Знищення бухгалтерських документів, якщо в установі не проводилася перевірка

1976
Чи може бюджетна установа, у якій ревізори майже 10 років не проводили перевірки, знищити бухгалтерські документи, строк зберігання яких минув?

Під час своєї діяльності державні органи та органи місцевого самоврядування, інші установи, підприємства та організації створюють безліч документів. Усі ці документи, у т. ч. бухгалтерські, свого часу Мін’юст узагальнив наказом від 12.04.2012 № 578/5. Тобто затвердив цим наказом Перелік типових документів та строки їх зберігання.

Цей Перелік зобов’язані застосовувати всі держоргани та органи мiсцевого самоврядування, iнші установи, пiдприємства та органiзацiї, незалежно вiд функцiонально-цiльового призначення, рiвня i масштабу дiяльностi, форми власностi. Тож саме цим нормативним актом вони мають керуватися під час:

 • визначення строків зберігання документів;
 •  віднесення документів до тих, що зберігатимуться постійно чи мають тривалий — більше 10 років — строк зберігання;
 •  знищення документів.

Водночас установи певної галузі або сфери діяльності, аби визначити склад і строки зберігання власних документів, формують відомчі (галузеві) переліки документів. Їх мають затвердити відповідні державні органи, центральні органи та установи за погодженням з Укрдержархівом.

Кожна установа має пам’ятати, що вона не може скоротити строків зберігання документів, обумовлених Переліку. А от продовжити ці строки, коли цього потребують особливості її роботи, вона має повне право.

Утім, це ще не всі умови зберігання документів, установлені Переліком.

Важливо знати, що для окремих випадків у Переліку передбачені примітки. Вони уточнюють строки зберігання певних документів за настання умов, визначених у примітках до Переліку.

Зокрема, органи виконавчої влади, державні фонди, бюджетні установи, суб’єкти господарювання державного сектору економіки, підприємства і організації, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, під час зберігання документів, у т. ч. бухгалтерських, мають зважати на важливу умову приміток до Переліку. Такою умовою для закінчення строків зберігання, установлених Переліком, є завершення ревізії, проведеної органами державного фінансового контролю за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності.

Тож якщо поряд зі строком зберігання якогось бухгалтерського документа, що міститься у Переліку, стоїть така примітка — бюджетна установа зобов’язана зберігати цей документ доти, допоки до неї завітають працівники органів державного фінансового контролю з ревізією і, звичайно, завершать розпочату ревізію.

І тільки після проведення ревізії і, звичайно, закінчення строку зберігання певного документа слід передати його для проведення експертизи цінності до експертної комісії. Адже знищувати документи без попереднього проведення такої експертизи забороняється. 

Лише тоді, коли після проведення всіх потрібних процедур в установи на руках буде акт про  вилучення  для знищення документів і її керівник його затвердить, установа матиме повне право на знищення цих документів.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль