Антикорупційне декларування — 2016: від «а» до «я»

1024
Посадові особи державних органів та органів місцевого самоврядування мають подавати антикорупційну декларацію. З’ясуємо, які категорії осіб, коли і в який спосіб подаватимуть цьогоріч антикорупційну декларацію.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — антикорупційна декларація), відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон 1700) зобов’язані подавати як особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, так і посадові особи юридичних осіб публічного права.

Зауважимо: вимоги до подання антикорупційної декларації дещо змінив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей подання службовими особами декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру у 2016 році» від 15.03.2016 № 1022-VIII (далі — Закон 1022), який набрав чинності 18.03.2016.

Та про все — по черзі.

Суб’єкти декларування

Як випливає із статті 45 Закону 1700, суб’єктами декларування в частині подання антикорупційної декларації за 2015 рік є:

 • особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
 • посадові особи юридичних осіб публічного права;
 • особи, які претендують на зайняття вже окреслених посад;
 • особи, які припинили (у 2015-2016 роках) діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Тож антикорупційну декларацію мають подавати не лише держслужбовці чи службовці органів місцевого самоврядування, а й посадові особи юридичних осіб публічного права.

Нагадаємо, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади АР Крим або органу місцевого самоврядування (абз. 2 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України). Тож до таких осіб належать бюджетні установи, заклади державної чи комунальної форми власності.

Для того щоб віднести тих чи тих осіб до посадових осіб, варто керуватися пунктом першим постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хабарництво» від 26.04.2002 № 5 та листом Мін’юсту «Щодо застосування антикорупційного законодавства» від 11.03.2014 № 1050-0-4-14-1111. Основним критерієм для віднесення особи до посадових осіб є наявність у неї організаційно-розпорядчих обов’язків (тобто обов’язків щодо керівництва трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників в установі) чи адміністративно-господарських (тобто обов’язків з управління або розпоряджання державним, комунальним майном, встановлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Навіть коли особа виконувала організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов’язки тимчасово або за спеціальним повноваженням вона теж належить до посадових осіб.

Отже, антикорупційну декларацію мають подавати:

 • керівники бюджетних установ, закладів, їх заступники, керівники структурних підрозділів (департаментів, управлінь, відділів, секторів, лабораторій, кафедр тощо) та їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (зокрема майстри);
 • особи, які виконують обов’язки з управління або розпоряджання державним чи комунальним майном;
 • особи, які тимчасово виконували їх обов’язки.

Терміни подання антикорупційної декларації

Наразі антикорупційну декларацію подають в порядку, встановленому, зокрема, статтею 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206-VI (далі — Закон 3206).

Антикорупційну декларацію за 2015 рік суб’єкти декларування подають до 01.04.2016.

Утім, для окремих з них передбачені інші терміни подання. А саме:

 • до 31.12.2016 — для суб’єктів декларування, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного або 6-річного віку, на лікуванні у закладах охорони здоров’я через тимчасову непрацездатність, за межами України або під вартою;
 • протягом 30 робочих днів із дня закінчення проходження військової служби або з дня його переходу на військову службу за контрактом — для мобілізованих суб’єктів декларування;
 • протягом одного року — для суб’єктів декларування, які звільнилися або які іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Якщо в антикорупційній декларації допущено помилку, суб’єкт декларування може подати виправлену декларацію. Але з дотриманням строку — упродовж семи днів після подання антикорупційної декларації (п. 3 розд. 1 Закону 1022).

Форма декларації

Частиною першою статті 45 Закону 1700 передбачено, що антикорупційну декларацію за минулий рік подають шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі — Нацагентство) за формою, визначеною цим органом.

Утім, дотепер така форма не затверджена, як і не запроваджена електронна система подання й оприлюднення антикорупційних декларацій.

Тому на вимогу пункту 2 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону 1700 суб’єкти декларування подають антикорупційну декларацію за місцем роботи (служби) у паперовому вигляді. При цьому вони заповнюють форму, наведену у додатку до Закону 3206, дотримуючись приміток до цієї форми.

Контроль подання декларації

Закон № 1022 вводиться обов’язок для роботодавців — державних органів, органів влади АР Крим, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права — перевіряти факт подання суб’єктами декларування, які в них працюють (працювали), антикорупційних декларацій. Також вони мають інформувати Нацагентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

Водночас інформувати Нацагентство про припинення суб’єктами декларування діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, які в них працювали, такі роботодавці вже не зобов’язані.

Відповідальність суб’єктів декларування

Несвоєчасне подання антикорупційної декларації, неподання її взагалі або подання у ній завідомо недостовірних відомостей тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль