Доплата за розширення зони обслуговування: коли встановлювати

1202
Трапляється, що працівники бюджетної установи хворіють чи йдуть у тривалу відпустку. З’ясуємо, чи можна розподілити їхні обов’язки між іншими працівниками бюджетної установи, встановивши цим працівникам доплату за розширення зони обслуговування.

Законодавство про працю дозволяє працівнику бюджетної установи виконувати в цій установі разом зі своєю основною роботою за трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) у разі:

 • суміщення професій (посад);
 • розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
 • виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Конкретизуємо ці поняття.

Якщо працівник поряд із основною роботою, обумовленою трудовим договором:

 • виконує додаткову роботу за іншою професією (посадою) у межах робочого часу — це вважається суміщенням професій (посад);
 • виконує додатковий обсяг робіт за однією й тією ж професією або посадою — йдеться про розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.

А під виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від основної роботи слід розуміти заміну працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою, відрядженням тощо, коли відповідно до законодавства за ним зберігається робоче місце (посада).

За такі роботи працівнику установлюють доплату.

Розмір доплати

Підпунктом «а» підпункту 3 пункту 3 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі — Постанова № 1298) передбачено встановлення працівникам бюджетної сфери у  розмірі до 50% посадового окладу за основною посадою таких доплат:

 • доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників;
 • доплати за суміщення професій (посад);
 • доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.

Конкретний розмір доплати працівникам бюджетної установи установлюють за рішенням керівника. Він залежатиме від складності, характеру, обсягу робіт, що їх виконує працівник, та витрат основного робочого часу.

Такі доплати, як переконує Мінпраці, можуть установлювати декільком працівникам у  розмірі до 50% посадового окладу за основною посадою в межах економії за посадовим окладом (ставкою заробітної плати) відсутнього працівника (лист Мінпраці від 25.03.2010 № 319/13/84-10).

Варто зауважити, що ані доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, ані доплату за суміщення професій (посад), ані доплату за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт не можна установлювати керівникам бюджетних установ, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів цих установ, їх заступникам (абз. 5 пп. «а» пп. 3 п. 3 Постанови № 1298).

Умови для встановлення доплати за суміщення професій (посад) та доплати розширення зони обслуговування

Головною умовою для встановлення доплат за суміщення професій (посад) та розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконуваних робіт) є наявність вакантної посади в бюджетній установі.

За приписом пункту 11 постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.1981 № 1145 та пункту 1 Інструкції Держкомпраці СРСР, Мінфіну СРСР, ВЦРПС «Інструкція щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 04.12.1981 № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 14.05.1982 № 53-ВЛ, бюджетна установа не може установлювати доплату за суміщення професій (посад) та доплату за розширення зони обслуговування, якщо в ній немає вакансій.

Звичайно, коли працівник захворів, перебуває у тривалому відрядженні чи у відпустці, то його посада не є вакантною.

Насамкінець слід нагадати про обмеження виплат працівникам, установлене пунктом 12 Заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету (додаток до постанови КМУ «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» від 01.03.2014 № 65).

Утім, це обмеження стосується лише встановлення доплат за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Тому за дотримання зазначених умов бюджетні установи можуть встановлювати своїм працівникам:

 • доплату за суміщення професій (посад);
 • доплату за розширення зони обслуговування (збільшення обсягу виконуваних робіт).


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль