Відкриті торги під час закупівлі енергосервісу: опановуємо особливості проведення

105
З метою підвищення енергетичної ефективності об’єктів державної та комунальної власності органи публічної влади отримали можливість укладати за процедурою державних закупівель енергосервісні контракти. Як це зробити, розглянемо разом.

Закупівлі енергосервісу здійснюють:

 • за процедурами державних закупівель, передбаченими Законом України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 № 1197 (далі — Закон про закупівлі) для закупівлі послуг;
 • з урахуванням особливостей, встановлених «Про введення нових інвестиційних можливостей, забезпечення прав і законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації» від 09.04.2015 № 327-VIII (далі — Закон № 327).

Наголошуємо: незважаючи на вартість предмета закупівлі, всі замовники, які здійснюють закупівлі енергосервісу, мають застосовувати Закон № 327.

Як бачимо, предметом закупівлі є саме послуги.

Особливості здійснення закупівель енергосервісу

Особливості здійснення процедур закупівель, визначених Законом про закупівлі, встановлюють окремі закони для закупівель енергосервісу (абз. 12 п. 2 ч. 4 ст. 2 Закону про закупівлі). Тож закупівлі енергосервісу замовник має здійснювати, керуючись і Законом про закупівл, і Законом № 327.

Як випливає із Закону № 327, закупівлю енергосервісу можуть здійснювати за такими процедурами:

 • відкриті торги;
 • двоступеневі торги;
 • попередня кваліфікація учасників;
 • переговорна процедура закупівлі.

Закупівлю енергосервісу замовник може здійснювати також за рамковими угодами. Та оскільки замовники найчастіше застосовують процедуру відкритих торгів, що є основною процедурою за Законом про закупівлі, розглянемо особливості закупівлі енергосервісу саме за відкритими торгами.

Складання документації

Під час проведення відкритих торгів для закупівлі енергосервісу замовник складає документацію конкурсних торгів, дотримуючись вимог:

 • частини другої статті 22 Закону про закупівлі. Утім, зауважимо: інформацію, передбачену пунктами 3, 4, 5, 6 і 8 частини другої статті 22 Закону про закупівлі, замовник не зазначає в документації конкурсних торгів;
 • частини першої статті 3 Закону № 327. У документації конкурсних торгів він обов’язково зазначає:

1) базовий річний рівень споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг у натуральних показниках та у грошовій формі за цінами (тарифами) на дату оголошення про проведення процедури закупівлі;

2) повну інформація про об’єкт, для якого здійснюється закупівля енергосервісу, та обладнання, що використовується на об’єкті для постачання і споживання паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг (у т. ч. технічні паспорти, специфікації, плани, креслення, рисунки, технічні та якісні характеристики, копії договорів з постачальниками паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг), потрібну учаснику процедури закупівлі для підготовки пропозиції конкурсних торгів.

Варто зауважити: аби учасники процедури закупівлі мали змогу перевірити та уточнити зазначену інформацію, замовник організовує для них безперешкодний доступ до об’єкта енергосервісу.

Своєю чергою, учасники процедури закупівлі у пропозиції конкурсних торгів обов’язково зазначають:

 • пропонований строк енергосервісного договору;
 • розмір щорічних платежів, розрахованих з урахуванням пропонованого строку дії енергосервісного договору;
 • щорічне скорочення витрат замовника енергосервісу.

Далі під час закупівлі енергосервісу розкриття, розгляд, відхилення пропозицій учасників проводять чітко дотримуючись Закону про закупівлі.

А з огляду на те, що предметом закупівлі є послуги енергосервісу, для проведення оцінки пропозицій учасників властиві певні особливості.

Оцінка пропозицій учасників торгів

Для визначення найбільш економічно вигідної пропозиції учасників під час проведення процедури закупівлі енергосервісу основним критерієм оцінки є показник ефективності енергосервісного договору (чиста приведена вартість).

Варто зазначити, що розраховують показник ефективності енергосервісного договору (чиста приведена вартість) як сумарне за 12-річний період з дати оголошення про проведення процедури закупівлі енергосервісу значення дисконтованих різниць між щорічними скороченнями витрат замовника та щорічними платежами учаснику процедури закупівлі. Дисконтування проводять на розмір облікової ставки НБУ, що діяла на дату оголошення про проведення процедури закупівлі енергосервісу (абз. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 327).

Звичайно, для визначення найбільш економічно вигідної пропозиції конкурсних торгів можуть застосовувати й інші критерії оцінки. У такому разі замовник у документації конкурсних торгів обов’язково визначає їх вартісний еквівалент або питому вагу у загальній оцінці пропозицій конкурсних торгів. При цьому він має врахувати, що питома вага показника ефективності енергосервісного договору не може бути нижчою за 75%.

Відміна торгів із закупівлі енергосервісу

Відміну торгів із закупівлі енергосервісу регулює стаття 7 Закону № 327.

У ній деякі підстави відміни торгів звучать в унісон із підставами відміни процедури закупівлі, передбаченими в статті 30 Закону про закупівлі. Це такі, як:

 • відсутність подальшої потреби в закупівлі;
 • неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель;
 • виявлення факту змови учасників;
 • порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі;
 • відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів.

Утім, відмінити торги із закупівлі енергосервісу можна також у разі, якщо:

 • запропонована кожним учасником ціна енергосервісного договору перевищує 1 млн. грн. та для участі в торгах подано менше двох пропозицій конкурсних торгів (у разі закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками — менше трьох пропозицій);
 • вартість предмета закупівлі перевищує 1 млн. грн. та до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників.

Окрім того, закупівля енергосервісу може бути відмінена частково (за лотом).

Частина друга статті 7 Закону № 327 надає право замовнику визнати торги такими, що не відбулися, якщо здійснення закупівлі енергосервісу стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили. Або ж — визнати торги такими, що не відбулися, частково (за лотом).

Якщо торги із закупівлі енергосервісу відмінено або їх визнано такими, що не відбулися, замовник протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення надсилає повідомлення всім учасникам.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль