Портал відкритих даних: яку інформацію оприлюднювати і кому

3244
Останнім часом звідусіль говориться про прозорість та відкритість суб'єктів владних повноважень. Для цього держава створює різні механізми, що мають на меті забезпечити реалізацію права кожного громадянина на доступ до публічної інформації. Одним із таких механізмів є Портал відкритих даних. З’ясуємо, хто зобов’язаний за законом оприлюднювати інформацію на цьому порталі, що це має бути за інформація та коли її слід оприлюднювати.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, на вимогу Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі — Закон 2939) зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит. Ба більше — як розпорядники інформації вони мають оприлюднювати і регулярно оновлювати її на:

 • своїх веб-сайтах;
 • на єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Так, вам не здалося, йдеться не про веб-портал використання публічних коштів Є-дата, до якого бюджетні установи мало-помалу вже починають звикати. І відповідно, вже знають, як і що на ньому слід оприлюднити.

Ні, законотворці передбачили для бухгалтерів-бюджетників ще одну копітку справу — вносити публічну інформацію у формі відкритих даних на єдиному державному веб-порталі відкритих даних за адресою data.gov.ua.

Тож з’ясуємо, що це за інформація та як її правильно оприлюднювати.

Що відносять до публічної інформації у формі відкритих даних

Публічна інформація у формі відкритих даних — це публічна інформація у такому форматі, який надає можливість:

 •  автоматизовано її обробляти за допомогою електронних засобів;
 • вільного та безоплатного доступу до неї;
 •  її подальшого використання.

Перелік наборів даних, які потрібно оприлюднювати у формі відкритих даних, вимоги до їх формату і структури, періодичність оновлення та порядок оприлюднення встановлює постанова КМУ «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» від 21.10.2015 № 835 (далі — Постанова 835).

Інформацію, що її слід викласти на єдиний державний портал відкритих даних, законодавці визначили у статті 15 Закону 2939. Окрім того, є ще й Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (додаток до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого Постановою 835). У ньому містяться і загальні для всіх набори даних, і такі, що їх визначено безпосередньо для окремих органів державної влади та місцевого самоврядування.

З-поміж загальних наборів даних, які мають оприлюднювати усі органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, назвемо такі як:

 • звіти про використання бюджетних коштів;
 • річні плани закупівель;
 • інформація про систему обліку, види інформації, яка зберігається розпорядником;
 • реєстр (перелік) наборів відкритих даних;
 • переліки адміністративних послуг, інформаційні картки адміністративних послуг та бланки заяв, необхідних для звернення про надання адміністративної послуги.

Для того щоб полегшити розпорядникам інформації процес оприлюднення відкритих даних, Державне агентство з питань електронного урядування України разом із експертами Програми розвитку ООН в Україні розробило Методичні рекомендації щодо оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних. Їх наразі можна легко знайти на Порталі відкритих даних у розділі «Новини».

Терміни оприлюднення інформації на єдиному веб-порталі відкритих даних

Розпорядники інформації, дотримуючись пункту 2 Постанови 865, мають забезпечити протягом 6 місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних.

Після цього розслабитися майже не вдасться, адже розпочинається новий відлік часу. Протягом одного робочого дня після оприлюднення (оновлення) наборів даних на своєму офіційному веб-сайті вони мають оприлюднити такі набори даних на своїй веб-сторінці на єдиному веб-порталі відкритих даних.

А якщо ж набір даних змінено чи оновлено, слід подбати про його актуальність і на веб-порталі відкритих даних — не пізніше 5 робочих днів з дня внесення змін до набору даних оновити інформацію.

Єдиний державний портал відкритих даних реєстрація

Логічно, що роботі на будь-якому порталі передує реєстрація. Портал відкритих даних — не виняток. Аби мати змогу працювати на ньому (тобто оприлюднювати набори даних), передусім слід пройти реєстрацію.

Тобто зайшовши за адресою data.gov.ua на Портал відкритих даних, слід:

 • знайти в меню розділ «Персональний кабінет»;
 • натиснути «Зареєструватися»;
 • на сторінці «Реєстрація» заповнити реєстраційну форму.

Далі потрібно завантажити, роздрукувати й заповнити (підписати) заяву про реєстрацію на Порталі відкритих даних. Ця заява потім надсилається поштою до Державного агентства з питань електронного урядування України (поштова адреса: 03150, м. Київ, вул. Димитрова, 24).

Зауважимо: лише коли Державне агентство з питань електронного урядування України підтвердить реєстрацію, розпорядник інформації матиме змогу оприлюднювати публічну інформацію у вигляді наборів даних.

Чи передбачено відповідальність за неоприлюднення даних на Порталі відкритих даних

Так, статтею 24 Закону 2939 за неоприлюднення переліку наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних, для осіб, винних у вчиненні цього порушення, передбачена відповідальність. Яка саме — знаходимо у статті 2123 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП).

Зокрема, за неоприлюднення публічної інформації на посадових осіб накладається штраф у розмірі 25-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі 425-850 грн.).

Утім, до грудня 2016 року Портал відкритих даних працює у тестовому режимі. А як відомо, за неоприлюднення інформації на веб-порталі, що працює у тестовому режимі, до посадових осіб, адміністративну відповідальність не застосовують.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль