Річний план закупівель: як скласти і коли оприлюднювати

1538
Попри те що прямого обов’язку складати річний план закупівель Закон про закупівлі не містить, замовник мусить наприкінці (чи то на початку) року запланувати закупівлі товарів, робіт, послуг на рік. Тож поговоримо, як це правильно зробити.

Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі — Закон про закупівлі) не зобов’язує замовників планувати закупівлі з урахуванням кошторису, фінансового плану (плану асигнувань, плану використання бюджетних (державних) коштів).

Утім, інший нормативний акт — Типове положення про комітет з конкурсних торгів, затверджене наказом Мінекономіки від 26.07.2010 № 916 (далі — Типове положення), — однією з функцій комітету з конкурсних торгів, створеного замовником закупівель, називає планування державних закупівель в установі. За приписом розділу ІІІ Типового положення робити це він має протягом року відповідно до затвердженого кошторису, фінансового плану (плану асигнувань, плану використання бюджетних (державних) коштів). Тобто  до обов’язків комітету з конкурсних торгів віднесено складання та затвердження річного плану державних закупівель.

Тобто між вимогами Закону про закупівлі та Типового положення вбачається невідповідність. Владнати схожу ситуацію, що склалася раніше із чинним тоді Законом про закупівлі, спробувало Мінекономрозвитку. Як Уповноважений орган з питань державних закупівель у листі від 17.11.2011 № 3302-25/14028-08 воно роз’яснило, що замовник для забезпечення невідкладних потреб у товарах, роботах і послугах у наступному році, може наприкінці поточного року (чи на початку наступного) розпочати процедуру закупівлі за бюджетні кошти за відповідним предметом закупівлі, виходячи з його очікуваної вартості за умови, що в основних умовах договору про закупівлю, в договорі про закупівлю буде передбачено відповідний порядок виникнення договірних зобов’язань залежно від реального фінансування.

Тож можемо зробити висновок, що створений замовником комітет з конкурсних торгів складає річний план закупівель з урахуванням документів, в яких зазначено й обгрунтовано потребу в закупівлі. Тобто скориставшись, зокрема, розрахунками до кошторису, службовими та доповідними записками структурних підрозділів.

Вимоги до складання річного плану закупівель

На вимогу Закону України «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності» від 24.05.2012 № 4851-VI (далі — Закон про особливості закупівель) замовники (суб’єкти господарювання) складають:

 • річний план закупівель — якщо проводять процедури закупівель;
 • річний план закупівель, які здійснюються без проведення процедур закупівель (складають щодо закупівель, що здійснюють відповідно до частини першої статті 4 цього Закону).

Оскільки суб’єкти господарювання додатку до річного плану не складають, у річному плані закупівель, що здійснюються без проведення процедур закупівель, вони вказують:

 • закупівлі, вартість предмета яких не перевищує вартісних меж, передбачених частиною першою статті 2 Закону про держзакупівлі;
 • закупівлі, які здійснюються за частиною першою статті 4 Закону про особливості закупівель.

Як зазначалося, замовник може скласти річний план закупівель наприкінці року на наступний рік або ж на початку року на поточний рік.

Річний план закупівель, зміни до нього замовник має надіслати до органів Казначейства або обслуговуючого банку за місцем обслуговування протягом 5 робочих днів з дня їх затвердження. Зауважимо: законодавство про закупівлі схожих вимог до суб’єктів господарювання не висуває, тож вони не зобов’язані надсилати річний план та зміни до нього до органу Казначейства.

Форми річного плану закупівель

Мінекономрозвитку своїм наказом від 15.09.2014 № 1106 затвердило форму річного плану закупівель, які проводять за процедурами, передбаченими Законом про закупівлі, а також річного плану закупівель, що здійснюють без проведення процедур закупівель.

Зазначення в річному плані закупівель предмета закупівлі

У графі 1 річного плану закупівель замовники вказують найменування предмета закупівлі, що його визначають відповідно до пунктів 20, 21, 23 і 27 частини першої статті 1 Закону про закупівлі та в порядку, встановленому Мінекономрозвитку (із зазначенням за наявності показника десятого знака відповідного державного класифікатора).

Отже, предмет закупівлі вказують:

 • за п’ятим знаком класифікатора;
 • за наявності десятого знака класифікатора — зазначають і показник десятого знака. Якщо в показнику десятого знака є нулі, починаючи з сьомого знака, то слід прописати і нулі.

Складання додатку до річного плану закупівель

Додаток до річного плану закупівель складають за формою річного плану закупівель, що здійснюються без проведення процедур закупівель.

У додатку до річного плану закупівель відображають предмети закупівлі, очікувана вартість яких (без ПДВ) менша за суми, визначені частиною першою статті 2 Закону про закупівлі.

Додаток до річного плану закупівель підписує уповноважена особа замовника (голова комітету з конкурсних торгів або особа, яка виконує його обов’язки).

Оприлюднення річного плану закупівель та додатку

Річний план закупівель та зміни до нього мають бути оприлюднені на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом 5 робочих днів з дня їх затвердження. Забезпечує оприлюднення поданої замовником/суб’єктом господарювання інформації ДП «Зовнішторгвидав» — протягом трьох робочих днів з наступного дня після подання.

Окрім цього, річний план закупівель та зміни до нього замовники оприлюднюють на власних веб-сайтах, а ті, хто їх не має, на веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів. Конкретних строків для такого оприлюднення законодавство про закупівлі не встановлює.

Додаток до річного плану закупівель слід оприлюднювати щокварталу — на власному веб-сайті або на веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль