Надання додаткової відпустки за особливий характер праці у медзакладах

267
Працівникам медичних закладів, якщо їхня робота пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці. Як не помилитися при встановленні такої відпустки та визначенні її тривалості, і поговоримо.

Право працівників на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці передбачає стаття 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Кому надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці

Щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці надають:

 • по-перше, окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я;
 • по-друге, працівникам із ненормованим робочим днем.

Розглянемо особливості надання цих видів щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці медичним працівникам почергово.

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці окремим категоріям працівників

Статтею 8 Закону про відпустки визначено максимальну тривалість щорічної додаткової відпустки окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (далі — щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці), — до 35 днів.

Тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці працівників медичних закладів

Більш конкретизовано її тривалість у Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (додаток 2 до постанови КМУ від 17.11.1997 № 290; далі — Список виробництв).

Для працівників відповідних професій та посад, які працюють у медичних закладах, тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюють відповідно до розділу XVII «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку виробництв.

Водночас варто наголосити, що у цьому розділі визначено максимальну тривалість такої відпустки. Конкретну її тривалість для кожного медичного працівника установлюють індивідуально у колективному чи трудовому договорі залежно від часу його зайнятості в особливих умовах. 

Порядок надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці

Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженй наказом Мінсоцполітики від 30.01.1998 № 16 (далі — Порядок застосування Списку виробництв).

Як встановлено пунктом 6 Порядку застосування Списку виробництв, щорічну щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу.

У розрахунок часу, що дає працівнику право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, зараховують дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Тобто, працівник не матиме права на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, якщо він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці менше половини робочого часу.

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці у разі ненормованого робочого дня

Згідно зі статтею 8 Закону про відпустки щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається працівникам із ненормованим робочим днем тривалістю до семи календарних днів згідно зі списками посад, робіт і професій, визначених колективним договором, угодою.

Тобто на таку відпустку має право працівник медичного закладу, якому у разі неможливості нормування часу трудового процесу встановлено особливий режим робочого часу — ненормований робочий день. І надають її як компенсацію за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу.

Під час встановлення працівнику ненормованого робочого дня медичний заклад має дотримати, зокрема, Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінсоцполітики від 10.10.1997 № 7 (далі — Рекомендації).

Нагадаємо, що ненормований робочий день не застосовується для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем.

На працівників, які працюють на умовах ненормованого робочого дня, поширюється встановлений в медичному закладі режим робочого часу. Тож їх не мають права систематично залучати до роботи понад встановлену тривалість робочого часу.

Як визначає пункт 8 Рекомендацій, щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці у разі ненормованого робочого дня надається пропорційно часу, відпрацьованому на роботі, посаді, що дають право на цю відпустку.

Конкретну тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці у разі ненормованого робочого дня за кожним видом робіт, професій та посад встановлюють у колективному або трудовому договорі.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль