Перші кроки до проведення переговорної процедури закупівлі за новим Законом

6999
Наразі замовники переговорну процедуру закупівель проводять в електронній системі закупівель та за Законом про публічні закупівлі. Про перші кроки у проведенні переговорної процедури закупівлі і поговоримо далі.

Визначальним нормативом у царині публічних закупівель є нині Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922 (далі — Закон про публічні закупівлі).

Однією із закупівельних процедур, передбачених Законом про публічні закупівлі, є переговорна процедура.

Звичайно, розпочати проведення переговорної процедури закупівлі замовник може лише тоді, коли така закупівля:

Звідси і випливають перші кроки замовника, який під час публічної закупівлі збирається застосувати переговорну процедуру закупівлі.

Переговорна процедура закупівлі у річному плані закупівель

Як випливає зі статті 4 Закону про публічні закупівлі, планування закупівель є головною передумовою для здійснення будь-якої з процедур закупівель.

Тож проведення переговорної закупівлі замовник обов’язково має запланувати в річному плані закупівель.

Наголосимо: нині розпочати нову переговорну процедуру закупівлі можна тоді, коли вона запланована в річному плані, складеному за новою формою. Тобто за формою, затвердженою наказом Мінекономрозвитку «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель» від 22.03.2016 № 490.

Оприлюднення нового річного плану закупівель

На вимогу Закону про публічні закупівлі замовник має оприлюднити інформацію про закупівлю на веб-порталі Уповноваженого органу. Робить він це за допомогою авторизованих електронних майданчиків самостійно і безплатно.

Для цього замовник через власне автоматизоване робоче місце, створене на авторизованому електронному майданчику, вносить та заповнює в електронному вигляді відповідні форми. У тому числі заповнює дані річного плану закупівель у відповідних полях на електронному майданчику. Далі ця інформація автоматично буде відображена в Рrozorro уже за новою формою.

Нагадаємо, що розміщенням/оприлюдненням інформації про закупівлі вважається її наявність в електронній системі закупівель в режимі реального часу. А датою оприлюднення інформації в електронній системі закупівель є дата унесення її через автоматизоване робоче місце замовника на електронному майданчику.

Умови для застосування переговорної процедури закупівлі

Переговорна процедура закупівлі — це процедура, що використовується замовником як виняток.

Перелік таких виняткових умов, за яких замовник може обрати саме переговорну процедуру закупівлі, визначено частиною другою статті 35 Закону про публічні закупівлі.

Тож замість того, аби здійснювати конкурентний відбір учасників для визначення переможця торгів, замовник має право провести переговори з учасником:

 • по-перше, якщо він запланував закупівлю творів мистецтва або закупівлю, пов’язану із захистом прав інтелектуальної власності, або ж має намір укласти договір про закупівлю з переможцем архітектурного чи мистецького конкурсу;
 • по-друге, якщо на певному ринку немає ані конкуренції (зокрема, з технічних причин), ані альтернативи і, як наслідок, договір про закупівлю можна укласти лише з одним постачальником;
 • по-третє, якщо виникла нагальна потреба провести закупівлю через особливі економічні чи соціальні обставини і, з огляду на ці обставини, замовник не може дотримати строків для проведення тендеру (це пов’язано з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам). Про застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках замовник приймає рішення щодо кожної процедури;
 • по-четверте, якщо через відсутність достатньої кількості учасників замовник змушений був двічі скасовувати тендер. Утім, у цьому разі від вимог, вже визначених замовником у тендерній документації, не повинні відрізнятися ані предмет закупівлі, його технічні і якісні характеристики, ані вимоги до учасника;
 • по-п’яте, якщо виникла потреба у додатковій закупівлі в того самого постачальника з метою уніфікації, стандартизації або забезпечення сумісності з наявними товарами, технологіями, роботами чи послугами, мотивована тим, що заміна попереднього постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням;
 • по-шосте, якщо потрібно провести додаткові будівельні роботи, що їх не зазначено в початковому проекті, але через непередбачувані обставини вони потрібні для виконання проекту. При цьому будуть дотримані такі умови: договір буде укладено з попереднім виконавцем цих робіт, такі роботи технічно чи економічно пов’язані з головним (первинним) договором; загальна вартість додаткових робіт не перевищуватиме 50% вартості головного (первинного) договору;
 • по-сьоме, якщо закуповуватимуться юридичні послуги, пов’язані з захистом прав та інтересів України, у т. ч. з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України. Підставою для таких закупівель мають бути рішення Уряду або рішення РНБО, введені в дію відповідно до закону.

(!) Наголосимо: цей перелік умов є повним. Тобто жодна інша умова не може бути обгрунтованою підставою для застосування замовником переговорної процедури закупівлі.

Підтвердні документи для застосування переговорної процедури закупівлі

Оскільки Закон про публічні закупівлі дозволяє проведення переговорної процедури закупівлі як виняток, то й настання таких виняткових умов замовник обовязково має документально підтвердити.

Установленого переліку підтвердних документів для застосування переговорної процедури Закон про публічні закупівлі не містить. Тобто у цьому разі замовник має на власний розсуд підібрати потрібні підтвердні документи. Скажімо, це можуть бути експертні висновки, технічні вимоги, протоколи відповідних комісій.

Головне — аби ці документи докладно обгрунтовували потребу для замовника застосувати саме переговорну процедуру закупівель.

Чи оприлюднюється інформація про проведення переговорної процедури закупівлі

Інформацію про застосування переговорної процедури закупівлі замовник не оприлюднює/розміщує в електронній системі закупівель. Адже Закон про публічні закупівлі не містить вимоги про оприлюднення такої інформації.

Він вимагає тільки оприлюднити повідомлення про намір укласти договір за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками). А як укласти договір про закупівлю з учасником за результатами застосування переговорної процедури закупівлі, ми вже розповідали.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль