Як отримати електронний цифровий підпис для проведення закупівель

2685
Ось-ось настане той момент, коли всі державні закупівлі перейдуть в електронний формат. А щоб проводити державні закупівлі в електронній системі, потрібно мати електронний цифровий підпис. Тож ті замовники, які до цих пір не мають електронного цифрового підпису, повинні терміново його отримати. Куди звертатися та як отримати електронний цифровий підпис, розкажемо далі.

Фізичні та юридичні особи — суб’єкти електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі використовують електронний цифровий підпис.

Електронний цифровий підпис — це вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису, регулює Закон України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 № 852-IV (далі — Закон про ЕЦП).

Зауважимо, що використання електронного цифрового підпису не змінює порядку підписання договорів та інших документів, встановленого законом для вчинення правочинів у письмовій формі. 

Чому замовник закупівель повинен мати електронний цифровий підпис

Насамперед зазначимо, що зареєструватися в електронній системі закупівель можна лише одним із способів ідентифікації/авторизації за допомогою, зокрема, використання електронного цифрового підпису відповідно до Закону про ЕЦП.

Під час проведення закупівель електронна система закупівель автоматично створює відповідні документи. Форми документів у сфері публічних закупівель затверджені наказом Мінекономрозвитку від 22.03.2016 № 490 (далі — Наказ 490).

Пункт 2 Наказу 490 зобов’язує після внесення усієї обов’язкової інформації, передбаченої формою документа у сфері публічних закупівель, накласти на неї електронний цифровий підпис.

Які електронні цифрові підписи використовують замовники

Порядок застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності затверджений постановою КМУ від 28.10.2004 № 1452 (далі — Порядок 1452). 

Як установлює пункт 2 Порядку 1452, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності застосовують електронний цифровий підпис лише за умов:

 •  використання надійних засобів електронного цифрового підпису, що повинно бути підтверджено сертифікатом відповідності або позитивним експертним висновком за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації, отриманим на ці засоби від Адміністрації Держспецзв’язку;
 • наявності посилених сертифікатів відкритих ключів у своїх працівників — підписувачів.

Де можна отримати електронний цифровий підпис

Для того щоб отримати електронний цифровий підпис, слід звернутися до будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів (АЦСК), наприклад, до:

 • Акредитованого ЦСК ІДД ДФС;
 • Акредитованого ЦСК органів юстиції України;
 • Акредитованого ЦСК ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна»;
 • ЦСК «MASTERKEY» ТОВ «Арт-МАСТЕР»;
 • Акредитованого ЦСК ТОВ «Ключові системи».

Утім, оскільки усі електронні майданчики підтримують АЦСК Державної фіскальної служби України та АЦСК органів юстиції України, найліпше звертатися саме до цих АЦСК за електронним цифровим підписом.

Зокрема, аби отримати електронний цифровий підпис від акредитованого ЦСК ІДД ДФС, потрібно зайти на сайт цього центру за адресою acskidd.gov.ua. Далі — підготувати потрібні документи, перелік яких разом із зразками їх заповнення наведено в розділі «Реєстрація користувачів».

Зібравши всі документи та взявши з собою чисті електронні носії інформації (флеш-пам’ять або DVD-R, з розрахунку — по одному на електронний цифровий ключ), слід завітати до найближчого АЦСК (його адресу можна знайти в розділі «Контакти» на acskidd.gov.ua.).

Там варто повністю покластися на допомогу працівників АЦСК, які і ключі згенерують, і допоможуть записати їх на електронні носії, і інструкції з використання нададуть.

Якщо ж під час підготовки до отримання електронного цифрового підпису виникнуть які-небудь запитання, відповіді нададуть в АЦСК за номером телефону 0 44 284 00 10.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль