text
Головбух: Бюджет

Чи можна зменшити податкові зобов’язання, якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН?

 • 24 грудня 2015
 • 69

Бюджетна установа — платник ПДВ у березні 2015 року виписала податкову накладну та зареєструвала її в ЄРПН. Оскільки, цю накладну установа виписала помилково (в акті виконаних робіт неправильно зазначений контрагент), у грудні вона до цієї податкової накладної виписали розрахунок коригування. Утім, покупець відмовився зареєструвати цей розрахунок коригування, мотивуючи це тим, що 01.07.2015 ліміт реєстрації був обнулений і наразі у нього немає коштів для поповнення електронного рахунку з ПДВ. Декларація з ПДВ негативна. Як у цій ситуації бюджетна установа має діяти, аби зменшити податкове зобов’язання з ПДВ у грудні 2015 року?

Дійсно, бюджетна установа — постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної. Таку вимогу висуває абзац четвертий підпункту 192.1.1 Податкового кодексу України (ПК).

Нагадаємо, що розрахунок коригування, який постачальник товарів/послуг склав до податкової накладної, виданої їх отримувачу — платнику ПДВ, потрібно зареєструвати в ЄРПН:

 • постачальнику товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;
 • отримувачу (покупцю) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

На жаль, механізм коригування для такої ситуації ми не знайшли ані у статті 192 ПК, ані у Порядку заповнення податкової накладної, затвердженому наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957. Маємо лише лист ДФС від 17.02.2015 № 5292/7/99-99-19-03-02-17, який описує, як виправляти такі помилки.

Фіскали, зокрема, рекомендують скласти 2 розрахунки коригування:

 • у першому — реквізити заголовної частини перенести з податкової накладної з помилкою, а показники табличної частини вказати зі знаком «–»;
 • у другому — реквізити заголовної частини заповнити без помилок, а показники табличної частини вказати зі знаком «+».

Тобто за першим розрахунком коригування дані, зазначені у податковій накладній, мають обнулитися. А за другим розрахунком коригування бюджетна установа — платник ПДВ зможе навести правильні дані.

На наш погляд, якщо діяти так, як пропонує ДФС, роботи побільшає як у постачальника, так і в покупця.

Бо ж, як бачимо, зареєструвати в ЄРПН перший розрахунок коригування (зі знаком «–») має покупець.

А дотримуючись пункту 2001.3 ПК, зареєстровані в ЄРПН розрахунки коригування, складені починаючи з 01.07.2015, до податкових накладних, складених до 01.07.2015, що підлягали наданню покупцям — платникам ПДВ, слід використати під час обчислення показників ΣНаклОтр та ΣНаклВид.  

Тож хоча показник ΣНаклОтр і вказується у лівій чачтині формули обчислення реєстраційного ліміту та впливає на збільшення суми реєстраційного ліміту, розрахунок коригування, отриманий зі знаком «–», зменшить суму реєстраційного ліміту покупця. До того ж покупець начебто має всі підстави відмовити у реєстрації такого розрахунку коригування, адже він не включив помилкову податкову накладну до складу податкового кредиту звітного періоду.

Та, позаяк покупцю у цій ситуації нічого не загрожує, сподіваємося, постачальнику, який може втратити право на зменшення податкових зобов’язань, вдасться його умовити.

Доречно згадати у цій ситуації про ще один висновок працівників фіскальної служби (лист МГУ ДФС — ЦООВП від 18.09.2015 № 21988/10/28-10-06-11). Фіскали підкреслили: у разі безпідставного складання податкової накладної за відсутності факту здійснення операції з поставки товарів чи послуг та/або оплати, розрахунок коригування до такої податкової не може бути складено. А сама податкова накладна не підлягає виключенню з ЄРПН.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль