Перевірки Держфінінспекцією медзакладів: чи є порушенням фінансування медоглядів

1527
Медзаклади регулярно проводять обов’язкові медичні огляди працівників бюджетних установ. Витрати на їх проведення вони здійснюють за рахунок загального фонду кошторису. Бухгалтерія твердо переконана, що це правильно. Утім, ревізори так не вважають. Вони наполягають, що проводити медичні огляди, навіть працівників бюджетної сфери, потрібно за плату. Тобто інші бюджетні установи такі медогляди мають оплачувати за рахунок власних кошторисів. Як наслідок, медзаклади звинувачують у недоотриманні коштів. Зазвичай без штрафів не обходиться. Аби допомогти бухгалтеру медзакладу відстояти правоту своїх дій, редакція тижневика «Головбух: Бюджет» надала запит до МОЗ. Тож на чиїй стороні МОЗ — бухгалтера чи ревізора — читайте у публікації.

Проводити медичні огляди своїх працівників роботодавців зобов’язує законодавство про працю. З їх допомогою визначають стан здоров’я працівників, зокрема установлюють, чи можуть працівники виконувати відповідні трудові обов’язки.

Роботодавцю важливо знати, які медогляди є обов’язковими.

Види медоглядів та хто має їх проходити

До окремої групи медоглядів умовно можемо віднести ті, проведення яких передбачено статтею 169 Кодексу законів про працю України. Зокрема, вона зобов’язує  роботодавців організовувати проведення:

 •  попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів для працівників:
  зайнятих на важких роботах;
  зайнятих на важких, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;
  таких працівників, де є потреба у професійному доборі;
 •  щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Не менш важливою є й інша група медоглядів — також попередніх (до прийняття на роботу) та періодичних профілактичних. Їх проведення передбачає стаття 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ.

Такі медогляди обов’язково мають проходити працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.

Такі медогляди є обов’язковими, зокрема для працівників:

 • харчових підприємств;
 • підприємств роздрібної торгівлі та громадського харчування, оздоровчих закладів для дітей, лікувально-профілактичних закладів для дорослих;
 • лазень, саун, готелів, гуртожитків, спортивно-оздоровчих комплексів, закладів культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо), розважальних закладів, підприємств фармацевтичної промисловості, аптек та їх структурних підрозділів;
 • підприємств та об’єктів водопостачання і каналізації, метрополітену, транспортно-дорожнього комплексу, рибного господарства.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою КМУ від 23.05.2001 № 559.

Окрім наведених груп медоглядів, є  й інші, які пов’язані зі специфікою певних видів діяльності чи професій.

Об’єднує усі ці групи медоглядів те, що проводять їх фахівці закладів охорони здоров’я.

Результати обстеження фактичного стану здоров’я працівників, які пройшли медогляд, фіксують у медичному висновку.

Тож роботу працівників цих медичних закладів, а також видатки на витратні матеріали хтось має оплатити. І питання, хто, як виявилося, є доволі суперечливим.

Проведення медоглядів медичними закладами під пильним оком ревізорів

Кожна бюджетна установа (роботодавець) утримується за рахунок власного кошторису.

Має свій кошторис і медичний заклад, який проводить обов’язкові медогляди працівників цих бюджетних установ. І оскільки ці працівники працюють у бюджетній сфері, цілком логічним виглядає той факт, що кошти на оплату їхніх медоглядів жертвує медичний заклад із загального фонду свого кошторису.

Утім, останнім часом почастішали випадки, коли під час ревізій фінансово-господарської діяльності медичних закладів проведення медичних оглядів коштом медичних закладів ревізори визнають незаконним.

Тож на керівника медичного закладу у таких випадках обов’язково очікують протокол про адміністративне порушення і притягнення до відповідальності.

Та, як казав колись славнозвісний Остап Бендер, із кожної ситуації є 33 винятки.

І аби не залишити бухгалтера медичного закладу на поталу ревізорів, редакція тижневика «Головбух: Бюджет» надіслала запит до Міністерства охорони здоров’я України.

На які норми посилається це  відомство та які висновки зробили на його основі наші експерти, читайте на шпальтах тижневика «Головбух: Бюджет» № 35/2016.

Та це ще не все. Довести правильність дій медзакладу у цій ситуації бухгалтеру допоможе детальний коментар керівника експертної групи MCFR: Головбух Людмили Кравченко.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль