Запобігання корупції: як оновили Закон про закупівлі

36
Поява низки антикорупційних законів змусила Парламент внести зміни і до Закону про закупівлі. Адже держава задекларувала активну боротьбу з проявами корупції і створила для цього Національне агентство з питань запобігання корупції.

На початку 2015 року суттєво оновлено антикорупційне законодавство. Адже в цю пору набрали чинності Закони України:

 • «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон 1700);
 • «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 № 1698-VII (далі — Закон 1698);
 • «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки» від 14.10.2014 № 1699-VII (далі — Закон 1699).

З появою перелічених законів зазнав змін і Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VII (далі — Закон про закупівлі). Про них і поговоримо.

Зміни до статті 17 Закону про закупівлі

Після 26 квітня 2015 року замовники зобов’язані відхиляти пропозиції учасників, які:

 • внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;
 • не мають антикорупційної програми або уповноваженого з цієї програми у випадку, коли вони є обов’язковими відповідно до закону.

До того ж у документації конкурсних торгів замовник мусить обов’язково встановлювати вимогу до учасника надати відповідні документи, які б засвідчували наявність (відсутність) зазначеної вище інформації.

У свою чергу, учасники, які планують брати участь у державних закупівлях, зобов’язані прийняти антикорупційну програму та запровадити посаду уповноваженого з антикорупційної програми. У разі невиконання цих вимог, вони не будуть допущені до участі у державних закупівлях.

Як бачимо, питання антикорупційної програми набуває неабиякої ваги. Тож зупинимося на ньому детальніше.

Види антикорупційних програм

Закон 1700 передбачає два види антикорупційних програм. А саме:

 • ті, які ухвалюватимуть органи влади в рамках відомчої антикорупційної політики;
 • антикорупційні програми юридичних осіб.

Тепер антикорупційна політика функціонуватиме на двох рівнях:

 • загальнонаціональному, де діятиме Антикорупційна стратегія, та затверджена Урядом державна програма її виконання;
 • відомчому або місцевому, де діятимуть антикорупційні програми, затверджені у відповідних органах державної влади та місцевого самоврядування, які визначатимуть загальну відомчу політику щодо запобігання і протидії корупції у відповідній сфері.

Вимоги до антикорупційних програм

На вимогу статті 19 Закону № 1700 антикорупційні програми погоджуватимуть з Національним агентством з питань запобігання корупції.

Закон № 1700 визначає низку вимог до антикорупційної програми. Зокрема, вона має передбачити:

 • проведення періодичної оцінки корупційних ризиків;
 • процедуру захисту працівників, які повідомили про корупцію;
 • порядок реагування на виявлені факти корупції, зокрема інформування державних органів та проведення внутрішніх розслідувань.

Кому обов’язково затверджувати антикорупційну програму

Антикорупційну програму обов’язково мають затвердити керівники:

 • державних, комунальних підприємств, господарських товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50%), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує 70 млн. грн.;
 • юридичних осіб, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону про закупівлі, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 млн. грн., а робіт — 5 млн. грн.

Антикорупційну програму затверджують після її обговорення з працівниками юридичної особи. Текст антикорупційної програми має бути у постійному відкритому доступі для працівників юридичної особи.

Хто може бути уповноваженим з антикорупційної програми

Для участі у закупівлі учасник, який має антикорупційну програму, призначає уповноваженого з антикорупційної програми. Ним може бути фізична особа, яка здатна за своїми діловими та моральними якостями, професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні обов’язки.

Із уповноваженим з антикорупційної програми укладають трудовий договір. Звільнитися він може у випадках, передбачених законодавством про працю або ж достроково у випадках, передбачених у статті 64 Закону 1700. Про звільнення особи з посади уповноваженого керівник юридичної особи письмово повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції протягом двох робочих днів.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль