Довіреності-2015: оформлювати чи ні

160
З 2015 року при одержанні матцінностей довіреності можна не застосовувати. Розглянемо, як наразі підтверджують повноваження особи, яка має отримати для потреб бюджетної установи матеріальні цінності.

Із 01.01.2015 втратила чинність Інструкція про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затверджена наказом Мінфіну від 16.05.1996 № 99 (далі — Інструкція 99). Аби врегулювати, зокрема, питання одержання матеріальних цінностей та використання довіреностей, нормотворці внесли нову норму до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі — Положення 88).

З того часу (тобто з початку 2015 року) повноваження на провадження господарської операції особи, яка в інтересах бюджетної установи одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджують відповідно до законодавства.

Тож такі повноваження особи можуть бути підтверджені, не лише довіреністю (як вимагалося раніше), а й письмовим договором, актом установи тощо.

Такі зміни в документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку спростять роботу не однієї бюджетної установи. А особливо тих бюджетних установ, які часто виконують приймання-передачу різних товарів та змушені виписувати цілу купу довіреностей.

Бо ж чинність довіреності є доволі короткою — не більше 10 днів.

Тому наразі бюджетна установа має кілька можливостей, аби підтвердити право особи на дії в інтересах бюджетної установи.

Договір

Бюджетна установа для взаємостосунків з контрагентом укладає договір.

Тож, як вихід, вона може прописати в такому договорі чи додатку до нього інформацію про особу чи кількох осіб, які мають право одержувати різні матеріальні цінності.

Такий спосіб цікавий та зручний для тих установ, які прагнуть підтвердити право кількох осіб на дії в інтересах бюджетної установи. Адже у договорі зазначити перелік осіб, які вправі представляти бюджетну установу.

Водночас потреба узгоджувати зі сторонами договору будь-які зміни у переліку осіб, які вправі отримувати матеріальні цінності, час від часу викликатиме певні труднощі. Тож з огляду на такий недолік цього способу, пропонуємо повернутися до перевіреного часом та добре знайомого всім бюджетним установам.

Довіреність

Часто-густо виписати довіреність — найлегший спосіб підтвердити право особи на отримання матеріальних цінностей.

До того ж із 01.01.2015 її оформлення та строк дії не треба узгоджувати з нормами Інструкції 99.

Тобто наразі довіреність можна виписувати за довільною формою. Головне, щоб вона містила всі обов’язкові реквізити, передбачені для первинного документа частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV та пунктом 2.4 Положення 88. А строк її дії бюджетна установа тепер може визначити самостійно.

Нагадаємо, що первинний документ має містити такі реквізити:

 • назву документа (форми);
 • дату і місце складання;
 • назву підприємства, від імені якого складено документ;
 • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
 • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
 • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у проведенні господарської операції.

Як бачимо, відтиск печатки не належить до обов’язкових реквізитів первинного документа. Тому скріплювати довіреність печаткою чи ні — бюджетна установа самостійно вирішує.

Наразі продовжує діяти вимога статті  244 Цивільного кодексу України про те, що довіреність можна видавати лише одній особі. Отже, видати одну довіреність на одержання матеріальних цінностей кількома особами не вдасться.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль