Нові штатні нормативи терцентру соціального обслуговування — зміни у чисельності працівників

1006
З легкої руки Мінсоцполітики з’явилися нові штатні нормативи чисельності працівників територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг). З огляду на це — зміниться штатна чисельність працівників територіальних центрів, а окремі з них взагалі підпадуть під скорочення.

Із 26.08.2016 набрали чинності нові Типові штатні нормативи чисельності працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затверджені наказом Мінсоцполітики від 12.07.2016 № 753 (далі — Типові штатні нормативи терцентру). З їх появою Типові штатні нормативи чисельності працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затверджені наказом Мінсоцполітики від 30.03.2015 № 342, поповнять полицю нормативних актів, що відійшли в історію.

Тож на територіальні центри соціального обслуговування очікують суттєві структурні зміни, а окремим їх працівникам доведеться пакувати валізи і пройти неприємну процедуру скорочення. Кому саме — проаналізуємо їх разом.

Зміни в апараті територіального центру соціального обслуговування

Насамперед зазначимо про зміну самого підходу до визначення кількості штатних одиниць апарату територіального центру соціального обслуговування. Раніше на неї впливали два чинники —  кількість працівників у центрі та кількість осіб, які обслуговуються підрозділами терцентру.

Тепер апарат територіального центру соціального обслуговування формуватимуть лише з огляду на кількість тих громадян, яких обслуговуватимуть працівники центру. Тобто, як кажуть в народі, по Савці і свитка… І невиправдано розширений апарат центру за новими штатними нормативами доведеться скоротити.

По-перше, доведеться взагалі скоротити такі посади, як касир, економіст, оператор комп’ютерного набору.

По-друге, тепер у тих територіальних центрах соціального обслуговування, підрозділи яких обслуговують до 500 осіб, зменшено кількість штатних одиниць за посадою юрисконсульт — до 0,5 штатних одиниць (шт. од.) замість однієї шт. од.

По-третє, у тих територіальних центрах соціального обслуговування, на обслуговуванні в яких перебуває більше ніж 501 особа, зменшено кількість штатних одиниць:

 • за посадою завідувача господарством — до 0,5 шт. од. замість однієї шт. од.;
 • за посадою інженера з охорони праці — до 0,75 шт. од. замість однієї шт. од.

По-четверте, торкнуться зміни і посад працівників підрозділу бухобліку. Тепер їхню чисельність визначатимуть за Міжгалузевими нормативами чисельності працівників бухгалтерського обліку, затвердженими наказом Мінпраці від 26.09.2003 № 269. Або ж керівництво територіального центру соціального обслуговування взагалі може для ведення бухгалтерського обліку та складання бухгалтерської звітності скористатися послугами бухгалтерських служб структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій або виконавчих органів місцевого самоврядування.

По-п’яте, очікує скорочення на окремих представників обслуговуючого персоналу. Причина банальна — збільшено нормативи для визначення кількості посад обслуговуючого персоналу. Зокрема, кількість штатних одиниць визначають за:

 • посадою прибиральник службових приміщень — з розрахунку 0,25 шт. од. (раніше — 0,23 шт. од.) на 100 м2 площі при одноразовому щоденному прибиранні, але не менше ніж 0,5 шт. од. До речі, за таким порядком визначатимуть штатну чисельність прибиральників і для інших відділень територіального центру;
 • за посадою сторож — залежно від кількості об’єктів, що підлягають охороні, відповідно до вимог щодо режиму та умов охорони. Однак на один цілодобовий пост охорони встановлюють не більше ніж 3 шт. од. (раніше 4,5).

А посади робітника з комплексного обслуговування новими штатними нормативами для апарату територіальних центрів соціального обслуговування тепер взагалі не передбачено.

Апарат територіального центру дещо розширено за рахунок персоналу із соціальної роботи, зокрема, за такими посадами, як провідний фахівець із соціальної роботи, фахівець із соціальної роботи І категорії, психолог (практичний психолог). До того ж, як випливає із визначення штатної чисельності одиниць за посадами психолог (практичний психолог), психолог, особи, які працюватимуть на цих посадах, надаватимуть послуги для усіх відвідувачів територіального центру.

Зміни у штаті відділення соціальної допомоги вдома

З огляду на нові штатні нормативи територіальних центрів соціального обслуговування у відділенні соціальної допомоги вдома доведеться скоротити працівника, який обіймав посаду заступника завідувача відділення. Про таку посаду в штаті цих відділень, що обслуговували понад 161 особу, тепер доведеться забути.

Водночас Мінсоцполітики, мабуть, зважаючи на те, що населення України стрімко старіє, подбало про збільшення за потреби чисельності персоналу із соціальної роботи. Для цього до штату відділення соціальної допомоги вдома територіального центру соціального обслуговування введено відповідну посаду — фахівця із соціальної допомоги вдома.

Визначатимуть кількість штатних одиниць за цією посадою так:

 • 0,5 шт. од. — у разі обслуговування відділенням до 160 осіб;
 • 1 шт. од. — у разі обслуговування відділенням від 160 до 320 осіб;
 • 1 шт. од. і додатково 0,5 шт. од. на кожних 80 осіб понад визначену норму — у разі обслуговування відділенням 321 і більше осіб.

Відділення денного перебування у територіальному центрі соціального обслуговування

Мінфін врешті-решт привів у відповідність штатні нормативи територіального центру соціального обслуговування із Типовим положенням про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженим постановою КМУ від 29.12.2009 № 1417 (далі — Положення про терцентр).

Тож тепер слід чекати на реорганізацію окремих відділень територіального центру соціального обслуговування. Зокрема, замість відділення соціально-побутової адаптації (на 30 відвідань на день) та відділення соціально-медичних послуг на 50 відвідань на день (або 25 ліжко-місць) у структурі терцентру передбачено функціонування відділення денного перебування.

Отже, означені відділення територіального центру соціального обслуговування потрібно реорганізувати, наявні посади скоротити і, відповідно, працівників вивільнити або перевести до відділення денного перебування.

Підпадуть під скорочення і працівники, які обіймають нині посади психолога (педагога соціального), сестри медичної з фізіотерапії, сестри медичної з масажу, молодшої медичної сестри — за новими штатними нормативами територіального центру соціального обслуговування цих посад у штаті відділення денного перебування не передбачено. А замість однієї штатної одиниці для посади сестра медична тепер відведено лише 0,5 шт. од.

А от фахівців із соціальної роботи І категорії у відділення денного перебування побільшає (2 шт. од.). З’являться у штаті організатор культурно-дозвіллєвої діяльності (0,5 шт. од.) і фахівець з фізичної реабілітації (0,5 шт. од.). А тим відділенням денного перебування, які мають харчоблоки, нові штатні нормативи територіального центру соціального обслуговування надають можливість ввести додатково посади:

 •  сестри медичної з дієтичного харчування — 0,5 шт. од.;
 •   кухаря — 1 шт. од.;
 •  підсобного робітника — 1 шт. од.

Окрім того, можна буде додатково ввести і посади водія автотранспортних засобів (звичайно, якщо на балансі терцентру є автомобіль), і прибиральника службових приміщень.

Відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання

За новими штатними нормативами територіального центру соціального обслуговування стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання тепер називатиметься відділенням стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання. Це знову ж таки лише врахування вимог Положення про терцентр.

Тепер у складі адміністративно-господарського персоналу цього відділення з’явиться сестра-господиня (для такої посади передбачено 1 шт. од.). А з огляду на те, що посада сестри-господині (0,5 шт. од.) залишається ще й серед медичного персоналу, сподіваємося, завідувачу відділення вдасться правильно розподілити обов’язки між працівниками, які обійматимуть ці посади.

Наразі на посаду лікаря загальної практики — сімейного лікаря (0,5 шт. од.) можна буде прийняти працівника лише за наявності ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики та у разі укладення договорів із закладами охорони здоров’я.

Також додатково вводиться 0,5 шт. од. за посадою фахівця із соціальної роботи ІІ категорії, або соціального працівника.

Новими штатними нормативами територіального центру соціального обслуговування конкретизовано склад харчоблоку. Замість посади кухаря (кухонний робітник) у кількості 2,5 шт. од. тепер передбачено посади:

 • сестри медичної з дієтичного харчування — 0,5 шт. од.;
 •  кухаря — 2 шт. од.;
 •  підсобного робітника — 1,5 шт. од.

Зміни у відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги

На відміну від решти структурних підрозділів територіального центру соціального обслуговування нові штатні нормативи майже нічого не змінили у штаті відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги. За винятком однієї зміни — тепер у цьому відділенні з’явилася посада робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинків.

Насамкінець зазначимо, що і за новими штатними нормативами територіального центру соціального обслуговування введення та кількісне визначення інших посад (професій) проводять залежно від конкретних умов обслуговування за рішенням органу, що утворив територіальний центр.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль