ.

Зокрема, поважними причинами, за яких зберігається право на допомогу по безробіттю, є:

 • навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, клінічній ординатурі, аспірантурі, докторантурі з денною формою навчання;
 • строкова військова служба;
 • догляд непрацюючої працездатної особи за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років, а також за пенсіонером, який за експертним медичним висновком потребує постійного стороннього догляду;
 • зайнятість на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення АТО, щодо якої за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування не підтверджується сплата ЄСВ.

Середню заробітну плату для призначення допомоги по безробіттю, страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та профзахворюванням і страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюють за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (п. 31 оновленого Порядку 1266).

За відсутності у реєстрі всіх необхідних відомостей органи ФСС звертаються до роботодавця для надання таких відомостей. Форма довідки наведена у додатку до оновленого Порядку  1266.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль