Тарифікація працівників школи: враховуємо новації

153
Тарифікаційна комісія має тарифікувати педагогічних та інших працівників, які забезпечуватимуть навчальний процес у новому 2015/2016 навчальному році. Під час тарифікації слід враховувати нові рекомендації МОН до складання робочих навчальних планів, можливі зміни у штатному розписі, а також оновлені умови оплати праці окремих категорій медпрацівників.

Тарифікацію працівників загальноосвітніх навчальних закладів проводять щорічно станом на 1 вересня. Для цього за наказом директора ЗНЗ створюють тарифікаційну комісію.

Тарифікаційна комісія визначає розмір заробітної плати кожного працівника школи відповідно до педагогічного навантаження, стажу роботи і результатів останньої атестації та складає тарифікаційний список. При цьому вона керується:

 • умовами оплати праці, ставками заробітної плати, посадовими окладами педагогічних працівників та керівних працівників ЗНЗ, визначеними Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція  102);
 • розмірами розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці (додаток 1 до наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557; далі — Наказ 557);
 • схемами тарифних розрядів посад керівних, науково-педагогічних, педагогічних та інших працівників ЗНЗ (додатки 4, 6, 7, 11, 16 до Наказу 557).

Тарифікаційний список

Тарифікаційний список для працівників ЗНЗ складають за формою, встановленою додатком 1 до Інструкції 102.

Тарифікаційні списки разом із відповідними документами (навчальним планом з розподілом годин за предметами, даними атестаційної комісії про присвоєні працівникам кваліфікаційну категорію, педагогічне або почесне звання, вчений ступінь, відомостями про педагогічний стаж), погоджені профспілковим комітетом, затверджують не пізніше 5 вересня та подають вищому органу управління (п. 4 Інструкції 102).

Розподіл педагогічного навантаження

Педагогічне навантаження між вчителями розподіляють з урахуванням кількості годин, передбачених навчальними планами, наявних педагогічних кадрів, кількості класів, груп, контингенту учнів, вихованців тощо.

Обсяг педагогічного навантаження педпрацівникам шкіл, шкіл-інтернатів визначають один раз на рік окремо по півріччях (абз. 4 п. 63 Інструкції № 102). А навантаження вчителів вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх шкіл (класів) з очно-заочною формою навчання, заочних шкіл, а також вчителів, що навчають дітей, які перебувають на тривалому лікуванні у лікарнях, визначають двічі на рік до початку першого та другого півріччя.

Навчальні плани

Під час визначення кількості годин під час тарифікації керуються навчальними планами.

Вимоги МОН до робочих навчальних планів ЗНЗ у 2015/2016 навчальному році див. у листі від 22.05.2015 № 1/9-253.

Під час складання робочого навчального плану ЗНЗ слід врахувати, що цьогоріч змінено:

 • назву предмета «Світова література» на «Зарубіжна література» (наказ МОН від 08.03.2015 № 518, яким внесено зміни до наказу МОН від 27.08.2010 № 834);
 • кількість годин, передбачених на вивчення іноземної мови у класах ЗНЗ з українською мовою навчання за новим стандартом (наказ МОН від 07.08.2015 № 855):

з двох годин на тиждень на три години на тиждень у 6-9-х класах;

з трьох годин на тиждень на три з половиною години на тиждень у старших класах ЗНЗ з українською мовою навчання (універсальний профіль).

Кількість годин на вивчення іноземної мови у ЗНЗ мають збільшити за рахунок варіативної складової з початку навчального року.

Стосовно дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, спеціальні навчальні заклади під час складання навчальних планів враховують лист МОН від 05.06.2015 № 1/9-280.

Асистента вчителя ЗНЗ з інклюзивним та інтегрованим навчанням

Із 01.01.2015 відповідно до абзацу десятого частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV обсяг педагогічного навантаження асистента вчителя інклюзивних класів ЗНЗ становить 25 годин на тиждень, що відповідає ставці.

Окрім цього, постановою КМУ «Про внесення змін в додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» від 08.07.2015 № 479 (далі — Постанова № 479) розширено перелік посад керівних та педагогічних працівників в навчальних закладах та установах освіти посадою асистента вчителя ЗНЗ з інклюзивним та інтегрованим навчанням (далі — асистент вчителя).

Розмір посадового окладу асистента вчителя установлюють за 8-10-м тарифними розрядами за ЄТС (за Схемою тарифних розрядів посад керівних, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників бюджетних установ, закладів та організацій, наведеною у додатку 2 до постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298; далі — Постанова 1298).

Нагадаємо, що дотепер у ЗНЗ з інклюзивним навчанням вводили додатку посаду вихователя (асистента учителя) для роботи з учнями, які мають вади розумового (або) фізичного розвитку (далі — вихователь (асистент вчителя)), з розрахунку 0,5 ставки на клас, у якому навчаються такі діти. Та попри те, що Типовими штатними нормативами загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженими наказом МОН від 06.12.2010 № 1205, було передбачено таку посаду, умови оплати праці та розмір посадового окладу для асистента вчителя до 21.07.2015 не були визначені. Тож керівники таких ЗНЗ керувалися листом МОН від 28.09.2012 № 1/9-694, яким міністерство рекомендувало вводити до штатного розпису посаду вихователя (асистента вчителя) у ЗНЗ з інклюзивним навчанням.

Тож тепер керівники ЗНЗ з інклюзивним та інтегрованим навчанням мають визначити, запроваджувати посаду асистента вчителя в класах з інклюзивним та інтегрованим навчанням у 2015/2016 навчальному році чи залишити штатний розпис без змін до наступного навчального року. Адже введення у штатному розписі посади асистента вчителя може призвести до погіршення умов оплати праці працівника, який допомагає вчителю у роботі з учнями з вадами розумового (або) фізичного розвитку, й обіймає наразі посаду вихователя (асистента вчителя).

Варто зазначити, що тривалість робочого часу вихователя ЗНЗ на ставку становить 30 годин на тиждень. Розміри ставок заробітної плати таким працівникам установлюють в межах 8-12-го тарифних розрядів відповідно до додатка 2 до Постанови 1298 та додатка 6 до Наказу 557.

Зміни в оплаті праці заступників керівників

Окрім цього, постанови КМУ «Про внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» від 05.08.2015 № 566 оновлено умови оплати праці заступників керівників ЗНЗ.

Відтепер для їхнього преміювання, установлення надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги достатньо рішення керівника та наявних коштів на оплату праці. Тобто отримувати позитивне рішення органу вищого рівня більше не потрібно.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль