Як списати лікарські засоби, термін придатності яких минув

784
Лікарські засоби, термін придатності яких закінчився, у жодному медичному закладі використовувати не можна. Звісно, тому що це може негативно позначитися на здоров’ї хворих. Тож логічним є списання таких лікарських засобів. А оскільки вони можуть ще й зашкодити довкіллю, потрібно подбати про утилізацію. І діють у такій ситуації — за встановленими правилами.

Так, неякісні лікарські засоби, термін придатності яких минув, не підлягають подальшому використанню (як і незареєстровані чи фальсифіковані).

Тож коли посадова особа медичного закладу чи органи державного контролю встановлюють наявність неякісних лікарських засобів у медичному закладі, слід одразу ж подбати про їх вилучення з обігу.

Для утилізації та знищення лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, МОЗ своїм наказом від 24.04.2015 № 242 (далі — Наказ 242) прописав спеціальні правила. Тож за цими правилами і має діяти медичний заклад.

1. Складання Акта про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню

Як установлено пунктом 5 розділу II Правил утилізації та знищення лікарських засобів, ті лікарські засоби, які не підлягають подальшому використанню, набувають статусу відходів. Їх слід передати для утилізації або знешкодження суб’єктам господарювання, які мають відповідні ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами.

Інформацію про вилучені з обігу лікарські засоби, термін придатності яких закінчився, відображають в Акті про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, складеному за затвердженою Наказом 242 формою.

2. Складання Акта списання (форма № З-2) для лікарських засобів, термін придатності яких закінчився

Далі на підставі цього акта комісія, призначена наказом керівника медичного закладу, формує Акт списання (форма № З-2; затверджена наказом Держказначейства «Про затвердження типових форм обліку та списання запасів бюджетних установ та інструкції про їх складання» від 18.12.2000 № 130).

Тобто відомості про лікарські засоби, термін придатності яких закінчився, слід перенести до Акта списання з:

 • Акта про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, — щодо найменування та опису таких лікарських засобів, їх кількості, одиниць виміру, підстав непридатності (причин неможливості подальшого використання);
 • бухгалтерських документів — щодо номенклатурного номера, ціни одиниці непридатних лікарських засобів, їх вартості тощо.

3. Відображення в бухобліку лікарських засобів, термін придатності яких закінчився

На підставі Акта списання бухгалтер медичного закладу списує з обліку лікарські засоби, термін придатності яких закінчився. Для цього від має дотримати вимог розділу IV Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 123 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС 123). Адже лікарські засоби як інші матеріальні цінності обліковують у порядку, який передбачено для обліку запасів.

Варто нагадати, що медичний заклад, формуючи свою облікову політику, мав обрати один із запропонованих пунктом 4 розділу IV НП(с)БОДС 123 методів вибуття запасів, а саме:

 • або ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;
 • або середньозваженої собівартості;
 • або собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО).

Обраний метод вибуття запасів обумовлюється у розпорядчому документі про облікову політику медичного закладу.

Вибуття (списання з балансу) запасів у бухгалтерському обліку відображають як зменшення запасів та збільшення витрат звітного періоду (п. 27 розд. ІІ Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11).

4. Забезпечення первинного обліку відходів

Як вже зазначалося, лікарські засоби, які не підлягають подальшому використанню, набувають статусу відходів. Оскільки в медичному закладі утворилися відходи, під час поводження з ними дотримуються, зокрема, Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР та Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою КМУ від 01.11.1999 № 2034.

Ці нормативні акти вимагають ведення первинного обліку відходів за типовими формами первинної облікової документації (картками, журналами, анкетами) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації.

Тому до того як медичний заклад передасть суб’єкту господарювання для утилізації або знешкодження лікарські засоби, термін придатності яких закінчився, він забезпечує їх зберігання та облік як відходів. А факт їх передачі оформлює відповідним актом і відображає інформацію про це у формах первинної облікової документації.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль