text
Головбух: Бюджет

Зустрічна звірка: чого чекати і чи можна уникнути

 • 25 лютого 2015
 • 161

Аби контролювати дотримання законодавства бюджетними установами, фінінспектори використовують різні методи, зокрема і зустрічну звірку. Головне її завдання — підтвердити відображені в обліку бюджетної установи господарські операції та розрахунки.

Щоб документально та фактично підтвердити у підприємств, установ та організацій вид, обсяг і якість операцій та розрахунків для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об’єкта контролю, посадові особи органів державного фінансового контролю (далі — фінінспектори) проводять зустрічні звірки (абз. 4 п. 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550; далі — Порядок № 550).

Тож аби зрозуміти, чим саме для бюджетної установи може обернутися проведення зустрічної звірки та які документи слід надавати фінінспекторам, зупинимося детально на її особливостях.

Мета проведення зустрічної звірки

Законодавство наділяє фінінспекторів правом перевіряти як бюджетні установи, так і підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які отримували кошти з бюджетів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно.

Зауважимо, що проведення зустрічної звірки не має на меті перевірити дотримання законодавства підприємством (установою чи організацією), у якого така звірка проводиться. На підставі наявних у нього документів за допомогою зустрічної звірки лише підтверджують вид, обсяг операцій та розрахунків, що відображені в обліку бюджетної установи. Тобто фінінспектори перевіряють дотримання законодавства саме бюджетною установою.

Тож фінінспектори мають право перевіряти у підприємства (установи чи організації) лише ті документи, що стосуються взаємовідносин з тією бюджетною установою, що є об’єктом контролю, та можуть підтвердити реальність і повноту відображення ним в обліку певних операцій та розрахунків.

Порядок проведення

Зустрічні звірки на підприємствах (установах чи організаціях) проводять під час ревізії у підконтрольної бюджетної установи, якщо без них неможливе якісне проведення ревізії. Зазвичай, на цей час ревізію зупиняють. У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні Держфінінспекція надсилає бюджетній установі та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.

Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це бюджетної установи. Строк, на який зупинено ревізію для проведення зустрічних звірок, не включається до тривалості її проведення.

Зауважимо, що рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник органу Держфінінспекції за письмовим поданням фінінспектора, що проводить ревізію.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі — Закон № 2939) зустрічні звірки не є контрольними заходами і проводяться у разі виникнення потреби в їх проведенні.

Для проведення зустрічної звірки фінінспектору мають видати направлення за підписом керівника, скріплене печаткою.

Як передбачено абзацом другим пункту 8 Порядку № 550, на відміну від планової виїзної ревізії, про проведення зустрічної звірки (як і про дати її початку та закінчення) бюджетну установу, у якій проводять ревізію, не повідомляють.

Для фінінспекторів керівники бюджетної установи і підприємства (установи чи організації), у якому проводиться зустрічна звірка, мають:

 • забезпечити місце для роботи та можливість користуватися зв’язком, ком­п’ютерною й іншою технікою;
 • створити умови для зберігання документів;
 • надати інші послуги для виконання службових обов’язків.

За результатами зустрічної звірки складають довідку у чотирьох примірниках, перший, другий та третій примірники якої долучаються до відповідних примірників акта ревізії. Четвертий примірник довідки передають підприємству (установі чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка.

Зауважимо: для з’ясування окремих обставин під час зустрічної звірки фінінспектори можуть вимагати письмові пояснення від працівників, а також інформацію від інших осіб.

Працівникам, від яких вимагають пояснення, вручають відповідний перелік питань під особистий підпис про отримання. Такі письмові пояснення оформлюють на ім’я керівника органу Держфінінспекції, який призначив зустрічну звірку. В них обов’язково зазначають дату.

Підписують та вручають підприємству (установі чи організації) довідку про результати зустрічної звірки у тому самому порядку, який визначений для акта ревізії.

Відповідальність за недопущення для проведення зустрічної звірки

З огляду на те, що зустрічні звірки не є контрольними заходами, адміністративні стягнення до посадових осіб підприємств, установ та організацій, в яких проводяться такі зустрічні звірки, не застосовуються. На такій думці наголошувало і ГоловКРУ у листі від 21.05.2007 № 25-14/373.

У разі недопущення фінінспектора до проведення зустрічної звірки складають за підписом посадових осіб органу Держфінінспекції акт, у якому фіксують такий факт, і невідкладно письмово інформують правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством (абз. 5 п. 26 Постанови № 550).

Щодо осіб бюджетної установи чи підприємства, які чинять перешкоди у проведенні зустрічної звірки або ревізії, відповідно до пункту 26 Порядку № 550 вживають заходи для притягнення їх до адміністративної відповідальності.

Зокрема, статтею 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення за перешкоджання фінінспекторам у проведенні ревізій та перевірок передбачено накладення штрафу у розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 до 155 грн.).

Оскарження дій фінінспекторів

Як установлено частиною першою статті 13 Закону № 2939, дії або бездіяльність фінінспекторів можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.

Орган Держфінінспекції забезпечує розгляд скарг на дії або бездіяльність своїх посадових осіб в адміністративному порядку не пізніш як у місячний строк з моменту їх надходження.

Подання скарги в адміністративному порядку не припиняє оскаржуваної дії фінінспекторів.

Як бачимо, зустрічна звірка не є контрольним заходом для підприємства (установи, організації), в якому вона проводиться. І фінінспектори мають не так багато механізмів для її проведення, та й предмет перевірки обмежений.

Тож якщо підприємство (установа, організація) не мало прямих господарських відносин з бюджетною установою, що є об’єктом контролю, за період, зазначений у направленні на проведення зустрічної звірки, то не варто поспішати надавати документи або допускати фінінспекторів для проведення зустрічної звірки. Головне — надати фінінспекторам аргументовану відмову.

Натомість для бюджетної установи, в якій фінінспектори проводять ревізію фінансово-господарської діяльності, зустрічна звірка є доволі важливою. Адже наявні у контрагента матеріали, досліджені фінінспекторами під час зустрічної звірки, можуть документально підтвердити чи не підтвердити порушення.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль