Які премії включаються у розрахунок відпускних

1634
Наразі в бюджетних установах — відпускна пора. Працівники збираються у відпустки і розраховують на вчасну виплату відпускних. Тож бухгалтер має встигнути їх нарахувати. Аби йому допомогти правильно обчислити суму відпускних, розглянемо, які премії включаються до розрахунку відпускних, а які — ні.

Відпускні працівнику нараховують, дотримуючись Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок 100).

Під час нарахування працівнику відпускних бухгалтер бюджетної установи обчислює його середню заробітну плату на основі виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Утім, за Порядком 100 не всі виплати можна включати у розрахунок відпускних. Зокрема, окремі види премій або включаються, або не включаються у розрахунок відпускних.

Розглянемо, як це відбувається на практиці.

Які премії включаються у розрахунок відпускних

У пункті 3 Порядку 100 згадано про премії, які враховують розрахунку відпускних. Це такі премії:

 • виробничі;
 • за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії;
 •   виплачені як винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.

Такі премії можуть виплачувати щомісяця, раз на квартал або раз на рік.

Як саме включаються премії у розрахунок відпускних

У розрахунок відпускних премії включаються за такими правилами.

1. Якщо премію виплачують щомісяця, то під час розрахунку відпускних її зараховують до заробітку того місяця, на який вона припадає згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

2. Премії, виплачені як винагорода за підсумками річної роботи та за вислугу років, включаються у розрахунок відпускних шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 премії, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік.

Премії, які виплачуються за квартал і триваліший проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарних місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Якщо кількість робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці включаються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Які премії не включаються у розрахунок відпускних

Підпунктом «г» пункту 4 Порядку № 100 визначено ті види премій, які не включаються у розрахунок відпускних. З-поміж них премії за:

 •  винаходи та раціоналізаторські пропозиції;
 •  сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій;
 •  впровадження нової техніки і технології;
 • збирання і здавання брухту чорних, кольорових і дорогоцінних металів;
 •  збирання і здавання на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин;
 • введення в дію виробничих потужностей та об'єктів будівництва.

Окрім цього не включаються у розрахунок відпускних премії, виплачені до ювілейних дат, дня народження, за довголітню та бездоганну трудову діяльність тощо.

Зверніть увагу, що перелічені премії належать до виплат, які мають одноразовий характер. Так ви зможете краще їх запам’ятати.

Як бути з премією, виплаченою у грудні 2015 року для «обнулення» індексації

Нагадаємо, що на вимогу пункту 3 постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (далі — Постанова 1013) керівники бюджетних установ у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів мали вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року. Розмір передбаченого підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному вираженні для кожного працівника бюджетної сфери мав перевищити суму індексації, яку такому працівнику повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Тож працівникам бюджетних установ у грудні 2015 року виплатили премію за виробничі досягнення у більшому розмірі з урахуванням пункту 3 Постанови 1013.

Цю премію, на глибоке переконання Мінсоцполітики (лист від 11.04.2016 № 405/13/84-16), бухгалтер бюджетної установи має враховувати при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з Порядком 100.

Тобто ця премія включається у розрахунок відпускних.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль