Запит на інформацію про використання бюджетних коштів

1033
Бюджетні установи, дотримуючись законодавства про доступ до публічної інформації, зобов’язані відповідати особам-запитувачам на запити про надання інформації про використання бюджетних коштів. І навіть тоді, коли таку інформацію вони вже оприлюднили у відкритому доступі. Розглянемо чому.

Бюджетні установи належать до розпорядників інформації для цілей Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі — Закон про доступ до публічної інформації).

Водночас вимоги цього Закону поширюються на бюджетні установи лише в частині оприлюднення та надання інформації про використання бюджетних коштів за запитами (ч. 3 ст. 13 Закону про доступ до публічної інформації).

Тож зупинимося детальніше на діях бюджетної установи, яка отримала запит про надання інформації про використання бюджетних коштів.

Запит про  інформацію про використання бюджетних коштів

Дійсно, з прийняттям законодавчих актів про оприлюднення публічної інформації бюджетні установи як розпорядники інформації можуть отримати звернення певної особи з проханням надати їй ту публічну інформацію, яка перебуває у їхньому володінні. Тобто вони отримують запит на інформацію.

Своєю чергою, запитувач наділений Законом про доступ до публічної інформації правом звернутися до бюджетної установи як розпорядника інформації із запитом про  інформацію про використання бюджетних коштів незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. І такий запит може бути як індивідуальним, так і колективним.

Такий запит особа-запитувач має право подавати на свій розсуд у будь-якій формі: в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою).

Частиною четвертою статті 19 Закону про доступ до публічної інформації визначено, що запитувач може подавати письмовий запит про надання інформації про використання бюджетних коштів у довільній формі.

Утім, установа може спростити надходження та розгляд таких запитів, якщо затвердить відповідну форму запитів про інформацію про використання бюджетних коштів та оприлюднить її на власному офіційному сайті. Полегшить її роботу при складанні цієї форми наказ Мін’юсту «Про затвердження форм для подання запиту на отримання публічної інформації» від 26.05.2011 № 1434/5.

Надання відповіді установою на запит про інформацію

Обов’язок організувати в бюджетній установі процес отримання, обліку запитів про  інформацію про використання бюджетних коштів, контроль за їх виконанням та своєчасним наданням відповіді покладено на керівника цієї установи.

Тож аби правильно налагодити процес надходження запитів про інформацію про використання бюджетних коштів та надання установою на них відповіді — а саме з дотриманням вимог Закону про доступ до публічної інформації — керівник установи повинен:

 • призначити в установі особу, відповідальну за вирішення питань доступу до публічної інформації;
 • розпорядчим документом затвердити порядок складання, подання запиту про інформацію, а також надання установою відповіді на отриманий запит;
 • затвердити порядок відшкодування витрат установи на копіювання та друк, якщо потрібно надавати велику кількість копій документів.

Строк розгляду запитів про інформацію про використання бюджетних коштів

Закон про доступ до публічної інформації зобов’язує установу надавати відповіді на запит про  інформацію про використання бюджетних коштів у доволі жорсткі строки. Тож установа має підготувати відповідь з інформацією про використання бюджетних коштів за запитом будь-якої особи-запитувача не пізніше 5 робочих днів із дня отримання такого запиту.

Якщо отриманий установою запит стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин із дня отримання запиту.

Якщо ж за запитом потрібно надати великий обсяг інформації або він потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, бюджетна установа може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів. Утім, таке продовження строку для надання відповіді на запит про надання інформації про використання бюджетних коштів установа має обґрунтувати і повідомити запитувача в письмовій формі не пізніше 5 робочих днів з дня отримання запиту.

Плата за надання інформації на запит

Відповідь за запитом про інформацію про використання публічних коштів бюджетна установа зобов’язана надавати безплатно.

Як ми вже згадували, вона може лише передбачити відшкодування фактичних витрат на копіювання та друк. Та й то лише тоді, коли задоволення запиту про інформацію про використання бюджетних коштів передбачає виготовлення копій документів обсягом понад 10 сторінок.

Нагадаємо, що Уряд для такої ситуації затвердив Граничні норми витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію (постановою КМУ від 13.07.2011 № 740).

Відповідальність за ненадання інформації на запит

Тож можемо зробити висновок, що бюджетна установа не може відмовити запитувачу у наданні відповіді на запит про інформацію про використання публічних коштів. До того ж навіть тоді, коли вона вже розмістила таку інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (E-data). Адже така відмова за Законом про доступ до публічної інформації є неправомірною (ч. 2 ст. 22).

І за порушення визначених Законом про доступ до публічної інформації вимог про надання інформації на запит про інформацію про використання бюджетних коштів, у т. ч. за неправомірну відмову, для установ-порушників передбачена відповідальність:

Вид порушення

Штраф

Підстава

розмір, нмдг

сума, грн.

Необгрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом

25-50

425-850

абз. 2 ст. 2123 КУпАП

Ненадання відповіді на запит на інформацію

Ненадання інформації

Неправомірна відмова в наданні інформації

Несвоєчасне або неповне надання інформації

Надання недостовірної інформаціїВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль