Зменшення корисності основних засобів: як визначати

398
За тих чи тих умов може відбуватися зменшення корисності основних засобів. Тож бюджетна установа має проаналізувати ознаки, що йому властиві, і відповідно, за наявності відобразити зменшення корисності основних засобів в обліку. Спробуємо це зробити разом.

Зменшення корисності основних засобів бюджетні установи обліковують відповідно до розділу V Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(С)БОДС 121).

А щоб оцінити зменшення корисності основних засобів керуються розділом VII Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації).

Ознаки зменшення корисності основних засобів

Бухгалтер бюджетної установи може зробити висновок про зменшення корисності основних засобів у разі, якщо протягом звітного періоду:

 • відчутно зменшилася ринкова вартість основного засобу;
 • у технологічному, ринковому, економічному або правовому середовищі, в якому діє бюджетна установа, зафіксовані істотні негативні зміни;
 • істотно змінився основний засіб та/або спосіб його використання або такі зміни очікуються у наступному періоді і вони негативно вплинуть на діяльність бюджетної установи;
 • є інші докази, що ефективність основного засобу погіршуватиметься.

Дата встановлення зменшення корисності основних засобів

Прочитавши формулювання пункту 9 розділу VII Методрекомендацій, можемо зробити висновок, що бюджетна установа зобов’язана проаналізувати наявність ознак зменшення корисності основного засобу раз на рік — на дату річної фінансової звітності. Тобто зробити це вона має станом на 31 грудня — дату річного балансу.

Втрати від зменшення корисності основного засобу

Втрати від зменшення корисності основного засобу визначають так:

Втрати від зменшення корисності основного засобу

=

Балансова вартість основного засобу

Сума очікуваного відшкодування та/або очікуваного відшкодування потенціалу корисності

(тобто, по суті, залишкова вартість обєкта основного засобу)

(сума очікуваного відшкодування необоротного активу — це найбільша із двох оцінок:
чиста вартість реалізації (тобто справедлива вартість основного засобу без очікуваних витрат на його реалізацію)
або
теперішня вартість майбутніх чистих грошових надходжень від використання необоротного активу, зокрема його ліквідаційна вартість)

Практика встановлення зменшення корисності основних засобів

Зменшення корисності основних засобів спричинене насамперед зміною їх якісних показників.

Тож, наприклад у Збройних Силах України, визначають коефіцієнти якісного стану активу через відповідні коефіцієнти технічного стану на початок і кінець звітного періоду за Методикою визначення залишкової вартості майна Збройних Сил України та інших військових формувань, затвердженою постановою КМУ від 29.05.1998 № 759. Надалі завдяки їм роблять висновки, чи змінилися якісні показники активів.

Для цього спочатку обчислюють коефіцієнти технічного (фізичного) зносу різних об’єктів основних засобів на початок і кінець звітного періоду. Якщо значення цих коефіцієнтів будуть різними, то ухвалюють рішення про зменшення/відновлення корисності основного засобу (як правило, використовують поріг істотності — 10%).

Розглянемо, як це зробити для об’єкта військової техніки, нормативний термін експлуатації якого становить 10 років; фактичний термін експлуатації на початок 2015-го — 7 років, а на кінець 2015 року — 8 років.

Коефіцієнт технічного (фізичного) зносу військової техніки, норма експлуатації якої встановлена в роках, визначають за формулою:

Ктз = 1 – Тф ÷ Тн,

де Ктз — коефіцієнт технічного (фізичного) зносу;

Тф — фактичний термін експлуатації військового майна від дати надходження до дати оцінки зменшення корисності (років);

Тн — нормативний термін експлуатації військового майна, встановлений технічною документацією (років).

Отже, Ктз для нашого об’єкта військової техніки на початок 2015 року був таким:

1 – 7 ÷ 10 = 0,30 (або 30%).

Ктз на кінець 2015 року становив:

1 – 8 ÷ 10 = 0,2 (або 20%).

Порівнявши коефіцієнти технічного (фізичного) зносу (Ктз) на початок та на кінець 2015 року (відповідно 30% і 20%), бухгалтер отримав значення, що не перевищує установленого порогу істотності 10%. Отже, він мав всі підстави на дату річної фінансової звітності рішення про зменшення корисності цього об’єкта військової техніки не ухвалювати.

Докладно (та ще й з прикладами розрахунків і проведень!) про те, як на практиці визначати зменшення корисності таких основних засобів, як автомобілі, прилади та обчислювальна техніка, читайте у статті В. Шашеріна, Т. Піднебесної «Обліковуємо зменшення (відновлення) корисності основних засобів» тижневика «Головбух: Бюджет» № 25/2016. До того ж у статті ви знайдете поради з обліку відновлення корисності основного засобу.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль