Пеня та штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ

841
Бухгалтер бюджетної установи під час перерахунку виявив своєчасно не сплачену суму ЄСВ. Розглянемо разом, які наслідки очікують на бюджетну установа, яка несвоєчасно сплатила ЄСВ.

Передусім наголосимо, що установа — платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), яка виявила своєчасно не сплачені суми страхових внесків, зобов'язана діяти так:

 • самостійно обчислити ці внески;
 • сплатити їх з нарахуванням пені.

Розміри пені та порядок її нарахування визначає стаття 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Зокрема, пеня визначається з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Як бачимо, бюджетна установа змушена самостійно нарахувати на своєчасно не сплачені суми ЄСВ пеню.

Водночас виявити своєчасно несплачені установою суми ЄСВ можуть і працівники контролюючого (фіскального) органу. У такому разі вони діятимуть, дотримуючись абзацу другого пункту 2 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція з ЄСВ).

Тож вони спочатку обчислять суми ЄСВ і зазначать їх у вимозі про сплату боргу (недоїмки).

(!) Нагадаємо, що сума ЄСВ, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом про ЄСВ, яку обчислили фіскальні органи, є недоїмкою.

А оскільки суми недоїмки стягують з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (абз. 4 п. 2. розд. VI Інструкції з ЄСВ), то далі працівники контролюючого органу застосують до установи штрафні санкції.

Розміри штрафів, які будуть застосовані у цій ситуації, визначено частиною одинадцятою статті 25 Закону про ЄСВ. Так, за несвоєчасну сплату ЄСВ застосують штрафні санкції у таких розмірах:

 • 20% своєчасно не сплачених сум ЄСВ, якщо порушення допущено з 01.01.2015 (або 10% — якщо порушення допущено до 01.01.2015) — для ЄСВ, строк сплати якого для установ спливає не пізніше 20 числа наступного місяця;
 • 10% несплачених або несвоєчасно сплачених сум ЄСВ — для ЄСВ (авансових платежів), що сплачується одночасно з видачею сум виплат, на які його нараховують.

Наголосимо, бюджетна установа не зможе реструктуризувати суми штрафних санкцій (штрафів) за несвоєчасну сплату ЄСВ. Протягом 10 календарних днів після того, як бюджетна установа отримала рішення контролюючого органу, вона зобов’язана сплатити вказані в ньому суми пені та штрафів.

Інакше — суми таких штрафів та нарахованої пені будуть стягнуті аналогічно порядку стягнення суми недоїмки зі сплати ЄСВ.

Суми недоїмки, штрафних санкцій та пені погашаються за рахунок сум, що надходять від установи, у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо установа має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені нею суми ЄСВ зараховують в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (п. 8 розд. VI Інструкції з ЄСВ).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль