Як страховий стаж працівника впливає на виплату лікарняних

124
Працівнику, страховий стаж якого за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку менший за 6 місяців, лікарняні нараховують з огляду на встановлене Законом 1105 обмеження. Розглянемо, як це зробити правильно.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон 1105) страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) у сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Водночас зауважимо: до страхового стажу як період, за який сплачено ЄСВ на рівні розміру мінімального страхового внеску включають і період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соцстрахування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності).

Аби визначити страховий стаж, використовують дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Тож для визначення страхового стажу бухгалтеру потрібна інформація з цього реєстру про кожного працівника, з яким стався страховий випадок. Аби отримати таку інформацію, працівник звертається до територіального управління ПФУ, де йому мають видати індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5 чи ОК-7.

Дещо зупинимося на самому розрахунку. Страховий стаж визначають у місяцях. Тож у разі сплати ЄСВ за відповідний місяць у розмірі, меншому ніж мінімальний страховий внесок, цей період розраховують за формулою:

ТП = Св ÷ В,

де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св — сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Як нарахувати суму для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом установи працівнику за першим місцем роботи, тобто страховий стаж якого за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку менше 6 місяців, розглянемо на прикладі.

ПРИКЛАД. Оплата перших днів тимчасової непрацездатності працівнику за першим місцем роботи

До бюджетної установи 01.04.2015 прийнято працівника на посаду інженера з посадовим окладом 4000,00 грн. (умовно). Для нього це перше місце роботи.

Працівник надав листок непрацездатності, що підтверджує його хворобу з 10 по 13 липня 2015 року. А також він надав отримані у ПФУ індивідуальні відомості, у яких значаться 3 місяці сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю його хвороби.

Потрібно визначити суму оплати працівнику перших днів тимчасової непрацездатності коштом установи.

Унаочнимо розрахунок оплати перших днів тимчасової непрацездатності коштом установи (4 к. дн.) за фактичною середньою зарплатою (розрахунковий період — квітень — червень 2015 року) та з урахуванням обмеження розміром мінімальної зарплати в Таблиці.

Показник

Розрахунок

Результат

За фактичною середньою зарплатою

Заробітна плата за розрахунковий період

4000,00 грн. × 3 міс.

12 000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.

91 к. дн.

Середньоденна зарплата

12 000,00 грн. ÷ 91 к. дн.

131,87 грн.

Середньоденна зарплата з урахуванням страхового стажу працівника (до трьох років)

131,87 грн. × 50%

65,94 грн.

Оплата працівнику перших днів тимчасової непрацездатності

4 к. дн. × 65,94 грн.

263,76 грн.

З урахуванням обмеження розміром мінімальної заробітної плати

Мінімальна заробітна плата у місяці страхового випадку

1218,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

1218,00 грн. ÷ 30,44 к. дн.

40,01 грн.

Оплата працівнику перших днів тимчасової непрацездатності

40,01 грн. × 4 к. дн.

160,04 грн.

Як бачимо, сума оплати перших днів тимчасової непрацездатності коштом установи за фактичною середньою зарплатою більша, ніж сума оплати перших днів тимчасової непрацездатності, обчислена з урахуванням обмеження розміром мінімальної зарплати. Отже, оплату перших днів тимчасової непрацездатності працівнику слід нарахувати з огляду на обмеження розміром мінімальної зарплати.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль