Усі — в ProZorro, або Враховуємо важливі зміни в держзакупівлях

4328
Сьогодні, 1 серпня 2016 року, у закупівельному житті більшості замовників розпочався новий етап. Адже усі закупівлі відтепер обов’язково проходитимуть лише в електронній системі закупівель ProZorro.

Сьогодні Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі) став реальністю для усіх замовників. Тобто віднині закупівлі за державні кошти можливі лише в електронній системі закупівель ProZorro і лише за правилами, які запровадив на закупівельному ринку Закон про публічні закупівлі.

Розглянемо ключові моменти публічних закупівель в електронній системі ProZorro, про які мають пам’ятати усі замовники — ЦОВВ, інші органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, підприємства-монополісти, а також розпорядники і одержувачі бюджетних коштів.

1. Вартісні межі публічних торгів

Вартісні межі для проведення публічних закупівель установлює частина перша статті 2 Закону про публічні закупівлі.

Тож замовники проводять процедуру публічних закупівель, якщо очікувана вартість для закупівель за державні кошти становить:

 • 200 тис. грн. і більше — для товарів і послуг;
 • 1,5 млн. грн. і більше — для робіт.

Окрім цього, Закон про публічні закупівлі застосовують до публічних закупівель, очікувана вартість яких за власні кошти (кошти від ведення господарської діяльності) становить:

 • 1 млн. грн. і більше — для товарів і послуг;
 • 5 млн. грн. і більше — для робіт.

Отже, коли вартість закупівлі сягає окреслених меж, кожен замовник зобов’язаний проводити закупівлю через електронну систему закупівель ProZorro.

2. Допорогові закупівлі — за принципами публічних закупівель

У разі допорогових закупівель замовники суворо дотримуються принципів публічних закупівель, установлених Законом про публічні закупівлі. До того ж вони можуть вибирати постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору через електронну систему закупівель.

Отже, тепер допорогові та понадпорогові закупівлі проводяться в одній електронній системі ProZorro через електронні майданчики.

А якщо замовник проводить допорогову закупівлю товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель — за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тис. грн. — він зобов’язаний оприлюднити звіт про укладені договори в системі електронних закупівель за вимогами статті 10 Закону про публічні закупівлі.

3. Оприлюднення інформації про закупівлю — безплатне і обов’язкове

Інформацію про закупівлю замовник оприлюднює безоплатно через авторизовані електронні майданчики на веб-порталі Мінекономрозвитку в порядку, встановленому Законом про публічні закупівлі та Мінекономрозвитку.

Зокрема, змінено строки оприлюднення:

 • оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерної документації — не пізніше ніж за 15 к. дн. до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує суми, еквівалентні 133 тис. євро (для товарів і послуг) і 5150 тис. євро (для робіт), та не пізніше 30 к. дн., якщо вартість закупівлі більша за ці суми;
 • зміни до тендерної документації та роз’яснення до неї (за наявності) — протягом 1 к. дн. з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз’яснень;
 • інформації про відхилення тендерної пропозиції учасника — протягом 1 к. дн. з дня прийняття рішення про відхилення;
 • повідомлення про внесення змін до договору — протягом 3 к. дн. з дня внесення змін;
 • звіт про виконання договору — протягом 3 к. дн. з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання.

4. Торги проводять або тендерний комітет, або визначена уповноважена особа

Тепер організація та проведення процедур закупівель може проводитися не лише колегіально — через тендерний комітет, а й одноособово. Для цього замовник може визначати уповноважену особу.

5. Закупівлі проводять за однією з трьох закупівельних процедур

Кількість закупівельних процедур, які проводять за нормами Закону про публічні закупівлі, зменшено до трьох. Тобто тепер замовники не зможуть провести закупівлі за запитом цінових пропозицій чи попередньою кваліфікацією.

Наразі можна проводити закупівлі в електронній системі ProZorro за такими процедурами:

 • відкриті торги;
 • конкурентний діалог;
 • переговорна процедура закупівлі.

При цьому перші дві процедури є конкурентними, а третя — неконкурентна.

До того ж скористатися такою процедурою, як конкурентний діалог, замовник зможе лише за певних обставин. А саме, коли:

 • він сам не може визначити потрібні технічні, якісні характеристики робіт або визначити вид послуг і, аби прийняти оптимальне рішення про закупівлю, йому необхідно провести переговори з учасниками;
 • предметом закупівлі є, зокрема, консультаційні, юридичні послуги, виконання дослідно-конструкторських, будівельних робіт. Тобто аби визначити вимоги стосовно цих послуг чи робіт, замовнику потрібно провести переговори.

6. Оскарження торгів — через електронну систему закупівель

Процедура оскарження тепер також відбуватиметься в електронному форматі.

Скаргу до органу оскарження суб’єкт оскарження подає у формі електронного документа через електронну систему закупівель ProZorro. Як тільки-но скаргу розміщено в електронній системі, вона автоматично вноситься до реєстру скарг.

7. Чітко встановлені порушення, за які передбачено відповідальність

Закон про публічні закупівлі оновив статтю 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП). Тепер стаття 16414 КпАП містить виключний перелік правопорушень законодавства про закупівлі, за вчинення яких посадові особи контролюючого органу матимуть право складати адмінпротокол. До них належать:

 • здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель;
 • оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації;
 • укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації;
 • неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства;
 • ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль