Закупівля на виготовлення проектно-кошторисної документації

808
Замовнику виділено кошти (300 000 грн.)на капітальний ремонт ліфтів. Через два місяці на капітальний ремонт приміщень у тій самій будівлі, де розміщені ліфти, додатково виділено 1 200 000 грн. Для виконання робіт замовник має укласти договір на виготовлення проектно-кошторисної документації й оплатити експертизу. Чи потрібно проводити процедуру закупівлі на виготовлення проектно-кошторисної документації і здійснення експертизи?

Насамперед нагадаємо, що предмет закупівлі — це товари, роботи чи послуги, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, на які учасникам дозволяється подавати пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційні, цінові пропозиції) або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі (п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197-VІІ; далі — Закон про закупівлі).

У пункті 23 частини першої статті 1 Закону про закупівлі роз’яснено, що має на увазі цей Закон під визначенням «роботи». Це, зокрема, проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення та інші послуги, які включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Отже, у нашій ситуації роботами у розумінні Закону про закупівлі є:

 • виготовлення проектної документації;
 • послуги з експертизи проекту, які включаються до кошторисної вартості робіт;
 • капітальний ремонт будівлі (капітальний ремонт ліфтів, капітальний ремонт приміщень).

До того ж роботи з капітального ремонту ліфтів можна включити до робіт з капітального ремонту будівлі.

Визначення предмета закупівлі

Предмет закупівлі визначають відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки України від 26.07.2010 № 921. Розділ 3 цього Порядку передбачає, що замовник визначає предмета закупівлі робіт з урахуванням:

 • пункту 23 частини першої статті 1 Закону про закупівлі 0151 за об’єктами будівництва;
 • Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, затверджених наказом Мінрегіонбуду від 05.07.2013 № 293 (далі — ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013);
 • Відомчих будівельних норм ВБН Г.1-218-182:2006 «Класифікація робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування», затверджених рішенням колегії Державної служби автомобільних доріг України від 10.04.2006 № 16.

Варто наголосити, що ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, який розроблено на заміну ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» і набрав чинності з 01.01.2014:

 • установлює основні правила з визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам’яток архітектури та містобудування;
 • носить обов’язковий характер при визначенні вартості будівництва об’єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

У ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 ми не знайдемо потрібного нам визначення «об’єкт будівництва». Утім, опираючись на положення розділу 3 ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013, звернімося до тлумачень ДБН А.2.2-3-2014, затвердженого наказом Мінрегіону від 04.06.2014 № 163. У ньому й розтлумачено визначення «об’єкт будівництва» як будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси або частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Отже, визначаючи предмет закупівлі робіт, варто враховувати поняття «об’єкт будівництва».

Чи проводити процедуру закупівель

Визначивши правильно предмет закупівлі, перейдемо до самої процедури закупівель. Аби зрозуміти, чим слід керуватися під час закупівлі виготовлення проектно-кошторисної документації і здійснення експертизи, пригадаємо, коли ж замовник має застосовувати Закон про закупівлі.

Зауважимо, що Закон про закупівлі застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тис. грн., а робіт — 1 млн. грн.

Водночас, якщо юридична особа є замовником у розумінні Закону України «Про особливості закупівель в окремих сферах господарської діяльності» від 22.05.2012 № 4851 (далі — Закон 4851), варто нагадати вартісні межі робіт для застосування цього Закону:

 • повністю або частково здійснюються за рахунок бюджетних коштів — вартість закупівлі робіт дорівнює або перевищує 1 млн. грн. (з ПДВ);
 • за рахунок власних коштів — вартість закупівлі робіт становить 5 млн. грн. (з ПДВ) (раніше було 10 млн. грн.).

Тож тепер замовник має визначити очікувану вартість таких окремих предметів закупівлі, як роботи з виготовлення проектної документації, роботи з капітального ремонту будівлі та послуги з експертизи проекту, кожний з яких визначений за об’єктом будівництва.

Якщо очікувана вартість кожного з цих предметів закупівлі нижча, ніж вартісні межі закупівель за Законом про закупівлі та Законом 4851, замовник має:

 • включити таку закупівлю в додаток до річного плану закупівель (або ж у разі застосування Закону 4851 — до річного плану закупівель, що здійснюються без проведення процедур закупівель);
 • провести закупівлю без застосування процедур, передбачених Законом про закупівлі.

Якщо ж очікувана вартість робіт окремо за кожним видом дорівнюватиме або перевищуватиме вартісну межу застосування Закону про закупівлі та Закону 4851, замовник включає їх закупівлю до річного плану закупівель та обирає процедуру закупівлі відповідно до Закону про закупівлі.

Як бачимо із запитання, очікувана вартість робіт із виготовлення проектної документації менша ніж 1 млн. грн. (без урахування ПДВ). Тому замовник укладе договір без проведення процедури закупівлі. А от загальна очікувана вартість на всі роботи становить 1 500 000 грн. Тому коли, віднявши вартість робіт з виготовлення проектної документації, замовник отримає очікувану вартість робіт з капітального ремонту будівлі (ліфтів і приміщень) 1 млн. грн. чи більше (що більш імовірно), він зобов’язаний буде провести процедуру закупівлі.

Ярослава ДУБРОВА,
Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу Київської міської ради (КМДА)Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль