Зарплата менше мінімальної: як нарахувати ЄСВ для перехідних відпускних

1789
Бухгалтер бюджетної установи під час нарахування ЄСВ на доходи працівників має пам’ятати про важливу вимогу: сума нарахованого ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Як її дотримати у разі нарахування ЄСВ на перехідні відпускні, йшлося на вебінарі присвяченому Дню бухгалтера.

Важливе правило, яке у 2016 році мають застосовувати установи при нарахуванні ЄСВ установлено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. Воно передбачає, що базою нарахування ЄСВ для працівників, які за основним місцем роботи відпрацювали цілий місяць повністю, не може бути сума, менша за розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно, сума нарахованого ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, що наразі становить 319 грн..

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, та ставки єдиного внеску. Тож коли база нарахування ЄСВ для працівників менша за розмір мінімальної зарплати, установа повинна донарахувати суму ЄСВ.

Зауважимо, що з цього правила є кілька винятків. Воно не поширюється на:

 • зовнішніх сумісників;
 • працівників, які працюють за договорами ЦПХ не на основному місці роботи. Водночас податківці наполягають, що коли працівник виконує роботи за договором ЦПХ на своєму основному місці роботи, то для нарахування ЄСВ його заробітну плату додають до винагороди за договором ЦПХ і порівнюють з мінімальною зарплатою (лист МГУ ДФС ЦО ОВП від 12.03.2016 № 5319/10/28-10-06-11);
 • працівників, на заробітну плату яких ЄСВ нараховують за іншою ставкою (зокрема, 8,41 чи 5,5%).

Запитання про застосування цього правила до сум так званих перехідних відпускних виникають доволі часто. Тож спочатку озвучимо порядок нарахування ЄСВ на ці виплати.

Відпускні за щорічну відпустку виплачують не пізніше ніж за 3 дні до її початку (ч. 4 ст. 115 Кодексу законів про працю України). А для нарахування ЄСВ суму перехідних відпускних розподіляють між місяцями відпуски пропорційно кількості днів відпустки. ЄСВ нараховують на фактичну суму відпускних, адже допоки загальна сума доходу як за поточний місяць, так і за наступний, невідома.

При нарахуванні заробітної плати за той місяць, у якому відпустка розпочиналася, суму відпускних додають до заробітної плати. Тепер все залежить від отриманого результату, тобто від загального доходу працівника:

 • якщо він менший за мінімальний розмір заробітної плати — ЄСВ нараховується на мінімальний розмір заробітної плати. До того ж під час його обчислення слід врахувати уже нараховану на відпускні суму ЄСВ;
 • якщо він більший за мінімальний розмір заробітної плати — ЄСВ нараховується на розмір нарахованої заробітної плати.

Порядок нарахування ЄСВ у місяці закінчення відпустки точнісінько такий самий.

Проілюструємо застосування наведеного правила на прикладі.

ПРИКЛАД. Нарахування ЄСВ на перехідні відпускні, якщо загальний дохід працівника менше мінімальної зарплати

Працівнику установи, який працює на умовах неповного робочого дня, надано відпустку тривалістю 27 к. дн. на період із 22.06.2016 по 18.07.2016. Бухгалтерська служба установи нарахувала працівнику відпускні в сумі 1800 грн., у т. ч. за дні:

 • червня (9 к. дн.) — 600 грн.;
 • липня (18 к. дн.) — 1200 грн.

Заробітна плата працівника за решту днів червня становила 650 грн.

Потрібно нарахувати ЄВС на відпускні та заробітну плату працівника.

Сума ЄСВ, яку слід нарахувати на відпускні, становить:

 • за дні червня 132 грн. (66,66 грн. × 9 к. дн. × 0,22);
 • за дні липня 264 грн. (66,66 грн. × 18 к. дн. × 0,22).
 • усього 396 грн.

Загальний дохід працівника за червень (заробітна плата і відпускні) становить 1250 грн. (650 грн. + 600 грн.). Оскільки він менший за мінімальний розмір заробітної плати (1250 грн. < 1450 грн.), то нараховувати ЄСВ на дохід працівника за місяць потрібно із розрахунку мінімального страхового внеску (319 грн.).

Утім, нараховуючи ЄСВ, скажімо, за червень, бухгалтерська служба установи має врахувати суму ЄСВ, яка вже була нарахована на відпускні за дні червня (132 грн.). Тож на заробітну плату за червень потрібно нарахувати ЄСВ в сумі 187 грн. (319 грн. – 132 грн.).

Детально про нарахування ЄСВ — зокрема, про новації в його адмініструванні та звітності — розповів експерт напряму «MCFR: Головбух» Андрій Дуднік на вебінарі. Його тижневики «Головбух: Бюджет», «Головбух» проводили спеціально до Дню бухгалтера.

Дивіться повний виступ експерта за посиланням.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль