Оплачуємо роботу у вихідний день правильно

287
Інколи у керівника бюджетної установи виникає потреба залучити окремих працівників до роботи у вихідний день. Зрозуміло, що за таку роботу працівники мають отримати компенсацію. Як правило, йдеться про оплату виконаної у вихідний день роботи. Тож варто уточнити окремі деталі оплати роботи у вихідний день.

Перш ніж розповісти про оплату роботи у вихідний день, варто згадати, кого та за яких умов може залучити до роботи у вихідний керівник бюджетної установи.

На яких умовах залучають працівників до роботи у вихідні дні

Частиною першою статті 67 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачено два вихідних дні на тиждень у разі п’ятиденного робочого тижня. Оскільки загальним вихідним днем є неділя, другий вихідний день у разі п’ятиденного робочого тижня, як правило, має надаватися підряд із загальним вихідним днем.

Зазвичай роботодавець спільно з виборним органом первинної профспілкової організації, профспілковим представником приймає рішення про тривалість робочого тижня в межах графіка роботи з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою. Прийняте рішення фіксують документально в розділі «Режим робочого часу та відпочинку» колективного договору, а також у правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Частина перша статті 71 КЗпП забороняє роботу у вихідні дні. Окрім загального вихідного дня — неділю, забороняється також залучати працівника до роботи у вихідний день, установлений саме для цього працівника.

Лише у виняткових випадках, визначених законодавством про працю, робота окремих працівників у вихідні дні допускається. Але для цього керівник бюджетної установи має отримати дозвіл профспілкової організації.

Так, частина друга статті 71 КЗпП дозволяє залучати працівників до роботи у вихідний день лише для:

 • відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
 • відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;
 • виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у подальшому нормальна робота установи в цілому або її окремих підрозділів;
 • виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

До того ж працівників окремих категорій законодавство про працю забороняє залучати до робіт у вихідні дні, а саме:

 • працівників, молодших 18 років (ст. 192 КЗпП);
 • вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП);
 • батьків, які виховують дітей без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), прийомних батьків (ст. 1861 КЗпП).

Порядок залучення до роботи у вихідний день

До роботи у вихідний день працівників бюджетної установи залучають за письмовим наказом (розпорядженням) керівника. Наказ про роботу у вихідний день видають, якщо є:

 • умови, передбачені частиною другою статті 71 КЗпП;
 • згода профспілкової організації або представника трудового колективу;
 • згода сторін на вид компенсації за роботу у вихідний день;
 • згода працівника виконувати доручену роботу, у разі якщо виконання такої роботи не обумовлено трудовим договором (крім випадків тимчасового переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без згоди працівника).

У наказі про роботу у вихідний день обов’язково зазначають:

 • підставу залучення працівників до роботи;
 • прізвища, імена, по батькові і посади всіх працівників, які працюватимуть у цей день;
 • вид компенсації за роботу у вихідний день кожному працівнику.

Оплата роботи у вихідний день

Як установлює стаття 72 КЗпП, роботу у вихідний день працівнику можна компенсувати за згодою сторін:

 • наданням іншого дня відпочинку; або
 • у грошовій формі у подвійному розмірі.

Оплата роботи у вихідний день обчислюється за правилами статті 107 КЗпП.

Порядок виплати компенсації у грошовій формі, тобто оплати роботи у  вихідний, святковий і неробочий день у подвійному розмірі, прописаний у статті 107 КЗпП. Відповідно до цієї статті роботу у святковий і неробочий день оплачують так:

1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилась у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Оплата роботи у вихідний день у подвійному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.

Крім подвійної оплати, за бажанням працівника, який працював у вихідний день, йому може бути наданий інший день відпочинку, що не оплачується та є вихідним днем (про йдеться також у роз’ясненні Мінсоцполітики від 29.12.2009 № 853/13/84-09).

Якщо працівник як компенсацію обирає інший день відпочинку, то оплату роботи у вихідний день йому проводять в одинарному розмірі.

Зауважимо, законодавством про працю наразі не визначено особливих вимог до порядку надання іншого дня відпочинку чи строку його використання. Тому нерідко виникають суперечки між працівником та установою щодо строків використання днів відпочинку. Аби їм запобігти, у правилах внутрішнього трудового розпорядку установи слід обумовити порядок надання інших днів відпочинку як компенсації працівнику за роботу у вихідні дні та строк їх використання.

Отже, можемо зробити висновки: якщо потреба залучити працівників до роботи у вихідний день підпадає під випадки, передбачені частиною другою статті 71 КЗпП, працівників установи можуть залучати до роботи у вихідний день. Керівник установи має погодити таке рішення з профспілковою організацією і оформити його письмово у вигляді наказу.

За роботу у вихідний день, який є загальним вихідним днем або визначений вихідним за графіком роботи установи, працівник має право обрати інший день відпочинку. Інакше — оплату роботи у вихідний день проводять у підвищеному розмірі за відпрацьовані години. Своє рішення працівник має погодити з керівником установи.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль