Реєстратори розрахункових операцій: підступні законодавчі новації

45
У Парламенті зареєстровано законопроект, який передбачає незастосування РРО при наданні послуг. Як діяти установам у разі його розгляду і прийняття? Розглянемо далі, чи потрібно все ж таки застосовувати РРО при наданні послуг.

Початок бюджетного року виявився вкрай насиченим на законодавчі новації у зв’язку із запровадженням бюджетної та податкової реформ. Унесення змін до Податкового кодексу України (ПК) та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) у частині застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) фізичними особами — підприємцями І-ІІІ груп, а також усіма юридичними особами (у т. ч. і бюджетними установами) при наданні послуг викликало чимало обурення у бухгалтерської, а також у підприємницької спільноти.

Нагадаємо, що з 01.01.2015 по 01.07.2015 відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону про РРО, як на перехідний період, установи були звільнені від санкцій за порушення вимог Закону про РРО при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою.

Надання послуг без РРО

Саме завдяки активній діяльності профспілок підприємців законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій)» від 13.01.2015 № 1718 (далі — Законопроект № 1718) було доопрацьовано. А 25 червня 2015 року зареєстровано за № 1718/П проект постанови Верховної ради України про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Законопроектом № 1718 передбачається ряд змін до ПК та Закону про РРО. Однією із важливих змін є та, що виняток щодо незастосування РРО, передбачений у пункті першому статті 9 Закону про РРО, пропонується повернути до редакції, яка діяла до 01.01.2015. Тобто у разі прийняття Законопроекту № 1718 та підписання прийнятого закону Президентом України, з дати його офіційного опублікування при наданні платних послуг у разі проведення розрахунків у касах установ з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою, — застосовувати РРО не потрібно.

Однак, як завжди, не так все просто, як здається.

Звільнення від відповідальності

Поряд із Законопроектом № 1718, станом на 30.06.2015, очікував на друге читання доопрацьований законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (щодо державних гарантій суб’єктам господарювання у застосуванні ними реєстраторів)» від 28.11.2014 № 1088 (далі — Законопроект № 1088). Ним передбачається внесення змін до пункту 9 Прикінцевих положень Закону про РРО щодо звільнення від відповідальності за незастосування РРО.

Норму щодо звільнення до 01.07.2015 від санкцій за незастосування РРО, яка є на сьогодні чинною, залишать без змін. Але поряд з нею передбачено ще одну, яка стосується періоду з 01.07.2015 по 01.01.2016.

Так, у зазначений період не будуть застосовуватись санкції за порушення вимог Закону про РРО до суб’єктів господарювання (у т. ч. установ), які до 01.08.2015 уклали договори на постачання РРО, включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, і до 01.01.2016 ввели їх в експлуатацію.

Сюрприз від Парламенту

Якщо 30.06.2015 ще були сумніви щодо потреби придбання РРО та його застосування при наданні платних послуг, а також варіанти можливого розвитку подій у зв’язку з прийняттям (неприйняттям) зазначених законопроектів, то 01.07.2015 їх усі розвіяно. Парламентом за результатами розгляду Законопроекту № 1088 ухвалено Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій», текст якого відрізняється від тексту законопроекту.

В ухваленому законі вже відсутня норма про відтермінування санкцій за незастосування РРО з 01.07.2015 по 01.01.2016, зокрема при наданні послуг. Більше того, підприємцям І-ІІІ груп дозволено не застосовувати РРО при проведенні їхньої діяльності, а відтак підприємницьку спільноту задоволено, і марно сподіватися, що вона ініціюватиме розгляд Законопроекту № 1718.

Тож установам не залишається нічого іншого, як придбавати РРО та застосовувати його при наданні платних послуг.

Іван ЛЕВАДСЬКИЙ,

експерт напряму МЦФЕР: Головбух 



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль