Вересневе підвищення посадових окладів працівникам бюджетної сфери з оплатою праці за ЄТС

78
Із 1 вересня 2015 року Уряд підвищив розміри посадових окладів для працівників бюджетної сфери. З’ясуємо, що потрібно врахувати при встановленні нових посадових окладів, та розглянемо нюанси оплати праці окремих працівників за вересень поточного року.

Із 01.09.2015 мінімальна заробітну плату установлено у розмірі 1378 грн. Розмір мінімальної заробітної плати змінився після внесення змін до статті 8 Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 № 80-VIII (далі — Закон про Держбюджет-2015) Законом України від 17.09.2015 № 704-VIII (далі — Закон 704).

Підвищення мінімальної зарплати вплинуло і збільшення розмірів посадових окладів за Єдиною тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженою постановою КМУ від 30.08.2002 № 1298 (далі — ЄТС). Таке підвищення передбачає постанова КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 16.09.2015 № 731 (далі — Постанова 731).

Норми Постанови № 731 також застосовуватимуться з 01.09.2015.

Розміри посадових окладів

Новий розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду за ЄТС — 1012 грн. (раніше 852 грн.), установлений Урядом у Постанові 731, вплинув і на розрахунок посадових окладів працівників 6-25-го тарифних розрядів, які також збільшаться.

Постанова 731 визначає також розміри посадових окладів, які встановлюються для працівників бюджетних установ у штатному розписі з 01.09.2015, для усіх тарифних розрядів (1-25-й) за ЄТС.

Наразі головні розпорядники бюджетних коштів мають затвердити штатні розписи бюджетних установ із новими розмірами посадових окладів з 01.09.2015.

Умови зростання зарплати

Постанова 731 передбачила також і умови зростання заробітної плати.

Перш ніж їх розглянути нагадаємо важливе правило: керівники установ проводять фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для установ у кошторисах (ч. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України; БК).

Тепер, власне, перейдемо до умов зростання заробітної плати та їх наслідків.

 Відповідно до пункту 3 Постанови № 731 головні розпорядники бюджетних коштів мають вжити заходів для запровадження з 01.09.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок зарплати) та здійснення виплати надбавок, доплат, премій у межах передбачених на відповідні цілі коштів держбюджету, місцевих бюджетів та власних коштів, забезпечивши до того ж зростання зарплати залежно від категорії в середньому:

 • педагогічним, медичним працівникам — не менше як на 300-600 грн.;
 • медичному персоналу, працівникам соціального захисту, культури — не менше як на 300-400 грн.;
 • іншим категоріям працівників окремих галузей бюджетної сфери — без встановлення мінімального розміру підвищення.

Однак конкретного механізму розрахунку підвищення зарплати, що дозволить дотриматися перелічених сум зростання зарплати, бухгалтери бюджетних установ у Постанові 731 не знайдуть.

Одразу ж виникає і запитання про те, як бути з індексацією? Індексація заробітної плати працівників — це фонд додаткової заробітної плати (пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5). Тому під час розрахунку суми підвищення заробітної плати працівника у вересні 2015 року порівняно з серпнем 2015 року, індексацію у цьому місяці також потрібно враховувати. Але цього робити не можна, адже механізм обчислення індексації зарплати передбачає також порівняння сум підвищення зарплати і можливої індексації при базовому місяці. Визначаючи право на індексацію та її суму (особливо, коли йдеться про визначення фіксованої суми індексації), потрібно уже на цьому етапі рахувати суму підвищення зарплати у поточному місяці порівняно з попереднім.

Тому, якщо враховувати суму індексації, норми пункту 3 Постанови 731 складно дотримати.

Змінено і умови оплати праці працівникам органів влади. Із 20.09.2015 статтею 33 Закону про Держбюджет-2015 їм дозволено підвищувати заробітну плату понад розміри, визначені відповідно до рішень КМУ, за рахунок та в межах власних коштів з урахуванням прийнятих рішень станом на 01.09.2015 та можливостей, наданих статтею 101 БК.

Як вплинуть окреслені нами зміни на особливості розрахунку зарплати працівникам бюджетної сфери, розглянемо далі.

Перерахунок сум авансу

Нагадаємо, що у колдоговорі та розпорядчому акті керівника установи визначають розмір зарплати за першу половину місяця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (ч. 3 ст. 115 КЗпП).

До того ж виплату заробітної плати проводять не менше ніж двічі на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Тож виплачуючи аванс за першу половину вересня, наприклад 7 вересня, бухгалтер бюджетної установи враховує розмір посадового окладу, встановленого у цьому місяці, та кількість відпрацьованих робочих днів (годин) до дати виплати авансу.

Тож бухгалтери бюджетних установ заробітну плату працівників за вересень 2015 року перераховуватимуть у жовтні 2015 року — після затвердження головним розпорядником бюджетних коштів штатного розпису. І виплатять суму підвищення за вересень вже під час виплати авансу або зарплати за жовтень поточного року.

Якщо ж, наприклад, працівник звільняється з бюджетної установи 07.09.2015 і за фактично відпрацьований робочий час у вересні 2015 року бухгалтер установи уже виплатив йому зарплату та розрахункові з урахуванням старого посадового окладу, слід зробити перерахунок зарплати звільненого працівника на основі нового розміру його посадового окладу та донарахувати йому зарплату. Таку думку висловили Мінпраці та Мінфін (лист від 27.05.2010 № 5548/0/14-10/13, № 31-18040-03-5/12592) у схожій ситуації.

Індексація зарплати

Нагадаємо, що індексації грошових доходів працівників базовим вважається місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення (абз. 1 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078).

У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці суму загального доходу визначають з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Тобто визначають фіксовану суму індексації.

Отже, для всіх працівників бюджетної сфери, яким установлюють посадові оклади за ЄТС, вересень 2015 року стає базовим для проведення індексації.

Коригування відпускних

Зміна посадових окладів за ЄТС вплине на нарахування працівникам бюджетних установ виплат за час відпусток, оплати часу відрядження, компенсації мобілізованим працівникам у розмірі середнього заробітку, а також в інших випадках, коли середній заробіток обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок 100).

Відповідно до пункту 10 Порядку № 100 у разі підвищення тарифних ставок і посадових окладів в бюджетній установі відповідно до актів законодавства як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

І вже за відкоригованою заробітною платою в розрахунковому періоді визначають середньоденний (середньогодинний) заробіток.

Тож коригувати середній заробіток доведеться у разі підвищення посадового окладу як у розрахунковому періоді, так і у періоді, коли за працівником зберігається такий заробіток.

Тож підвищення посадових окладів працівників бюджетних установ з 01.09.2015 змушує бухгалтера провести коригування, зокрема відпускних, для тих працівників, яким їх вже виплатили до підвищення. Відкоригувати доведеться відпускні та матеріальну допомогу, виплачені у вересні 2015 року, а також відпускні, виплачені у липні, серпні за період відпустки, що припадає на вересень 2015 року.

А от суму компенсації за невикористану відпустку, виплачену працівнику бюджетної установи у вересні 2015 року, перераховувати не потрібно. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль