text
Головбух: Бюджет

Надання щорічної додаткової відпустки державним службовцям

 • 2 червня 2016
 • 5654

Державні службовці мають право на щорічну додаткову оплачувану відпустку. Порядок надання такої відпустки з 1 травня 2016 року зазнав змін. Тож аби бухгалтер державного органу жодної з них не прогавив, зупинимося на цьому детальніше.

Із набранням чинності з 1 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон про державну службу) Уряд оновив і відповідні підзаконні акти. З-поміж низки нових нормативів виділимо сьогодні Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджений постановою КМУ від 06.04.2016 № 270 (далі — Порядок 270). Бо ж за вікном запанувало літо, а це означає, що бухгалтерові державного органу доведеться попітніти не лише від літньої спеки. До його робочих завдань додасться нарахування відпускних держслужбовцям, які зібралися у щорічні відпустки. У т. ч і в щорічну додаткову оплачувану відпустку, яку надають державному службовцю після досягнення п’ятирічного стажу державної служби.

Статтею 58 Закону про державну службу установлено такий порядок її надання: за кожний рік державної служби — один календарний день, але не більше ніж 15 календарних днів. Отже, передусім для надання щорічних додаткових відпусток державним службовцям потрібно визначити стаж державної служби.

Стаж державної служби

Щорічна додаткова відпустка тривалістю один календарний день надається тим державним службовцям, які мають стаж державної служби понад п’ять років.

Якщо ж державний службовець відпрацював на державній службі довше то, починаючи з шостого року держслужби, тривалість щорічної додаткової відпустки збільшується — на один календарний день за кожний наступний рік перебування на держслужбі.

Як зазначалося, максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки — 15 календарних днів (к. дн.).

Варто сказати також, що за новим порядком надання щорічних додаткових відпусток державний службовець набуде права на таку відпустку максимальної тривалості лише після 19 років державної служби (раніше — після 15 років).

До того ж змінилася тривалість щорічних додаткових відпусток, на яку набували право державні службовці після 12-15 років державної служби. А саме:

 • у разі 12 років державної служби — 8 к. дн. замість 9 к. дн.;
 • у разі 13 років державної служби — 9 к. дн. замість 11 к. дн.;
 • у разі 14 років державної служби — 10 к. дн. замість 13 к. дн.;
 • у разі 15 років державної служби — 11 к. дн. замість 15 к. дн..

Зауважимо: за державними службовцями, які набули право на отримання додаткових оплачуваних відпусток відповідно до статті 35 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі — Закон № 3727) більшої тривалості, ніж передбачено статтею 58 Закону про держслужбу, така тривалість додаткових відпусток зберігається після набрання чинності цим Законом.

Утім, тривалість щорічної додаткової відпустки державного службовця, який, приміром, має стаж служби 12 років, два роки залишатиметься незмінною і становитиме 9 к. дн., право на 10 к. дн. відпустки у цього держслужбовця виникне після 14 років стажу державної служби, на 11 к. дн. — після 15 років стажу.

А от якщо державний службовець, стаж державної служби якого становить 13 років, на 01.05.2016 уже набув право на щорічну додаткову відпустку тривалістю 11 к. дн, то право на таку відпустку тривалістю 12 к. дн. він отримає лише через чотири роки державної служби. Адже тепер щорічну додаткову відпустку тривалістю 12 к. дн. надають у разі 16 років стажу державної служби.

Умови надання щорічної додаткової відпустки державним службовцям

Якщо особа, стаж державної служби якої більше 5 років, прийнята в державний орган, то звернутися із заявою про надання щорічної додаткової відпустки вона може лише пропрацювавши 6 місяців у цьому органі.

Щорічну додаткову відпустку, як і інші щорічні відпустки, можна ділити на частини.

Якщо ж державний службовець не використав дні щорічної додаткової відпустки, він може взяти їх будь-коли протягом відповідного року або ж приєднати їх до відпустки у наступному році.

Окрім цього, за окремих обставин щорічну додаткову відпустку державного службовця можна перенести на інший період або продовжити. Зокрема, якщо:

 • державний службовець захворів і підтвердив це документально;
 • для виконання невідкладних завдань його відкликали із відпустки;
 • він має відповідно до законодавства виконувати державні або громадські обов’язки (на час виконання таких обов’язків його звільняють від основної роботи зі збереженням заробітної плати);
 • йому має бути надана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • щорічна додаткова відпустка співпала з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Головне, щоб державний службовець погодив зі своїм безпосереднім керівником перенесення такої щорічної додаткової відпустки.

Коли щорічна додаткова відпустка не надається

Періоди, за які щорічна додаткова відпустка державному службовцю не надається, визначено пунктом 11 Порядку № 270. До таких періодів належить передусім час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Також не надають щорічну додаткову відпустку державному службовцю за час перебування у відпустці без збереження заробітної плати, якщо він доглядав хвору дитину. Тобто у випадках, коли дитина потребує домашнього догляду (на час, визначений у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною 6-річного віку) або коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежна; але не більше ніж до досягнення нею 16-річного віку), або коли дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А» (до досягнення нею 18-річного віку).

Окрім цього, не надають щорічну додаткову відпустку державному службовцю за час, коли він з відривом від виробництва проходив навчання у навчальному закладі, установі, організації, у т. ч. за кордоном.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль