text
Головбух: Бюджет

Тарифікація у загальноосвітньому навчальному закладі на 2016-2017 навчальний рік

 • 5 вересня 2016
 • 3487

Для проведення тарифікації працівників загальноосвітнього навчального закладу, які забезпечуватимуть навчальний процес у 2016-2017 навчальному році, створена тарифікаційна комісія. На окремих моментах, які мають врахувати її члени, зупинимося далі детальніше.

Обов’язковою умовою оплати праці в навчальних закладах є тарифікація працівників, під час якої для кожного педагогічного працівника визначають обсяг педагогічного навантаження, встановлюють розміри підвищення, доплат і надбавок.

Тож на початку навчального року станом на 1 вересня у кожному загальноосвітньому навчальному закладі за наказом його директора створюють тарифікаційну комісію.

Під час роботи тарифікаційної комісії настільними документами членів тарифікаційної комісії стають:

 • Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція 102) — для того аби правильно визначити умови оплати праці, ставки заробітної плати, посадові оклади педагогічних та керівних працівників ЗНЗ;
 • наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557 (далі — Наказ 557) — для того аби правильно визначити розміри розрядів і коефіцієнти з оплати праці працівників закладу;
 • схеми тарифних розрядів посад керівних, науково-педагогічних, педагогічних та інших працівників ЗНЗ (додатки 4, 6, 7, 11, 16 до Наказу № 557).

Отже, саме на тарифікаційну комісію і покладається важливе завдання — закласти підвалини оплати праці педагогічних працівників закладу на 2016-2017 навчальний рік. Тобто:

 • провести тарифікацію — визначити розмір заробітної плати кожного працівника відповідно до педагогічного навантаження, стажу роботи і результатів останньої атестації;
 • скласти тарифікаційний список.

Тарифікаційний список

Як зазначалося, тарифікаційна комісія має скласти тарифікаційний список, для цього вона заповнює форму, встановлену додатком 1 до Інструкції 102.

У тарифікаційному списку відображають інформацію, дотримуючись пункту 1 приміток до додатка 1 до Інструкції 102, а саме про:

 • усіх педагогічних працівників навчального закладу, які обіймають посади за Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою КМУ від 14.06.2000 № 963;
 • інших працівників закладу (завгоспа, лаборантів, бібліотекарів тощо), які ведуть викладацьку роботу.

(!) У разі коли вчитель викладає кілька навчальних предметів — у тарифікаційному списку відображають обсяг педагогічного навантаження за кожним навчальним предметом.

Тарифікаційні списки, а також решту документів — навчальний план з розподілом годин за предметами, дані атестаційної комісії про присвоєні працівникам кваліфікаційну категорію, педагогічне або почесне звання, вчений ступінь, відомості про педагогічний стаж — слід не пізніше 5 вересня:

 • погодити з профспілковим комітетом;
 • затвердити;
 • подати вищому органу управління.

Варто зазначити, що до тарифікаційного списку вносять як тих працівників, для яких навчальний заклад є місцем основної роботи, так і працівників-сумісників, які залучені для виконання викладацької, гурткової роботи за межами основного робочого часу.

Відповідно до статті 415 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/4, строк зберігання тарифікаційних списків становить 25 років.

Варто наголосити, що на вимогу пункту 68 Інструкції 102 заробітна плата працівникам загальноосвітнього навчального закладу, встановлена під час тарифікації, виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

За час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул (п. 71 Інструкції 102).

Розподіл педагогічного навантаження на 2016-2017 навчальний рік

Час, коли вчитель задіяний у навчально-виховному процесі, є його педагогічним навантаженням.

Норми розподілу педагогічного навантаження визначає стаття 25 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-ХIV (далі — Закон 651). Так, для вчителя педагогічне навантаження складається з:

 • 18 навчальних годин протягом навчального тижня — вони і становлять тарифну ставку;
 • інших видів педагогічної діяльності, з-поміж них:

класне керівництво — 20-25% від тарифної ставки;
перевірка зошитів — 10-20% від тарифної ставки;
завідування:
майстернями — 15-20% від тарифної ставки;
навчальними кабінетами — 10-15% від тарифної ставки;
навчально-дослідними ділянками — 10-15% від тарифної ставки.

(!) Наголосимо, що встановити вчителю загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності обсяг педагогічного навантаження, менший ніж тарифна ставка, тобто менший 18 годин, можна лише за його згодою.

Тож між вчителями педагогічне навантаження розподіляють з урахуванням кількості годин, передбачених навчальними планами, наявних у навчальному закладі педагогічних кадрів та інших умов (це, скажімо, можуть бути кількість класів, груп, контингент учнів, вихованців).

Розподіл педагогічного навантаження у загальноосвітньому навчальному закладі проводить його керівник, а далі його має затвердити відповідний орган управління освітою.

Обсяг педагогічного навантаження педпрацівникам шкіл, шкіл-інтернатів визначають один раз на рік окремо за півріччями (абз. 4 п. 63 Інструкції № 102). А навантаження для вчителів вечірніх (змінних) середніх загальноосвітніх шкіл (класів) з очно-заочною формою навчання, заочних шкіл, а також вчителів, що навчають дітей, які перебувають на тривалому лікуванні у лікарнях, визначають двічі на рік до початку першого та другого півріччя.

Затвердження робочих навчальних планів на 2016-2017 навчальний рік

За приписом частини другої статті 15 Закону 651 типові навчальні плани для загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм, затверджує МОН.

Навчальний план має дві складові: інваріантну та варіативну, які встановлюють погодинне та змістове співвідношення між освітніми галузями (циклами навчальних предметів), гранично допустиме навчальне навантаження учнів та загальнорічну кількість навчальних годин.

Інваріантна складова типового навчального плану має реалізовуватись у робочому навчальному плані у повному обсязі.

Години варіативної складової типових навчальних планів передбачаються на:

 • збільшення годин на вивчення окремих предметів інваріантної складової;
 • упровадження курсів за вибором;
 • факультативи, індивідуальні та групові заняття.

На основі типових навчальних планів загальноосвітній навчальний заклад складає робочий навчальний план на 2016-2017 навчальний рік із конкретизацією варіативної складової і визначенням профілю навчання.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль