Чи можуть головні розпорядники встановлювати ліміти споживання енергоносіїв

641
Головний розпорядник бюджетних коштів встановив ліміти на споживання бюджетною установою електричної та теплової енергії, водопостачання, водовідведення, природного газу та послуг зв’язку. Розглянемо, чи має він на це право.

За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Тож аби зрозуміти, чому саме головні розпорядники бюджетних коштів встановлюють ліміти споживання енергоносіїв, спочатку поговоримо про їх повноваження.

До повноважень головного розпорядника бюджетних коштів за приписом статті 22 Бюджетного кодексу України (БК) належать, зокрема, такі як:

 • отримання бюджетних призначень, розподіл та доведення до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачів бюджетних коштів у встановленому порядку обсягів бюджетних асигнувань;
 • управління бюджетними коштами у межах встановлених бюджетних повноважень та оцінка ефективності бюджетних програм, забезпечення ефективного, результативного і цільового використання бюджетних коштів, організації та координації роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
 • внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

Отже, встановлюючи ліміти на споживання енергоносіїв, головний розпорядник бюджетних коштів діє чітко в рамках бюджетного законодавства.

Тепер перейдемо до особливостей здійснення окремих видатків бюджету, зокрема на енергоносії. Урегулювує це питання стаття 51 БК.

Вона містить пряму вказівку для розпорядників бюджетних коштів — забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами. Для цього вони в межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обгрунтованих лімітів споживання мають укласти договори за кожним видом енергоносіїв.

Зокрема, для місцевих бюджетів частиною четвертою статті 77 БК визначено, що ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються з урахуванням обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

Тож ліміти щомісячного споживання енергоносіїв для кожної бюджетної установи затверджуються у натуральних та вартісних показниках на підставі лімітних довідок про бюджетні асигнування, виданих фінансовими органами.

Розраховують планові натуральні показники споживання енергоносіїв на рік, проаналізувавши фактичний рівень їх споживання за попередні роки.

Варто зазначити, що видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв є захищеними видатками бюджету.

Насамкінець нагадаємо, що на керівників розпорядників бюджетних коштів бюджетним законодавством покладено відповідальність за дотримання встановлених лімітів споживання енергоносіїв.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль