text
Головбух: Бюджет

Чи можуть головні розпорядники встановлювати ліміти споживання енергоносіїв

 • 27 квітня 2017
 • 721

Головний розпорядник бюджетних коштів встановив ліміти на споживання бюджетною установою електричної та теплової енергії, водопостачання, водовідведення, природного газу та послуг зв’язку. Розглянемо, чи має він на це право.

За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Тож аби зрозуміти, чому саме головні розпорядники бюджетних коштів встановлюють ліміти споживання енергоносіїв, спочатку поговоримо про їх повноваження.

До повноважень головного розпорядника бюджетних коштів за приписом статті 22 Бюджетного кодексу України (БК) належать, зокрема, такі як:

 • отримання бюджетних призначень, розподіл та доведення до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачів бюджетних коштів у встановленому порядку обсягів бюджетних асигнувань;
 • управління бюджетними коштами у межах встановлених бюджетних повноважень та оцінка ефективності бюджетних програм, забезпечення ефективного, результативного і цільового використання бюджетних коштів, організації та координації роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
 • внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

Отже, встановлюючи ліміти на споживання енергоносіїв, головний розпорядник бюджетних коштів діє чітко в рамках бюджетного законодавства.

Тепер перейдемо до особливостей здійснення окремих видатків бюджету, зокрема на енергоносії. Урегулювує це питання стаття 51 БК.

Вона містить пряму вказівку для розпорядників бюджетних коштів — забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами. Для цього вони в межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обгрунтованих лімітів споживання мають укласти договори за кожним видом енергоносіїв.

Зокрема, для місцевих бюджетів частиною четвертою статті 77 БК визначено, що ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються з урахуванням обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

Тож ліміти щомісячного споживання енергоносіїв для кожної бюджетної установи затверджуються у натуральних та вартісних показниках на підставі лімітних довідок про бюджетні асигнування, виданих фінансовими органами.

Розраховують планові натуральні показники споживання енергоносіїв на рік, проаналізувавши фактичний рівень їх споживання за попередні роки.

Варто зазначити, що видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв є захищеними видатками бюджету.

Насамкінець нагадаємо, що на керівників розпорядників бюджетних коштів бюджетним законодавством покладено відповідальність за дотримання встановлених лімітів споживання енергоносіїв.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль