Нарахування ЄСВ — тепер в унісон із Законом про ЄСВ

463
Нещодавно зазнала змін Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Окремі норми Інструкції урядовці просто привели у відповідність із вимогами Закону про ЄСВ, а інші — містять уточнення, які є новими у порядку нарахування ЄСВ. На них і зупинимося.

Із 17 травня 2016 року почала діяти нова редакція Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція 449).

Посприяв цьому наказ Мінфіну «Про внесення змін до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 28.03.2016 № 393 (далі — Наказ № 393).

Тож можемо констатувати, що завдяки цим змінам врешті-решт нарахування ЄСВ приведено у відповідність із новорічними змінами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Розглянемо коротко основні тези змін у нарахуванні ЄСВ, запроваджених новою редакцією Інструкції 449. Бо ж звертатися до її норм бухгалтеру бюджетної установи доведеться доволі часто — під час нарахування та сплати ЄСВ.

1.      Зміни в переліку платників ЄСВ

Перелік платників ЄСВ (п. 1 ч. ІІ Інструкції 449) тепер ураховує вимоги частини першої статті 4 Закону № 2464. А саме:

 • з нього вилучено тих платників, з яких роботодавці мали утримувати ЄСВ;
 • до нього внесено осіб, які мають право на добровільну участь у системі соціального страхування.

2.      Нарахування ЄСВ на заробіток інвалідів

Уточнено дату, з якої бухгалтер має почати нараховувати ЄСВ на доходи працівників-інвалідів.

Тож на такі доходи ЄСВ нараховують за ставками 8,41% (5,3%, 5,5%) не раніше ніж установа одержала завірену копію довідки до акта огляду в медико­соціальній експертній комісії (МСЕК).

3.      Нарахування ЄСВ за минулі періоди

ЄСВ за минулі періоди нараховують, як і раніше, — на основі ставки ЄСВ, що діє на день нарахування доходу.

Утім, зміни в нарахуванні ЄСВ торкнулися, зокрема, осіб, які проходять строкову військову службу. Для них при нарахуванні ЄСВ бухгалтер має застосовувати ставку, що діяла в місяці, за який нараховується дохід.

4.      Максимальна база нарахування ЄСВ

Тепер в Інструкції 449 прописано, що максимальна база нарахування ЄСВ дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

5.      Додаткова база нарахування ЄСВ

Тепер, якщо база нарахування ЄСВ менша за мінімальну заробітну плату, то додаткову базу нарахування ЄСВ бухгалтер бюджетної установи визначає тільки у разі, коли працівник перебував у трудових відносинах з установою повний календарний місяць.

Згідно з Інструкцією 449 не потрібно визначати додаткову базу нарахування ЄСВ, зокрема, у разі нарахування зарплати:

 • отриманої не за основним місцем роботи;
 •  працівнику-інваліду.

До того ж тепер Інструкцією 449 скасовано черговість врахування виплат для визначення максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль