Уповноважена особа під час публічних закупівель: вимоги та обов’язки

3868
Закон про публічні закупівлі дозволяє проводити процедуру закупівель не лише тендерному комітету, а й одній особі, назвавши її уповноваженою особою. Розглянемо разом, кого тепер можна призначити відповідальним за організацію та проведення процедур закупівлі.

Як установлено пунктом 33 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2016 № 922-VІІ (далі — Закон про публічні закупівлі), уповноважена особа — це службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту).

Метою діяльності уповноваженої особи є організація та проведення процедур закупівлі в інтересах замовника на засадах об’єктивності та неупередженості. При цьому вона має керуватися Законом про публічні закупівлі, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та Примірним положенням про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затвердженим наказом Мінекономрозвитку від 30.03.2016 № 557 (далі — Примірне положення).

Кого можна визначати уповноваженою особою

Примірним положенням передбачено низку вимог, які має дотримати замовник, визначаючи уповноважену особу.

По-перше, не можна визначати уповноваженою особою:

 • посадових осіб та членів їхніх сімей;
 • представників учасників та членів їхніх сімей;
 • народних депутатів України;
 • депутатів Верховної Ради АР Крим та депутатів міської, районної у місті, районної, обласної ради.

По-друге, під час організації та проведення процедур закупівель уповноважена особа не повинна створювати конфлікту між інтересами замовника та учасників чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об’єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі.

Якщо ж такий конфлікт інтересів існує, то уповноважена особа інформує про нього замовника. Той, своєю чергою, приймає рішення про проведення процедури без участі такої особи.

По-третє, уповноважена особа повинна мати:

 • вищу освіту;
 • належний обсяг знань із законодавства у сфері публічних закупівель та практики його застосування;
 • досвід роботи у сфері закупівель не менше двох років.

У разі якщо замовник визначився з тим, хто буде його уповноваженою особою під час закупывель, він:

 •  видає наказ про визначення особи уповноваженою особою;
 •  укладає трудовий договір (контракт) з такою особою відповідно до норм законодавства про працю. Трудовий договір із уповноваженою особою може бути бестроковим, строковим або ж його можуть укласти на час організації та проведення процедури закупівлі.

Скільки уповноважених осіб може бути у замовника

Кількість уповноважених осіб у замовника може залежати від обсягів закупівель. Адже замовнику надано право визначити одну, двох чи більше уповноважених осіб.

Якщо замовник визначив одну уповноважену особу, він може визначити особу, яка виконуватиме обов’язки уповноваженої особи, коли остання перебуватиме, скажімо, на лікарняному, у відрядженні, відпустці.

Якщо ж для проведення процедур закупівель замовник визначив двох і більше уповноважених осіб, він може створити окремий структурний підрозділ і призначити керівника, який організовуватиме роботу цього підрозділу.

Чим займається уповноважена особа

Частиною третьою статті 11 Закону про публічні закупівлі на уповноважену особу покладаються, зокрема, обов’язки із:

 • планування закупівлі, складання та затвердження річного плану закупівель;
 • вибору процедури закупівлі;
 • проведення процедури закупівлі;
 • складання, затвердження та зберігання документів з питань публічних закупівель, визначених Законом про публічні закупівлі;
 • оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі.

Уповноважена особа має подбати також про забезпечення рівних умов для всіх учасників, об’єктивного та чесного вибору переможця.

Як оплатити роботу уповноваженої особи

Роботу уповноваженої особи замовник оплачує, керуючись законами та іншими нормативно-правовими актами, генеральною, галузевими, регіональними угодами, колективними договорами.

Розмір заробітної плати уповноваженої особи установлюють у трудовому договорі (контракті) з урахуванням вимог законодавства про працю.

Яка відповідальність покладається на уповноважену особу

На уповноважену особу пунктом 3.13 Примірного положення покладено персональну відповідальність за:

 • прийняті рішення і вчинені дії;
 • бездіяльність;
 • порушення вимог, визначених Законом про публічні закупівлі.

Окрім цього, уповноважена особа несе відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль