Анулювання реєстрації платником ПДВ: практичні поради

75
Бюджетна установа надає платні послуги і є платником ПДВ. Оскільки частину обсягу платних послуг, що вона надає, із 01.01.2015 звільнено від оподаткування ПДВ, установа планує знятися з обліку як платник ПДВ. Розглянемо, як це зробити.

Починаючи з 01.01.2015 — дати набрання чинності змінами, внесеними до Податкового кодексу України (ПК) Законом України від 31.07.2014 № 1621-VII (далі — Закон № 1621), поріг обов’язкової реєстрації платником ПДВ зросте із 300 тис. грн. до 1 млн. грн.

Тобто з 1 січня 2015 року під обов’язкову реєстрацію як платник ПДВ підпадатимуть лише ті установи, у яких загальна сума від постачання товарів, що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн. грн. без урахування ПДВ (п. 181.1 ПК).

Те, що поріг обов’язкової реєстрації платником ПДВ збільшено, спростить життя багатьох бюджетних установ. І тих, які в майбутньому очікують зростання обсягів операцій, і тих, які вже зареєстровані платниками ПДВ. Останні, зокрема, зможуть скасувати свій статус як платника ПДВ.

Утім, аби отримати таку можливість, нинішні платники ПДВ мають дотримати певних законодавчих вимог.

1. Загальна сума від здійснення операцій — до 1 млн. грн.

Бюджетна  установа має підтвердити, що загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) їй протягом останніх 12 календарних місяців, не перевищує 1 млн. грн.

Аби обчислити таку суму, слід скористатися даними податкових декларацій за останні 12 поточних календарних місяців, поданих до контролюючого органу (п. 5.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130; далі — Положення 1130).

Як бачимо, бюджетним установам, які не перевищили порогу для обов’язкової ПДВ-реєстрації, доведеться зачекати строку подання податкової декларації за грудень (20 січня 2015 року). Адже у розрахунку загальної суми від постачання товарів, що підлягають оподаткуванню ПДВ, вони мусять врахувати дані останньої податкової декларації — за грудень.

2. Статус зареєстрованого платника ПДВ — 12 місяців

Подавати заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ може лише та установа, строк реєстрації якої як платника ПДВ становить 12 місяців.

3. Розрахунки з бюджетом — за податковими зобов’язаннями

Якщо установа подала заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ, але не провела розрахунків із бюджетом за податковими зобов’язаннями останнього податкового періоду, контролюючий орган звертається до неї з письмовою пропозицією надати нову заяву про анулювання реєстрації після проведення розрахунків із бюджетом.

Тож установа може втратити щонайменше 10 календарних днів після надходження її заяви про анулювання реєстрації платником ПДВ до контролюючого органу — такий термін надано пунктом  5.4 Положення  1130 контролюючому органу, аби сформувати письмову пропозицію та надіслати її до установи.

4. Визначення податкових зобов’язань

Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, бюджетна установа в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання її реєстрації платником ПДВ зобов’язана визначити податкові зобов’язання за такими товарами/послугами, необоротними активами, виходячи зі звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів (абз. 2 п. 5.12 Положення № 1130).

З дати анулювання реєстрації установи як платника податку така установа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, виписку податкових накладних.

5. Погашення суми податкових зобов’язань

Якщо установа, реєстрація якої платником ПДВ анулюється, має податкові зобов’язання за результатами останнього податкового періоду, ця сума ПДВ враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування.

Якщо ж таке відшкодування не передбачене, у визначені ПК строки установа зобов’язана погасити суму податкових зобов’язань або податкового боргу з ПДВ, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься вона зареєстрованою як платник ПДВ на день сплати такої суми податку чи ні (п. 184.8 ПК).

6. Отримання бюджетного відшкодування

У разі якщо за результатами останнього податкового періоду установа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених розділом V ПК, незалежно від того, буде така установа залишатися зареєстрованою як платник ПДВ на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні (п. 184.9 ПК).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль