Переоцінка/індексація об’єктів житлового фонду станом на 01.01.2016

1791
Бюджетні установи мають провести переоцінку/індексацію вартості об’єктів житлового фонду, у т. ч. гуртожитку, за визначеними Мінрегіоном індексами. Такі індекси Мінрегіон затвердив лише нещодавно. Тож розглянемо нюанси переоцінки/індексації об’єктів житлового фонду станом на 01.01.2016.

Індексація балансової вартості об’єктів житлового фонду проводиться до 15 лютого кожного року за станом на 1 січня відповідно до індексів, які затверджує Мінрегіон. Такий припис містить пункт 2 постанови КМУ «Про порядок індексації вартості об’єктів житлового фонду» від 31.08.1996 № 1024 (далі — Постанова 1024).

Утім, цього року Мінрегіон не дуже поспішав із затвердженням індексів — вони з’явилися лише нещодавно за наказом «Про затвердження індексів до балансової вартості об’єктів житлового фонду станом на 01 січня 2016 року» від 07.04.2016 № 85 (далі — Наказ 85), що набрав чинності 17.05.2016).

Отже, тепер у бухгалтерів, на балансі яких перебувають об’єкти житлового фонду та гуртожитки, додалося роботи. Вони мають проіндексувати вартість кожного об’єкта житлового фонду з огляду на затверджені цьогоріч індекси.

Проводити переоцінку об’єктів чи індексацію

Бухгалтери бюджетних установ вже вправно застосовують Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС 121).

Тож вони вже знають, що цей норматив вимагає проводити переоцінку об’єктів основних засобів, у т. ч. об’єктів житлового фонду.

Підтверджуємо: дійсно, наразі існує певна невідповідність у термінології:

 • дотримуючись НП(с)БОДС 121, бюджетні установи, на балансі яких перебувають об’єкти житлового фонду, у 2016 році мають проводити переоцінку об’єктів житлового фонду;
 • а з урахуванням Постанови 1024 (що наразі є чинною і також підлягає виконанню) — мають проводити індексацію об’єктів житлового фонду.

До того ж Постанова 1024 вимагає провести індексацію балансової вартості. А у пункті 3 розділу III НП(с)БОДС 121 йдеться про те, що об’єкт основних засобів може переоцінюватися, якщо залишкова вартість цього об’єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на річну дату балансу. Не заглиблюючись в нормотворчі перипетії, зауважимо, що балансовою вартістю є не що інше, як залишкова вартість.

Тобто поява НП(с)БОДС 121 зумовила лише трансформацію окремих термінів бухгалтерського обліку, а їх сутність залишилася незмінною.

Тому бюджетні установи, власне, переоцінку чи то пак індексацію об’єктів житлового фонду проводять за таким порядком.

Проведення переоцінки/індексації об’єктів житлового фонду

Переоцінену первісну вартість і суму зносу об’єктів житлового фонду станом на 01.01.2016 обчислюють, помноживши їх первісну (переоцінену) вартість і суми зносу на відповідні індекси переоцінки залежно від термінів введення в експлуатацію цих об’єктів.

Також за цими об’єктами житлового фонду визначають суми дооцінки первісної (переоціненої) вартості та коригування зносу, віднявши від суми первісної (переоціненої) вартості об’єктів житлового фонду обчислену цьогоріч суму переоцінки (індексації).

Зауважимо, що після проведення цих розрахунків та відображення у бухобліку сум дооцінки первісної (переоціненої) вартості об’єктів житлового фонду і коригування зносу балансова (залишкова) вартість об’єктів житлового фонду станом на 01.01.2016 має відповідати їх справедливій (реальній) вартості.  

Пропонуємо перевірити результати проведення переоцінки/індексації об’єктів житлового фонду. Переконатися, що індекси застосовано правильно, допоможе ділення справедливої вартості об’єктів житлового фонду, отриманої після переоцінки/індексації на їх залишкову вартість до переоцінки (п.  розділу ІІІ НП(с)БОДС 121). Результати виконаних дій мають дорівнювати індексам, затвердженим Наказом 85.

Бухоблік результатів переоцінки (індексації) об’єктів житлового фонду

Аби відобразити в бухгалтерському обліку суму дооцінки, обчислену під час переоцінки (індексації) об’єктів житлового фонду, використовують проведення рядка 1.11 Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями бюджетних установ.

Нагадаємо: результати переоцінки (індексації) вартості об’єктів житлового фонду слід відобразити також у фінансовій звітності станом на 01.07.2016.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль