Безоплатна передача необоротних активів в межах головного розпорядника

918
До обов’язків головного розпорядника бюджетних коштів віднесено розподіл необоротних активів, закуплених централізовано за цільовими програмами. Тож бухгалтерська служба головного розпорядника має потурбуватися про відображення в обліку безоплатної передачі необоротних активів в межах головного розпорядника.

Дійсно, в бюджетних установах доволі поширеною є практика безоплатної передачі необоротних активів. Часто-густо ініціатором такої передачі є головний розпорядник бюджетних коштів. Саме він приймає рішення передати матеріальні цінності від однієї підвідомчої установи, де утворилися залишки таких цінностей, до іншої — для виконання останньою функціональних повноважень.

Проте буває й так, що до обов’язків головного розпорядника бюджетних коштів віднесено розподіл і безоплатну передачу необоротних активів, придбаних у разі централізованої закупівлі коштом державного або місцевого бюджетів за цільовими програмами. А оскільки бухгалтерський облік у цьому разі дещо різниться від обліку необоротних активів, варто звернути на нього особливу увагу.

На перший погляд, бухгалтерський облік означених матеріальних цінностей слід вести за тими самими вимогами, що й облік решти необоротних матеріальних активів. Тобто їх слід визнати об’єктами основних засобів. Утім, така думка є помилковою.

Головний розпорядник бюджетних коштів, що виконує операції з тими матеріальними цінностями, які він не використовуватиме у своїй діяльності, а утримує лише для безоплатної передачі, має запам’ятати важливе правило бухгалтерського обліку.

За приписом абзацу третього пункту 2 розділу II Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі  123 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(С)БОДС 123), матеріальні цінності, що придбані (вироблені, отримані) та утримуються суб’єктом державного сектору, зокрема головним розпорядником бюджетних коштів, з метою подальшого розподілу, передачі, продажу, для цілей бухгалтерського обліку відносять до запасів.

Відповідно, для обліку і узагальнення інформації про наявність та рух таких матеріальних цінностей використовують субрахунок 261 «Запаси для розподілу, передачі, продажу».

Тож головний розпорядник бюджетних коштів матеріальні цінності, що придбані спеціально для подальшої передачі підвідомчим установам, обліковує у складі запасів, а їх передачу — відображає як розрахунки з внутрішньовідомчої передачі. Своєю чергою, установа, яка отримала матеріальні цінності і надалі використовуватиме їх у своїй діяльності, має визнати їх об’єктами обліку основних засобів.

Як у конкретних ситуаціях слід обліковувати операції з безоплатної передачі необоротних активів — як головному розпоряднику бюджетних коштів, так і його підвідомчим установам, — читайте у статті Н. Бондаренко «Облік передачі основних засобів у межах головного розпорядника» тижневика «Головбух: Бюджет» № 25/2016. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль