Чи можна зменшити податкові зобов’язання, якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН?

69
Бюджетна установа — платник ПДВ у березні 2015 року виписала податкову накладну та зареєструвала її в ЄРПН. Оскільки, цю накладну установа виписала помилково (в акті виконаних робіт неправильно зазначений контрагент), у грудні вона до цієї податкової накладної виписали розрахунок коригування. Утім, покупець відмовився зареєструвати цей розрахунок коригування, мотивуючи це тим, що 01.07.2015 ліміт реєстрації був обнулений і наразі у нього немає коштів для поповнення електронного рахунку з ПДВ. Декларація з ПДВ негативна. Як у цій ситуації бюджетна установа має діяти, аби зменшити податкове зобов’язання з ПДВ у грудні 2015 року?

Дійсно, бюджетна установа — постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної. Таку вимогу висуває абзац четвертий підпункту 192.1.1 Податкового кодексу України (ПК).

Нагадаємо, що розрахунок коригування, який постачальник товарів/послуг склав до податкової накладної, виданої їх отримувачу — платнику ПДВ, потрібно зареєструвати в ЄРПН:

  • постачальнику товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;
  • отримувачу (покупцю) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

На жаль, механізм коригування для такої ситуації ми не знайшли ані у статті 192 ПК, ані у Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957. Маємо лише лист ДФС від 17.02.2015 № 5292/7/99-99-19-03-02-17, який описує, як виправляти такі помилки.

Фіскали, зокрема, рекомендують скласти 2 розрахунки коригування:

  • у першому — реквізити заголовної частини перенести з податкової накладної з помилкою, а показники табличної частини вказати зі знаком «–»;
  • у другому — реквізити заголовної частини заповнити без помилок, а показники табличної частини вказати зі знаком «+».

Тобто за першим розрахунком коригування дані, зазначені у податковій накладній, мають обнулитися. А за другим розрахунком коригування бюджетна установа — платник ПДВ зможе навести правильні дані.

На наш погляд, якщо діяти так, як пропонує ДФС, роботи побільшає як у постачальника, так і в покупця.

Бо ж, як бачимо, зареєструвати в ЄРПН перший розрахунок коригування (зі знаком «–») має покупець.

А дотримуючись пункту 2001.3 ПК, зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування, складені починаючи з 01.07.2015, до податкових накладних, складених до 01.07.2015, що підлягали наданню покупцям — платникам ПДВ, слід використати під час обчислення показників ΣНаклОтр та ΣНаклВид.  

Тож хоча показник ΣНаклОтр і вказується у лівій чачтині формули обчислення реєстраційного ліміту та впливає на збільшення суми реєстраційного ліміту, розрахунок коригування, отриманий зі знаком «–», зменшить суму реєстраційного ліміту покупця. До того ж покупець начебто має всі підстави відмовити у реєстрації такого розрахунку коригування, адже він не включив помилкову податкову накладну до складу податкового кредиту звітного періоду.

Та, позаяк покупцю у цій ситуації нічого не загрожує, сподіваємося, постачальнику, який може втратити право на зменшення податкових зобов’язань, вдасться його умовити.

Доречно згадати у цій ситуації про ще один висновок працівників фіскальної служби (лист МГУ ДФС — ЦООВП від 18.09.2015 № 21988/10/28-10-06-11). Фіскали підкреслили: у разі безпідставного складання податкової накладної за відсутності факту здійснення операції з поставки товарів чи послуг та/або оплати, розрахунок коригування до такої податкової не може бути складено. А сама податкова накладна не підлягає виключенню з ЄРПН.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль