Ліцензування господарської діяльності за новим законом

65
Ліцензування господарської діяльності змінилося з прийняттям нового Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», який набрав чинності 28.06.2015. Тож спробуємо розібратися в цих змінах.

Новий Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII (далі — новий Закон про ліцензування), що набрав чинності 28.06.2015, оновив низку понять.

Нові поняття «безліцензійна діяльність» та «ліцензія»

Насамперед варто згадати про нове поняття «безліцензійна діяльність». Тож безліцензійна діяльність — це провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії на його провадження, у т. ч. провадження ліцензіатом частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, іншої, ніж та, на яку йому надано ліцензію.

Тепер норми нового Закону про ліцензування приведено у відповідність до норм Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, що регулюють відповідальність за роботу без ліцензії.

Новий Закон про ліцензування змінив тлумачення поняття «ліцензія». Тепер ліцензія — це документ, що надається органом ліцензування, на право провадження суб’єктом господарювання визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, в електронному вигляді (запис про наявність ліцензії у такого суб’єкта господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців) або на паперовому носії.

Об’єднання реєстрів

Нарешті довгоочікуване об’єднання ліцензійного реєстра з Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (ЄДР) стало реальністю.

Сподіваємося, що тепер інформацію про ліцензію підприємства зазначатимуть у витязі з ЄДР. І вірогідно, тепер не лише не потрібно буде окремо подавати такий документ, як ліцензію, а й простішою стане під час участі в тендерних процедурах перевірка контрагентів, чи можуть вони провадити відповідну діяльність.

Інші зміни

Раніше ліцензуванню підлягали 57 видів діяльності, тепер їх залишилося 30.

Важливе значення має вимога статті 12 нового Закону про ліцензування, що зобов’язує орган ліцензування:

 • чітко пояснити підстави для залишення заяви без розгляду;
 • надати свої пропозиції про те, як усунути такі підстави.

У новому Законі про ліцензування більш докладно регламентовано діяльність Експертно-апеляційної ради. Вона є вельми важливим органом для захисту прав та інтересів ліцензіатів, проте часто ліцензіати навіть і не здогадувалися про її існування та порядок звернення зі скаргами.

Водночас у новому Законі про ліцензування залишилося окремі «слабкі місця» його попередника. Наприклад, статті 11 передбачає, як і раніше, що конкретний перелік документів на ліцензію встановлюється профільними ліцензійними умовами. Тобто робить можливим і надалі нечітке та двозначне формулювання таких переліків органами ліцензування.

Та попри все, можемо зробити висновок, що у новим Законом про ліцензування підвищено рівень відповідальності чиновників за прийняті рішення, взято курс на прозорість сфери ліцензування і зменшення корупційних можливостей. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль