Зареєстрували податкову накладну з помилковою датою: які наслідки

479
У податковій накладній неправильно зазначена дата її складання. Утім, постачальник не звернув на це уваги і зареєстрував податкову накладну з помилковою датою в ЄРПН. Чи може він тепер виправити цю помилку? Чи вплине це на право покупця на податковий кредит?

Порядок заповнення податкової накладної Мінфін затвердив своїм наказом від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок 307).

Абзац шостий пункту 21 Порядок 307 містить сувору заборону виправляти у податковій накладній дані щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Утім, справа не настільки й погана. Бо з перших днів 2016 року покупець отримав можливість зараховувати до податкового кредиту суму ПДВ, вказану в податковій накладній з помилками в обов’язкових реквізитах (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД). Головне — аби такі помилки не заважали ідентифікувати проведену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони і суму податкових зобов’язань.

І все це — завдячуючи пункту 201.10 Податкового кодексу України (ПК). У ньому, зокрема, йдеться: «Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту».

Попри те що дату складання податкової накладної вказано в переліку її обов’язкових реквізитів, які містить підпункт «б» пункту 201.1 ПК, помилково вказана дата ані ідентифікувати проведену операцію не заважає, ані на суму ПДВ не впливає.

Тож можемо зробити висновок, що на підставі податкової накладної, у якій постачальник неправильно зазначив дату її складання, покупець має право на податковий кредит. Оскільки головна умова для отримання покупцем права на податковий кредит, що встановлена в пунктах 198.6 та 201.10 ПК, — це реєстрація податкової накладної в ЄРПН. І постачальник цю умову виконав.

Тож покупець, який через сумніви не включив суму ПДВ за такою податковою накладною до податкового кредиту, може спокійно зробити це. Право включити суму ПДВ за цією податковою накладною до складу податкового кредиту як самостійно виявлену помилку надає йому пункт 201.10 ПК. До того ж зробити це можна протягом 365 календарних днів із дати складення податкової накладної.

Чи потрібно виявлену помилку в податковій накладній виправляти у декларації з ПДВ? Якщо раніше платники податку самостійно виявлені помилки виправляли у декларації за будь-який наступний податковий період або за допомогою подання уточнюючого розрахунку, то тепер виправлення помилки в декларації податкове законодавство не вимагає. Єдиним шляхом для виправлення такої помилки є подання уточнюючого розрахунку. Його складають за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

А для несміливого покупця пропонуємо інший шлях розв’язання цієї ситуації. Постачальник може виправити помилкову дату в податковій накладній, склавши розрахунок коригування та нову податкову накладну.

При цьому у розрахунку коригування заголовну частину постачальник заповнює без змін, а в табличній частині він впише суми зі знаком «–». Тобто так обнуляться дані податкової накладної, складеної із помилковою датою. Після цього постачальник зможе скласти нову податкову накладну, у якій він зазначить правильну дату її складання.

Далі покупець повинен буде зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування, а постачальник — нову податкову накладну.

Якщо покупець вирішить піти цим шляхом, то він зможе зарахувати суму ПДВ за новою податковою накладною (тобто з правильною датою складання) до податкового кредиту того звітного періоду, у якому нову податкову накладну зареєстровано в ЄРПН.

Зауважимо, що неправильно заповнена податкова накладна і розрахунок коригування не матимуть жодного впливу на звітність з ПДВ покупця.

Як і не вплинуть такі зміни на податкові зобов’язання постачальника. Постачальник лише повинен задекларувати їх за правилом першої події. А розрахунок коригування та нову податкову накладну в декларації з ПДВ відображати не потрібно.

Докладно типові помилки у складанні податкових накладних були висвітлені на вебінарі до Дня бухгалтера. Зокрема, темі «ПДВ: робота над помилками» був присвячений виступ Н. Товченик — заступник керівника Об’єднаної редакції МCFR: Головбух

Якщо ви не мали змоги прослухати вебінар у день його проведення, скористайтеся нагодою зробити це зараз. Для цього потрібно лише натиснути тут!



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль