Амортизація основних засобів бюджетних установ — 2016: коли проводити

1902
З-поміж усіх активів бюджетної установи левову частку займають основні засоби. І як би керівнику установи не хотілося якнайдовше зберегти основні засоби у такому стані, якими їх установа отримала, час і експлуатація беруть своє. Основні засоби поступово зношуються. Як наслідок — бухгалтер установи має нарахувати амортизацію основних засобів.

У процесі своєї діяльності кожна бюджетна установа використовує основні засоби. А вони, як відомо, з часом втрачають свої початкові властивості і зношуються.

Тому установа переносить вартість основних засобів на собівартість продукції, робіт та послуг, використовуючи механізм нарахування амортизації основних засобів.

Як нараховувати амортизацію основних засобів у 2016 році

Вимоги до нарахування бюджетними установами амортизації основних засобів прописані, зокрема, в розділах:

 • IV Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку у державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС 121);
 • V Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації).

Саме їх слід дотримуватися під час нарахування амортизації основних засобів у 2016 році.

Під амортизацією основних засобів у бюджетних установах мається на увазі систематичний розподіл вартості об’єкта основних засобів, яка амортизується, протягом строку його корисного використання (експлуатації).

Тобто протягом строку експлуатації об’єкта основних засобів його вартість рівномірно списується (розподіляється).

Для цього бюджетна установа має щороку вартість основного засобу знизити на одну й ту саму величину річної суми зносу.

Річна сума амортизації визначається як частка від ділення вартості об’єкта основних засобів, що амортизується, на строк його корисного використання (п. 5 розд. V Методрекомендацій).

Місячну суму амортизації об’єкта основних засобів отримують поділивши річну суму амортизації на 12 (п. 5 розд. ІV НП(с)БОДС 121 та п. 4 розд. V Методрекомендацій).

Аби знайти вартість об’єкта основних засобів, що амортизується, слід від його первісної або переоціненої вартості відняти ліквідаційну вартість (п. 1 розд. ІV НП(с)БОДС 121, п. 1 розд. V Методрекомендацій).

Тут слід нагадати, що ліквідаційна вартість основних засобів — це сума коштів, яку бюджетна установа планує отримати від реалізації (ліквідації) основних засобів після того, як закінчиться строк їх корисного використання, звичайно ж, віднявши від неї витрати, пов’язані з продажем (ліквідацією).

Коли нараховувати амортизацію основних засобів

Як передбачено пунктом 5 розділу IV НП(с)БОДС 121, вартість об’єкта основних засобів розподіляється на систематичній основі протягом строку його корисного використання (експлуатації) через нарахування амортизації на дату балансу. Водночас пункт 4 розділу V Методрекомендацій вимагає від бюджетних установ, аби ті нараховували амортизацію основних засобів на дату балансу щокварталу.

Проте в ситуації з нарахуванням амортизації основних засобів і НП(с)БОДС 121, і Методрекомендації залишають для бюджетних установ можливість діяти на власний розсуд. Тобто керівник бюджетної установи може прийняти рішення про те, що в бюджетній установі нарахування амортизації основних засобів проводиться на річну дату балансу. І відповідно до цього рішення в бюджетній установі нарахування амортизації основних засобів проводитиметься щороку — один раз, скажімо не пізніше 31 грудня.

Головне — аби таке рішення керівника було закріплено в розпорядчому документі установи про  облікову політику.

До того ж у такому разі бюджетна установа цьогоріч матиме ще купу часу для нарахування амортизації основних засобів — до кінця 2016 року.

Докладніше про амортизацію основних засобів бюджетних установ на нюанси її нарахування в різних робочих ситуаціях читайте у статті Т. Піднебесної, Ф. Іскрижицької «Амортизація основних засобів: нюанси нарахування» тижневика «Головбух: Бюджет» № 25/2016.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль