Особливості виконання рішень, де боржником є замовник торгів

37
Виконання рішення господарських судів щодо учасників державних закупівель має свої особливості. До того ж інколи через законодавчо встановлені обмеження саме виконання судових рішень є неможливим. З’ясуємо, чому.

Порядок виконання рішень господарських судів урегульовує Закон України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-XIV (далі — Закон про виконавче провадження). Однак виконання рішень судів боржником, що здійснював закупівлю за державні кошти має певні особливості.

Відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України виконання рішення господарського суду про стягнення коштів з боржника за договором про державну закупівлю має бути проведено на підставі виданого судом наказу.

Виконавче провадження відкривають за заявою стягувача, його представника та інших осіб. Після цього боржник повинен виконати зобов’язання добровільно в семиденний строк з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, якщо він цього не зробить — починають примусове виконання рішення.

Далі проводять звернення стягнення на майно боржника, тобто арешт, вилучення та примусову реалізацію майна останнього. Стягнення має бути звернено насамперед на кошти боржника, а вже потім — на інше майно (ст. 65 Закону про виконавче провадження).

Накладення арешту на майно боржника

Якщо арешт накладено на майно (тобто не на кошти), що належить боржникові — юридичній особі, частка держави у статутному фонді якої становить не менш ніж 25%, чи накладення арешту на майно підприємств-боржників, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, державний виконавець протягом трьох робочих днів повідомляє центральному органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно, або Фонду державного майна України про накладення арешту на майно такого боржника та подає відомості про склад і вартість майна, на яке накладено арешт, а також про розмір вимог стягувача (ч. 3 ст. 66 Закону про виконавче провадження).

Водночас стосовно реалізації такого майна існують обмеження.

Так, на примусову реалізацію майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25%, установлено мораторій.

Нагадаємо, що під примусовою реалізацією майна підприємств мається на увазі відчуження об’єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств (ст. 1, 2 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» від 29.11.2001 № 2864-III).

Отже, оборотні активи замовника може бути примусово реалізовано для задоволення вимог кредиторів.

Гарантування державою виконання зобов’язань замовників

Держава гарантує виконання зобов’язання замовниками торгів. Якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи (примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до законодавства) не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ст. 4 Закону України «Про гарантії держави виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI).

Зауважимо: коштів, що передбачені зазначеною бюджетною програмою, майже завжди недостатньо для виконання державою своїх зобов’язань за судовими рішеннями, яких за останній рік-два було ухвалено чимало. Тож рішення господарських судів про стягнення коштів із замовників здійснюється відповідно до Закону про виконавче провадження з певними особливостями.

На нерухоме майно й інші основні засоби виробництва державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25%, на акції, що належать державі у майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, можна накладати арешт, однак реалізація зазначеного майна заборонена.

При цьому держава встановлює певні гарантії для задоволення вимог стягувачів у зазначених випадках. Власне, виконання судових рішень, де боржником є замовник, який не виконав договір про державні закупівлі, часто затягують державні виконавці та не виконують їх взагалі.

Олексій ВОЛОХОВ,
кандидат юридичних наук, віце-президент ГО «Асоціація докторів філософії України», партнер ЮФ SLAВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль